Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի կինոշուկայում բացվել է հայկական տաղավարը: Այդ մասին հայտնեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամլո քարտուղար Ռուզաննա Բագրատունյանը: Նրա խոսքով, այն բացվել է կինոփառատոնի հետ միասին, և կգործի մինչև մայիսի 25-ը: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է կինոկենտրոնի ղեկավար Գևորգ Գևորգյանը:
Տաղավարում ներկայացված են շուրջ 15 կինոնախագծեր` սցենարներ, անավարտ ֆիլմեր և այլն: Կաննում են ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանը, Արսեն Առաքելյանը, Արմեն Ռոնովը, «Հայկ» կինոստուդիայի ներկայացուցիչներ և այլ անձիք:
Մայիսի 16-ին բացվել է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը: Այն բացեց ամերիկացի ռեժիսոր Ուես Անդերսոնի «Ծագող լուսնի թագավորությունը» (Moonrise Kingdom) դրամայով: Ժյուրին գլխավորում է իտալացի ռեժիսոր Նանի Մորետտին, ով բազմիցս մասնակցել է այդ փառատոնին:
Հիմնական մրցույթի ծրագրի մեջ մտել են այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են Դևիդ Կրոնենբերգի «Կոսմոպոլիսը», Միխայել Հանեկեի «Սերը» և Քեն Լուոչի «Հրեշտակների բաժինը» և մեկ ռուսական ֆիլմ՝ Սերգեյ Լոզնիցայի «Մառախուղի մեջ» դրաման:
Փառատոնն ավարտվելու է մայիսի 27-ին` Կլոդ Միլերի «Թերեզա Դեսքեյրի» ֆիլմով: Ինչպես անցած տարի, այս տարի ևս PanARMENIAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Վահան Ստեփանյանը կլուսաբանի փառատոնի ողջ ընթացքը:

17 Май 2012 - 13:02 AMT
На кинорынке 65-го Каннского кинофестиваля открылся армянский павильон. Об этом сообщила пресс-секретарь Национального киноцентра Армении Рузанна Багратунян.
По ее словам, павильон открылся одновременно с кинофестивалем и будет действовать до 25 мая. Армянскую делегацию возглавляет руководитель киноцентра Геворк Геворкян.
В павильоне помимо прочего представлено около 15 кинопроектов, сценарии, незаконченные картины. В Каннах находятся режиссеры Ованнес Галстян, Арсен Аракелян, Армен Ронов, представители киностудии “Айк” и другие лица.
16 мая стартовал 65-ый Каннский кинофестиваль. Фестиваль открылся драмой американского режиссера Уэса Андерсона “Королевство полной луны”(Moonrise Kingdom). Жюри возглавляет итальянский режиссер Нанни Моретти, многократно участвовавший в фестивалях прошлых лет.
В основную конкурсную программу включены, в частности, фильмы “Космополис” Дэвида Кроненберга, “Любовь” Михаэля Ханеке, “Доля ангелов” Кена Лоуча, один российский фильм “В тумане” Сергея Лозницы.
Фестиваль завершит работу 27 мая фильмом “Тереза Дескейру” Клода Миллера. Как и в прошлом году, корреспондент PanARMENIAN Photo Ваан Степанян будет освещать весь ход фестиваля от начала до конца, посредством фотографий и интересных материалов из фестивальной жизни.