Շվեդիայի Հալմստադ քաղաքի երաշժտական լարային նվագախումբն այսօր, ժամը 15.00-ին ելույթ կունենա Ծիծեռնակաբերդում, այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հալմստադի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Ուլֆ Ֆեմբրոն: «Շատ հաճելի է լինել Հայաստանում: Մեզ մոտ` Շվեդիայում Հայաստանն այդքան էլ ճանաչված չէ: Հուսով եմ, մեր այցը 2 երկրների միջև հիանալի համագործակցության սկիզբ կդառնա»,-ասաց Ֆեմբրոն:
Բացի այդ, նվագախումբը ելույթ է ունենալու մայիսի 16-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի մանկական կամերային նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), իսկ մայիսի 17-ին` Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում:
Նվագախմբի դիրիժոր Մեց Ռյոտերն ասաց, որ երեխաները կատարելու են սկանդինավյան երկրների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, ինչպես նաև Միրզոյանի և Կոմիտասի գործեր: Նա նաև ասաց, որ հավանաբար մյուս տարի նրանք կհյուրընկալեն հայ երաժիշտներին:
Հալմստադի երաշժտական լարային անսամբլն ունի 14-20 տարեկան 24 երաժիշտ: Ֆեմբրոնի խոսքով, չնայած իրենց քաղաքը փոքր է, բայց երաժշտական դպրոցն ունի 1700 աշակերտ: Նվագախումբն աշխարհով մեկ շրջագայելով կատարում է ամենաբազմազան ստեղծագործություններ` բարոկկոյից մինչև ժամանակակից գործեր:

String orchestra from the Swedish town of Halmstad will perform in Tsitsernakaberd at 3pm on May 14, Halmstad musical school director Ulf Fembro said.
“We love being in Armenia. Armenia is not widely known in Sweden; I hope that our visit will mark the start of a wonderful cooperation between the two countries,” Fembro told a press conference in Yerevan.
Besides, the orchestra will perform in Arno Babajanyan concert hall with UNICEF Junior Chamber Orchestra (artistic head and chief conductor Sergey Smbatyan) on May 16, and in Tigranyan musical school on May 17.
According to orchestra conductor Mats Reuter, the performance will feature works by Scandinavian composers, as well as those by Mirzoyan and Komitas. Next year Sweden will perhaps host Armenian musicians, Reuter said.
Halmstad string orchestra comprises 24 musicians aged 14 to 20. Despite being a small town, Halmstad has a musical school accommodating 1700 students, Fembro said. The orchestra travels worldwide, their performances ranging from baroque to modern works.