Բրիտանական պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ Լոնդոնում Օլիմպիական խաղերի ժամանակ տեղակայվելու է ակուստիկ զենք:
Խոսքը գնում է ԱՄՆ կողմից մշակված «հեռահար գործողության ակուստիկ սարքի» մասին, որն ընդունակ է ճառագայթել ուղորդված ազդանշանը, որը շատ ցավոտ է մարդկանց համար, հարձակվողներին ցրելու համար: «Ձայնային թնդանոթը» ընդունակ է առաջացնել 150 դեցիբել ուժգնությամբ «ձայնային ճառագայթ», երբ 130 դեցիբելը կարող է վնաս հասցնել մարդու լսողությանը:
Սարքը լայնորեն օգտագործվում է ողջ աշխարհում, մասնավորապես, Սոմալիի ծովահենների հետ պայքարելու համար, ԱՄՆ-ը դա կիրառել է Իրաքում ամբոխին ցրելու համար, իսկ Վրաստանում ոստիկանությունը՝ 2007-ին հակակառավարական ցույցերը ցրելու համար: Սարքը բացի դրանից կարող է օգտագործվել որպես հզոր բարձրախոս:
Բրիտանիայի ՊՆ-ն հաղորդել է, որ սարքը տեղակայվելու է Օլիմպիական խաղերի ժամանակ առաջին հերթին բարձրախոսների ռեժիմով խաղերի ժամանակ Թեմզայի վրա նավագնացությունը կանգնեցնելու համար, հաղորդում է BBC-ն:

Британское министерство обороны подтвердило, что на время Олимпийских игр Лондоне будет развернуто акустическое оружие.
Речь идет о разработанном в США "акустическом устройстве дальнего действия" (Long Range Acoustic Device – LRAD), которое способно излучать направленный сигнал, чрезвычайно болезненный для людей, для разгона нападающих.
"Звуковая пушка" способна генерировать "звуковой луч" громкостью до 150 децибел, тогда как при 130 децибелах может быть нанесен вред слуху человека.
Устройства широко используются по всему миру, в частности, для борьбы с сомалийскими пиратами, США их применяли для разгона толп в Ираке, а полиция в Грузии – для разгона антиправительственных демонстраций в 2007 году. Устройство, кроме того, может использоваться и как мощный громкоговоритель.
Министерство обороны Британии сообщило, что устройства будут развернуты во время Олимпийских игр в первую очередь в режиме громкоговорителей для остановки судоходства на Темзе во время Игр, передает BBC.