Համաձայն Գրանթ Թորնթոնի Միջազգային գործարար վերջին զեկույցի ՝ կազմակերպությունները ավելի ու ավելի հաճախ են փնտրում միավորում և ձեռքբերումներ(M&A) արտերկրում: 2012 թ. զեկույցից ստացված արդյունքները ցույց են տալիս, որ մոտակա 3 տարիների ընթացքում իրենց իրավիճակը ձեռքբերումների միջոցով բարելավել ձգտող կազմակերպությունների 33%-ը հույս ունեն դա անել արտերկրյա գործարքների միջոցով, որը 28%-ով ավելի է 2010 թ. ցուցանիշից:
Բացի այդ, Միջազգային գործարար զեկույցը ցույց է տալիս, որ կազմակերպությունների թիվը, որոնք ձգտում են զարգանալ M&A-ի շնորհիվ, լինի դա արտերկրում, թե հենց իրենց շուկայում, կտրուկ աճել է վերջին տարիների ընթացքում՝ 2010թ. 26%-ից 2012 թ. հասնելով 34%-ի:
M&A ծառայությունների ղեկավար Մայք Հյուիսը ասել է. Չնայած առկա միջազգային տնտեսական խնդիրներին, արդյունքները ցույց են տալիս, որ գործարարների հետաքրքրությունը M&A-ի հանդեպ վերջին 24 ամիսներին զգալիորեն մեծացել է:
Բնականաբար, երկրի ներսում M&A-ը շարունակում է հետաքրքրել գործարարներին, սակայն արտասահմանյան ընդլայնման հանդեպ հետաքրքրության աճը հուսադրող է, և, անկասկած, արտացոլում է աշխարհի առանձին մասերում շուկայական պայմանների առավելությունները:
Միջազգային գործարար զեկույցը բացահայտում է որոշ տարածաշրջանային առավելություններ. առաջիկա երեք տարիներին առավել հետաքրքրված են կատարել ձեռքբերումներ Հյուսիսային Ամերիկան (37%), Մեծ Բրիտանիան և Իռլանդիան (36%), ինչպես նաև BRIC-ը ՝ Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանն ու Չինաստանը (35%):
Այս տվյալները անհամեմատ տարբերվում են Եվրոպա մայրցամաքի 28%-ից, Խաղաղօվկիանոսյան Ասիայի 25%-ից և, մասնավորապես, ճգնաժամային տնտեսություն ունեցող երկրներից՝ Հունաստանից, Իռլանդիայից և Իսպանիայից, որտեղ կազմակերպությունների միայն 16 % է հետաքրքրություն ցուցաբերել M&A-ի հանդեպ առաջիկա երեք տարիների համար:
Մայք Հյուիսը ավելացրել է . Չնայած Եվրո գոտում գործարարները այնքան էլ լավատես չեն իրենց տնտեսության զարգացման հեռանկարների հանդեպ, նրանց զգալի մասը հնարավորություն են փնտրում ընդլայնվելու այլ երկրներում, և ավելի արագ զարգացող տնտեսություններում, օրինակ՝ BRIC-ում:
2008 թ. ֆինանսական ճգնաժամից հետո տնտեսական ուժի հոսքը արևմուտքից դեպի արևելք անկասկած ուժեղացավ: Ահա թե ինչու, խրախուսելի է, որ զարգացած շուկաների ձեռնարկատերերը դիտարկում են M&A-ը որպես այս միտումներից օգուտ քաղելու կարևոր ռազմավարական գործիք:

Businesses are increasingly looking overseas for mergers and acquisitions (M&A) according to research from the latest Grant Thornton International Business Report (IBR).
The results from the 2012 report show that of those companies seeking to expand through acquisition in the next three years, 33% expect to do so through a cross-border transaction, a rise from 28% in 2010.
Furthermore, the IBR reveals that the proportion of businesses seeking to grow through M&A, be it overseas or within their own market, has risen steeply over the past two years from 26% in 2010 to 34% in 2012.
Mike Hughes, global service line leader for M&A said: “Despite the on-going global economic challenges, the results show that business appetite for M&A has improved markedly over the past 24 months.
“Naturally, domestic M&A remains high on the agendas of business leaders but the upswing in interest in overseas expansion is encouraging, and no doubt reflects the particular market conditions within individual regions globally.”
The IBR reveals some interesting regional variations. The regions most interested in making an acquisition in the next three years are North America (37%), UK & Ireland (36%) and the BRIC economies (35%). This compares to only 28% in mainland Europe and 25% in Asia Pacific and in particular companies in the troubled economies of Greece, Ireland and Spain where only 16% indicated an interest in M&A activity in the coming three years.
Mike Hughes, added: “Although the Eurozone is less optimistic about the growth prospects of their own economies a large proportion of businesses within Europe are actively seeking opportunities abroad and expanding into higher growth markets such as the BRIC economies.
“Following the financial crisis of 2008, the flow of economic power from ‘west’ to ‘east’ has undoubtedly sped up. It is therefore encouraging that enterprising corporates in mature markets appreciate that M&A remains avital strategic tool to enable them to benefit from these trends.”