Աշխարհում խոշորագույն Facebook սոցիալական ցանցը կավարտի IPO շրջանակներում բաժնետոմսերի գնման հայտերի ընդունումը 2012-ի մայիսի 15-ին՝ երկու ավելի շուտ, քան ի սկզբանե պլանավորված էր, հաղորդում է Reuters-ը՝ մեջբերելով անանուն աղբյուրը:
Հայտերի ընդունումը դադարեցնելը նշանակում է, որ արժեթղթերի պահանջարկը զգալիորեն գերազանցել է առաջարակը: Բաժնետոմսերի արժեքը կհայտարարվի մայիսի 18-ին: Սպասվում է, որ մեկ բաժնետոմսի արժեքը կկազմի 28-35 դոլար: Facebook-ի Road show-ն (հանդիպումների շարք առավել գրավիչ ներդրողների հետ ընկերության բաժնետոմսերի նկատմամբ հետաքրքրություն խթանելու համար) կտևի մինչև 2012-ի մայիսի 20-ը, դրա շրջանակներում Facebook-ի ղեկավարությունը կփորձի ներդրողներին համոզել հեռանկարային ներդրում կատարել ընկերության մեջ:
NASDAQ բորսայում Facebook-ի արժեթղթերի տեղակայման անդերռայտերներ են դարձել մի շարք խոշոր ամերիկյան բանկեր:
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ Facebook Inc.-ը կարող է ստանալ 10,6 մլրդ դոլար IPO շրջանակներում: Այսպիսով, Facebook Inc.-ը գնահատել է իրեն 100 մլրդ դոլար: Facebook Inc.-ի բաժնետոմսերի առք և վաճառքը կսկսվի 2012-ի մայիսի 18-ին: Ընկերության բաժնետոմսերի լիստինգը կիրականացվի ամերիկյան NASDAQ բորսայում, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:

15 Май 2012 - 06:17 AMT
Крупнейшая в мире социальная сеть Facebook закончит прием заявок на покупку акций в рамках IPO 15 мая 2012г. – на 2 дня раньше, чем было запланировано изначально, передает Reuters со ссылкой на анонимный источник.
Прекращение приема заявок означает, что спрос на ценные бумаги значительно превысил предложение. Стоимость акций будет объявлена 18 мая 2012г. Ожидается, что стоимость одной акции составит от 28 до 35 долл. Road show (серия встреч с наиболее привлекательными инвесторами для стимулирования интереса к акциям компании) Facebook продолжится до 20 мая 2012г., в его рамках руководство Facebook постарается убедить инвесторов в перспективности вложений в компанию.
Андеррайтерами размещения акций Facebook на бирже NASDAQ стал целый ряд крупнейших американских банков, включая Goldman Sachs, Morgan Stanley и J.P.Morgan Chase.
Аналитики прогнозируют, что Facebook Inc. может получить до 10,6 млрд долл в рамках IPO. На бирже планируется разместить 10% акций компании. Таким образом, Facebook Inc. оценила себя в 100 млрд долл. Торги акциями Facebook Inc. начнутся 18 мая 2012г. Листинг акций Facebook будет осуществляться на американской бирже Nasdaq, им будет присвоено обозначение FB, сообщает РБК.