Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթը ամենայն հավանականությամբ կհեռարձակվի Առաջին ալիքով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մրցույթի Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության կողմից տուգանվել է մայիսի վերջին Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելուց հրաժարվելու համար: Բացի այդ, Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը պետք է մրցույթի եզրափակիչը հեռարձակի ուղիղ եթերով և առանց ընդհատումների, այլապես կարող է զրկվել «Եվրատեսիլ 2013»-ին մասնակցելուց:
Այս տարի հունվարի 17-ին մրցույթի պաշտոնական կայքը ներկայացրեց մրցույթի մասնակից 43 երկրների ցուցակը, որոնց թվում նշված էր նաև Հայաստանը: Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաստատել էր, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ է և Բաքվում կայանալիք մրցույթին մասնակցելը դրա ապացույցն է:
Այնուհետև Հայաստանը հրաժարվեց մասնակցել մրցույթին:
Մինչ միության սահմանած վերջնաժամկետը, մրցույթին հրաժարվեց մասնակցել Լեհաստանը, նա տուգանք չի մուծել:

Public Television of Armenia, probably, will broadcast Baku-hosted Eurovision 2012 song contest, head of the Armenian Eurovision delegation Gohar Gasparyan told PanARMENIAN.Net.
Armenian Television Company must provide live stream broadcast of the Eurovision final, otherwise Armenia will be deprived of its further participation right.
European Broadcasting Union (EBU) fined Armenia for refusal to participate in the song contest.
On January 17, Eurovision's official website published the participant list of 43 countries including Armenia. Gohar Gasparyan confirmed to PanARMENIAN.Net that Armenia is a full-fledged member of EBU and its participation in the contest to be held in Baku proves this.
Later, however, Armenia refused to take part in the Baku-hosted international song contest. Prior to the deadline set by the EBU, Poland also withdrew from Eurovision 2012; it will not face any sanctions.