Մայիսի 23-ին Աստանայում տեղի կունենա ԱՊՀ մասնակից պետութունների ֆինանսների նախարարների նիստը, որին կմասնակցի նաև Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Ինչպես հաղորդում է կազմակերպության Գործադիր կոմիտեի մամլո ծառայությունը, նիստին ծրագրվում է քննարկել համագործակից երկրների ազգային տնտեսությունների վիճակը, կքննարկվեն նաև համագործակցության հետագա ուղղությունները:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների ֆինանսների նախարարների ժողովը կկայանա Աստանայի V տնտեսական համագումարի շրջանակներում, որը տեղի կունենա 2012թ մայիսի 22-24: Այդ ընթացքում կքննարկվի համաշխարհային ճգնաժամից դուրս գալու ղազախական «G-Global» նախաձեռնությունը:

On May 23, Armenian Finance Minister Vache Gabrielyan is going to participate in the meeting of the standing council of Finance Ministers of CIS member-states in Astana.
According to the press service of the CIS Executive Committee, the session agenda will include discussion on the national economies of CIS member-states, as well as outline of the further objectives.
The meeting of the standing council of CIS finance ministers will take place within the framework of the 5th Economic forum in Astana, due on May 22-24, 2012. The forum will discuss Kazakhstan's G-Global initiative on tackling the financial crisis worldwide.