Հայաստանի բանկային համակարգում առաջին անգամ ներդրվում է mobile commerce ծառայությունը, որը ենթադրում է առևտուր բջջային հեռախոսի միջոցով Boomerang Software-ի հետ համատեղ:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Յունիբանկ» ՓԲԸ վարչության փոխնախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը, վերջին 10 տարիներին բջջային հեռախոսը կարևոր դերակատարություն ունի մարդու կայնքում և միայն կապի միջոց չի հանդիսանում: Ըստ նրա, նոր ծառայությունը թույլ կտա հաճախորդներին կառավարել բանկային հաշիվները, տարբեր գործարքներ կնքել, վճարումներ կատարել: «Առաջին հերթին շեշտը կդրվի անվտանգության ու հարմարավետության վրա»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ Մեսրոպ Հակոբյանը հավելել է, որ առաջին փուլում ծառայությունը «Յունիբանկի» հաճախորդներին կտրամադրվի անվճար, իսկ հետագայում՝ խորհրդանշական գումարով: Բանկիրն ասել է նաև, որ առաջին տարում նախատեսվում է ներգրավել 30-40 հազար օգտատերերի, այնուհետև նրանց թիվը կաճի, «քանի որ ողջ աշխարհում այդ ծառայությունը բավականին պահանջված է»:
Իր հերթին Gallery System ընկերության նախագահ, նոր ծառայության ծրագրային ապահովման հեղինակ Ռիչարդ Բեզջանը նշել է, որ կիրառվող տեխնոլոգիաները շատ ավելի անվտանգ են, քան հայտնի նմանատիպ սարքերը, քանի որ առկա է բարձր մակարդակի պաշտպանվածություն:

В банковской системе Армении впервые внедряется услуга mobile commerce – торговля посредством мобильного телефона, инициатором которой является ЗАО “Юнибанк” совместно с Boomerang Software.
Как отметил в беседе с журналистами заместитель председателя правления ЗАО “Юнибанк” Месроп Акопян, последние 10 лет мобильный телефон играет важную роль в жизни человека и не является лишь средством связи. По его словам, новая услуга позволит клиентам управлять банковскими счетами, совершать всевозможные сделки, оплачивать счета. “В первую очередь акцент ставится на безопасность и удобство”, – подчеркнул он.
В связи с этим Месроп Акопян добавил, что на первом этапе услуга будет предоставляться клиентам банка бесплатно, а в дальнейшем же на нее будет установлена символическая цена. Банкир также сообщил, что в первый год планируется привлечь 30-40 тыс. пользователей, затем их число будет расти, “так как во всем мире эта услуга достаточна востребована”.
В свою очередь президент компании Gallery System, разработчик программного обеспечения новой услуги Ричард Безджан подчеркнул, что технологии, используемые в рамках этой услуги, намного безопаснее, чем известные аналогичные движимые устройства, поскольку имеют высокие сертификаты защиты.