Վեդիում, Գոռավան և Վանաշեն գյուղերում «ԱրմենՏել» ընկերությունը մեկնարկել է ԱՀԿ-ների և բաժանորդային գծերի թվայնացման աշխատանքները։ Այս մասին հաղորդում են ընկերության մամուլի ծառայությունից։ Աշխատանքները պլանավորվում է ավարտել 2012թ-ի առաջին կիսամյակում, որից հետո քաղաքի և մոտակա գյուղերի բնակիչներն ապահովված կլինեն թվային ֆիքսված կապով և լայնաշերտ ինտերնետի ծառայություններով:
«Հեռախոսային գծերի թվայնացումը բավականին աշխատատար, ծախսատար, բայց երկրի համար միաժամանակ կարևոր գործընթաց է և հանդիսանում է մեր ընկերության տեխնոլոգիական զարգացման առաջնային ուղղությունը: Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել մեր ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ` ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները հասանելի դարձնելով մեր հայաստանյան բաժանորդների համար», – նշել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
2012 թվականի մայիս ամսվա դրությամբ թվային կայաններին միացված է «ԱրմենՏել» ընկերության ֆիքսված կապի բաժանորդների 83 տոկոսը, բաժանորդային ցանցի մալուխների ընդհանուր երկարությունը հասնում է 13000 կմ, իսկ օպտիկամանրաթելային ցանցի երկարությունը ` 2770կմ:

14 Май 2012 - 13:37 AMT
В селах Веди, Гавар и Ванашен компания “АрменТел” начала работы по оцифровке АТС и фиксированной абонентской сети. Об этом сообщают в пресс-службе “АрменТел”. Работы планируется завершить в первом полугодии 2012 года, после чего жители этих населенных пунктов будут обеспечены цифровой фиксированной связью и услугами широкополосного Интернета.
“Оцифровка фиксированных сетей – это довольно трудоемкий, требующий больших затрат, но в то же время достаточно немаловажный для страны процесс. Она является приоритетом технологического развития нашей компании. Мы продолжаем активно работать в направлении развития инфраструктур, делая доступными для наших армянских абонентов самые современные технологии”, – сказал генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко.
По состоянию на май 2012 года к цифровым АТС подключены 83% абонентов фиксированной связи компании “АрменТел”. Общая протяженность сетевого кабеля составляет 13 000 км, а длина оптоволоконной сети – 2 770 км.