Սարյանի տուն-թանգարանի Թանգարանային գիշեր 2012-ի մեխը լինելու է «Մ. Սարյան: Նամակներ (1929-1954)» 2-րդ հատորի շնորհանդեսը: Այդ մասին հայտնում է թանգարանը: Քանի որ այս տարի միջոցառումների շարքն անցկացվում է «Գիրը փոփոխվող աշխարհում» խորհագրով, այն սկսվելու է «Սարյանը և գիրքը» ցուցադրության բացմամբ, որտեղ ներկայացվելու են Սարյանի նկարազարդած և ձևավորած գրքերը, «Գրառումներ իմ կյանքից» գրքի ձեռագրերը, տարբեր լեզուներով տպագրված հրատարակությունները: Այդ օրը թանգարանում սպասվում է նաև վոկալ երաժշտության համերգ, գրքային նկարազարդումների սլայդ-շոու, տեսաերիզի ցուցադրություն և թեյի համտես:
Սարյանը կարևոր դեր է ունեցել հայ տպագիր գրքի մշակույթի ձևավորման ոլորտում, նկարազարդել և ձևավորել է բազմաթիվ հայ գրողների գրքեր` Հ. Թումանյանի, Ավ. Իսահակյանի, Գ. Մահարիի, Ե. Չարենցի, Վ. Թոթովենցի և այլ հեղինակների գրքեր, ստեղծել է նկարազարդումներ հայկական ժողովրդական հեքիաթների երեք տարբեր հրատարակությունների համար: Սարյանը հեղինակել է «Գրառումներ իմ կյանքից» գիրքը, որը տպագրվել է բազմիցս տարբեր լեզուներով:

Основной программой “Ночи музеев 2012” в Доме-музее Мартироса Сарьяна будет презентация 2-го тома книги “М. Сарьян: Письма (1929-1954)”. Об этом сообщают в музее. Поскольку в этом году цикл мероприятий проводится под девизом “Книга в меняющемся мире”, он стартует открытием выставки “Сарьян и книга”, на которой будут представлены иллюстрированные и оформленные Сарьяном книги, рукописи книги “Записки о моей жизни”, публикации на разных языках и т.д. В этот день в Музее также ожидается концерт вокальной музыки, слайд-шоу, показ видеороликов и дегустация чая.
Искусство Сарьяна сыграло значительную роль в области формирования культуры армянской печатной книги. Его иллюстрации украсили книги О. Туманяна, А. Исаакяна, Г. Маари, Е. Чаренца и других писателей.