Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում այսօր տեղի ունեցավ ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևի մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի ամենամյա հանդիպում-քննարկումը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին մրցանակաբաշխության անցկացման կանոնները, անցկացման ձևաչափն ու այն սկզբունքները, որոնցով ընտրվում են հաղթողները: Հանդիպմանը ներկա էին մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամներ և մասնակցող ԲՈՒՀ-երի և վարժարանների ուսանողներ ու աշակերտներ:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը նշեց, որ մրցանակաբաշխության հաղթողներին ընտրելու համար հարցերը տրվում են 15-20 րոպեի ընթացքում. «Հարցերը շատ տարբեր են, հաճախ լինում է, որ նույնիսկ կապ չի լինում ՏՏ ոլորտի հետ, հարցնում ենք ուսանողների քաղաքացիական դիրքորոշման մասին և այլ հարցեր էլ ենք տալիս»,–ասաց նա։
Մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու համար բոլոր մասնակից ԲՈՒՀ-երի և վարժարանների ուսանողներն ու աշակերտները պետք է դիմեն իրենց ուսումնական հաստատություններին մայիսի 23–ից հունիսի 8-ը
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի խոսքով, ամեն տարի լինում են 30-40 հաղթողներ, բացարձակ հավանության արժանացած ուսանողներին տրվում են նաև «գրան պրի»-ներ:
Մրցանակաբաշխությունը կանցկացվի հունիսին, իսկ հաղթողները կպարգևատրվեն հոկտեմբերի 1-ին : Յուրաքանչյուր հաղթող կստանա դիպլոմ և դրամական պարգև:

14 Май 2012 - 14:12 AMT
В Армянском государственном инженерном университете (политехнический) 14 мая состоялась ежегодная встреча-обсуждение комиссии Премии президента РА в сфере ИТ. В ходе встречи были обсуждены правила награждения, формат и принципы, по которым будут отбираться победители. На встрече присутствовали члены комиссии премии, студенты и ученики вузов и колледжей, участвующих в премии.
Исполнительный директор компании “Synopsys Armenia” Овик Мусаэлян отметил, что для отбора победителей участникам будут задавать вопросы, ответы на которые они должны быть даны в течение 15-20 минут: “Вопросы будут самые разные, могут быть заданы и вопросы, не имеющие отношения к сфере ИТ”, – сказал он.
Для участия в премии заявки со стороны студентов вузов и учеников колледжей принимаются с 23 мая по 8 июня. По словам Овика Мусаэляна, каждый год победителями становятся 30-40 участников, наиболее отличившимся студентам предоставляется “гран-при”. Премия президента РА будет проведена в июне. Победители будут награждены 1 октября, все они получат дипломы и денежные премии.