ՈւԵՖԱ ղեկավարությունը մայիսի 16-ին պաշտոնապես կհայտարարի Եվրո-2020-ի անցկացման թեկնածուների ցանկը: Ապրիլի 14-ին հայտ է ներկայացրել Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Մայիսի 15-ին միացել է Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան, հայտ են մտադիր ներկայացնել նաև Իռլանդիայի, Շոտլանդիայի ու Ուելսի ֆուտբոլի ասոցիացիաները:
Հետաքրքրական է, որ Թուրքիան հավակնում է նաև 2020թ. Օլիմպիական խաղերի անցկացմանը, իսկ Ադրբեջանը, որը նույնպես մտադիր է ընդունել 2020թ. Օլիմպիադան, հրաժարվել է համատեղ հայտից Վրաստանի հետ: Այդ շաբաթ ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգեն հայտարարեց, որ ՄՕԿ-ը դեմ է երկու նման խոշոր մրցաշարերի անցկացմանը նույն երկրում մեկ տարվա ընթացքում: Չի բացառվում, որ Թուրքիան ետ կկանչի հայտերից մեկը, մասնագետները հակված են մտածելու, որ Թուրքիան կշարունակի պայքարը Օլիմպիադայի համար:
Հաջորդ շաբաթ ՄՕԿ գործկոմի նիստում Քվեբեկում կհրապարակվի 2020 խաղերի անցկացման հավակնորդների ցուցակը:

Руководство УЕФА 16 мая официально объявит список кандидатов на проведение чемпионата Европы 2020 года.
Накануне завершился прием заявок на право организации соревнований. 14 апреля заявку подала Федерация футбола Турции. 15 мая к ней присоединилась Федерация футбола Грузии, также объявили о намерении подать совместную заявку Футбольные ассоциации Ирландии, Шотландии и Уэльса.
Интересно, что Турция также претендует на проведение в 2020 году Олимпийских игр, тогда как Азербайджан по этим причинам отказался составить совместную заявку с Грузией – Баку также ведет борьбу за организацию игр-2020. На этой неделе президент Международного олимпийского комитета Жак Рогге заявил, что МОК против проведения двух таких крупных турниров в одной стране в один год. Не исключено, что в ближайшее время Турция отзовет одну из заявок и специалисты склоняются к мнению, что страна продолжит участие в борьбе за Олимпиаду.
На следующей неделе на заседании исполнительного комитета МОК в Квебеке /Канада/ будет назван список финалистов в борьбе за право проведения игр-2020.