Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի կինոշուկայում բացվել է հայկական տաղավարը: Այդ մասին հայտնեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամլո քարտուղար Ռուզաննա Բագրատունյանը: Նրա խոսքով, այն բացվել է կինոփառատոնի հետ միասին, և կգործի մինչև մայիսի 25-ը: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է կինոկենտրոնի ղեկավար Գևորգ Գևորգյանը:
Տաղավարում ներկայացված են շուրջ 15 կինոնախագծեր` սցենարներ, անավարտ ֆիլմեր և այլն: Կաննում են ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանը, Արսեն Առաքելյանը, Արմեն Ռոնովը, «Հայկ» կինոստուդիայի ներկայացուցիչներ և այլ անձիք:
Մայիսի 16-ին բացվել է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը: Այն բացեց ամերիկացի ռեժիսոր Ուես Անդերսոնի «Ծագող լուսնի թագավորությունը» (Moonrise Kingdom) դրամայով: Ժյուրին գլխավորում է իտալացի ռեժիսոր Նանի Մորետտին, ով բազմիցս մասնակցել է այդ փառատոնին:
Հիմնական մրցույթի ծրագրի մեջ մտել են այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են Դևիդ Կրոնենբերգի «Կոսմոպոլիսը», Միխայել Հանեկեի «Սերը» և Քեն Լուոչի «Հրեշտակների բաժինը» և մեկ ռուսական ֆիլմ՝ Սերգեյ Լոզնիցայի «Մառախուղի մեջ» դրաման:
Փառատոնն ավարտվելու է մայիսի 27-ին` Կլոդ Միլերի «Թերեզա Դեսքեյրի» ֆիլմով: Ինչպես անցած տարի, այս տարի ևս PanARMENIAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Վահան Ստեփանյանը կլուսաբանի փառատոնի ողջ ընթացքը:

Armenian pavilion has opened at 65th Cannes Film Festival.
According to spokesperson of Armenian National Film Center Ruzanna Bagratunyan, the pavilion will operate until May 25. Armenian delegation is headed by Film Center director Gevorg Gevorgyan.
The pavilion features about 15 film projects, scripts and incomplete movies. Film directors Hovhannes Galstyan, Arsen Arakelyan, Armen Ronov and representatives of Hayk film studio are currently in Cannes. According to The Hollywood Reporter, the 65th Cannes Film Festival kicked off Wednesday, May 16 night with the world premiere of Wes Anderson's quirky summer camp love story Moonrise Kingdom, following a star-powered opening night ceremony.
Anderson and the film’s cast – Bruce Willis, Tilda Swinton,Edward Norton, Bill Murray plus child stars Jared Gilmanand Kara Hayward hiked up the famous red carpet steps of Cannes' Palais.
This year too, PanARMENIAN Photo reporter Vahan Stepanyan will cover the whole course of the festival from start to finish through photos and interesting materials.