Հայաստանի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը դիմել է ՀՀ նախագահին և նորընտիր Ազգային ժողովին Տեղեկատվական, հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների և ինովացիոն ոլորտները կարգավորող առանձին պետական կառավարման մարմին` նախարարություն ստեղծելու պահանջով։
«Ոլորտի միասնական կառավարման մարմնի ստեղծումը կնպաստի պետական կառավարման, պաշտպանության, կրթության, առողջապահության, անվտանգության, ինչպես նաև տնտեսության այլ բնագավառներում տեխնոլոգիական առաջնահերթությունների բացահայտմանը, իսկ միասնական և հետևողական կառավարումը կապահովի տեխնոլոգիական և ինովացիոն աննախադեպ նվաճումներ։ Նախարարության առկայությունը հնարավորություն կտա խուսափել ոլորտի զարգացմանը խոչընդոտող բազմաթիվ հանգամանքներից, ինչպիսիք են ոլորտի միասնականության խաթարումը տարբեր պետական մարմինների միջև բաժանվածությամբ, գործառույթների հաճախակի կրկնությունները, իրար միջև բաժանելու անկարողությունը, միասնական համակարգման գրեթե բացակայությունը և այլն»,– նշվում է միության ուղարկած հաղորդագրության մեջ։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության հաղորդմամբ` ոլորտի կառավարման նմանատիպ մոդելներ ներդրվել և հաջողությամբ կիրառվում են աշխարհի բազմաթիվ զարգացող և զարգացած երկրներում։

12 Май 2012 - 13:34 AMT
Союз предприятий информационных технологий Армении обратился к президенту РА и новому Национальному собранию с требованием создания отдельного органа управления, координирующего коммуникационные технологии и инновационную сферу – они потребовали создать Министерство инновационной сферы.
“Создание министерства обеспечит небывалое развитие сферы ИТТ, поможет решению первоочередных задач в областях государственного управления, образования, здравоохранения, безопасности и др. Наличие министерства также позволит избежать многочисленных препятствий на пути развития данной сферы, в частности, разобщенности в деятельности различных госорганов, частых дублирований процессов, практического отсутствия единой координации действий и т.д.”,- отмечается в сообщении союза.
По сообщению СПИТ, подобные ведомства с успехом создавались во многих развитых и развивающихся странах.