Մայիսի 17: Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի 2-րդ օր: Երկրորդ օրը մի փոքր մթագնեց տհաճ և ոչ աստղային հաղորդագրության պատճառով: Ֆրանսիացի կինեմատոգրաֆիստուհիներ Վիրջին Դեպանտը և Ֆեննի Կոտենսոնը նամակ են գրել փառատոնի կազմակերպիչներին, որտեղ նշել են, որ մրցույթի անվանակարգերում ներկայացված չեն կին մասնակիցներ, և նրանց մեղադրել են սեռական խտրականության մեջ:
Եվ իսկապես, փառատոնի գոյության 64-ամյա պատմության մեջ միայն մեկ անգամ է կին ռեժիսորն արժանացել «Ոսկյա արմավենու»:
Ինչ ունենք, այն էլ ներկայացնում ենք անվանակարգերում
Ի պատասխան, Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի ժյուրին` ի դեմս բիտանացի բեմադրիչ Անդրեա Առնոլդի, հերքել է սեռական խտրականության վերաբերյալ մեղադրանքները: «Կարծում եմ, որ Կաննի կինոփառատոնի ծրագիրը ժամանակակից կինեմատոգրաֆի արտացոլումն է: Իհարկե, դա ցավալի է»,-Առնոլդին մեջբերում է BBC-ն:
Իսկ երկրորդ մրցութային օրը շարունակեց եգիպտացի ռեժիսոր Յուսրի Նարսալլիի «Պատերազմից հետո» (Baad el Mawkeaa) ֆիլմը, որը հիմնված է փաստագրական իրադարձությունների վրա, ինչպես նաև Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկոր» ֆիլմը, որը պատմում է կետադելֆիններ վարժեցնող կնոջ և բռնցքամարտիկի սիրո մասին: Նրանցից առաջինը կորցնում է ոտքերը, երկրորդը, լուրջ վնասվածքից հետո, ստիպված է լինում ապրուստը վաստակել փողոցային մենամարտերով:
«Արաբական գարունը» հասել է Կանն
Հարկ է նշել, որ եգիպտական ֆիլմը Կաննի կինոփառատոնում 15 տարիների ընթացքում առաջին անգամ է ներկայացվում: Ֆիլմը հիմնված է փաստագրական իրադարձությունների վրա: Այստեղ ներառված են երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների բազմաթիվ ականատեսների վկայություններ:
Ինչպես գրում է «Մոսկովսկի կոսոմոլեցը», «չզարմացնելով գեղարվեստական անկեղծությամբ, Նասրալլի ֆիլմն արժեքավոր է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս հակամարտության բոլոր մասնակիցներին հերթով արտահայտվելու: «Պատերազմից հետո» ֆիլմը ներկայացնում է, թե ինչ տեսք ունի հեղափոխությունը` շուրջբոլորը անընդհատ խոսում են, ինչ որ մեկի կողերն են ջարդում, ինչ-որ մեկի կյանքն է խորտակվում: Միակ տեղը, որտեղ կարող ես գոնե մի փոքր մնալ ինքդ քեզ հետ, վայրի անապատն է կամ եգիպտական բուրգի գագաթը»:
«Ժանգի և ոսկորի» գաղտնիքը. Պարզապես երևակայում ես, որ ոտքեր չունես
Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկոր» ֆիլմն, ի դեպ, հավակնում է փառատոնի Գրան-պրիին: Ֆիլմը նախկին բռնցքամարտիկ Ալիի մասին է, ով ստիպված է դաստիարակել 5-ամյա որդուն, այսինքն`մշտական աշխատանք փնտրել: Նա աշխատանքի է տեղավորվում գիշերային ակումբում և հանդիպում գեղեցկուհի Սթեֆանիին: Նա կետադելֆիններ վարժեցնող է, ով մի անգամ ներկայացման ժամանակ հայտնվում է լողավազանում և կորցնում ոտքերը, իսկ Ալին օգնում է նրան վերադառնալ կյանքին:
Մարիոն Կոտիյարը, ով ֆիլմում խաղացել է ոտքերից զուրկ աղջկա, լրագրողներին խոստովանել է, որ նման դերեի գաղտնիքը լավ երևակայության մեջ է, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ինչպես պնդում է ռեժիսորը, սա մարգինալների միջև սիրո պատմություն է, որը նկարահանված է մեծ նատուրալիզմով: Նա խոստովանել է, որ այս պատմության շուրջ խորհել է շուրջ 10 տարի, սակայն նկարահանել է միայն հիմա, երբ համակարգիչներով հնարավոր է դերաաններին հարմարացնել մետաղե պրոթեզներ:
«Պարզապես երևակայում ես, որ ոտքեր չունես, ապա, որ դրանք պատրաստված են մետաղից»,-բացատրել է Կոտիյարը:
3-րդ օրվա մենյու. Ձկնային ռեալիթի-շոու և սեքս-տուրիզմ
Փառատոնի 3-րդ օրը մրցութային ծրագիրը կշարունակեն նեապոլիտանական ձկնավաճառի մասին պատմող Մատյե Գարրոնի «Ռեալիթի-շոուն» և ավստրիացի Ուլրիխ Զայդլի սեքս-տուրիզմի մասին պատմող «Դրախտ. սեր» ֆիլմը, որի գլխավոր հերոսուհին` 50-ամյա տիկինը մեկնում է Քենիա, որպեսզի ճանաչի այնտեղի կյանքը:

17 Май 2012 - 17:44 AMT
Каннский кинофестиваль, день 2-ой: Сексизм, “Арабская весна” и металлические протезы на живых актерах
17 мая. Второй день 65-ого Каннского фестиваля. Второй день был немного омрачен неприятным и отнюдь не звездным сообщением. Французские кинематографистки Виржини Депант и Фэнни Котенсон написали письмо организатором фестиваля, в котором указали на то, что в списке номинантов на награды конкурса нет ни одной женщины, и обвинили оргкомитет в сексизме.
А ведь на самом деле, за 64-летнюю историю существования фестиваля только однажды женщина-режиссер была удостоена "Золотой Пальмовой ветви".
Что имеем, то и номинируем
В ответ жюри 65-го Каннского кинофестиваля в лице британской постановщицы Андреа Арнолд отвергло обвинения в дискриминации по половому признаку. "Для меня было бы совершенно неприемлемо, если бы мой проект попал в списки претендентов на главный приз только потому, что я женщина. Предпочитаю совсем иные критерии", – сказала Арнолд. "Я полагаю, что программа Каннского фестиваля просто является отражением действительности современного кинематографа. Конечно, это печально", – цитирует ее BBC.
Ну а по графику второй конкурсный день продолжили "После битвы" египетского режиссера Юсри Насраллы, основанном на документальных событиях и включающим рассказы и воспоминания десятков очевидцев египетской революции, и “Ржавчина и кость” Жака Одиара о любви дрессировщицы касаток, которая лишается ног, и боксере, вынужденном после серьезной травмы зарабатывать на жизнь уличными боями.
“Арабская весна” добралась до Канн
Стоит отметить, что египетский фильм принимает участие в Каннском кинофестивале впервые за 15 лет. Лента основана на документальных событиях, в нее включены свидетельства множества очевидцев происходившего в стране.
Как пишет “Московский комсомолец”, “не поражая какими-либо художественными откровениями, фильм Насраллы ценен уже хотя бы тем, что дает по очереди высказаться всем участникам конфликта. Если совсем упрощать, то «После битвы» — отличная иллюстрация того, как выглядит революция, если убрать патетическую риторику: все вокруг безбожно много болтают, кому-то ломают ребра, кому-то жизнь. А единственное место, где можно хотя бы ненадолго побыть собой, — дикая пустыня или верхушка египетской пирамиды”.
Секрет “Ржавчины и кости”: Ты просто представляешь себе, что ног у тебя нет
Лента “Ржавчина и кость” Жака Одиара, кстати, претендует на Гран-при фестиваля. Она рассказывает историю бывшего боксера по имени Али (бельгийский актер Маттиас Шенартс), который вынужден воспитывать пятилетнего сына, а значит – искать постоянную работу. Он устраивается в ночной клуб охранником и встречает красавицу по имени Стефани, которую как раз и играет Котийяр. Она работает дрессировщицей касаток в океанариуме, однажды во время представления падает в воду и лишается ног, а Али помогает ей вернуться к жизни.
Марион Котийяр, сыгравшая в фильме безногую девушку, призналась журналистам в четверг, что ключ к таким ролям – в хорошем воображении, передает РИА Новости.
Как утверждает режиссер, это история любви между маргиналами, снятая с большим натурализмом, особенно в тех эпизодах, которые касаются устройства жизни безногого человека. Он признался, что думал об этой истории около десяти лет, но смог снять ее только сейчас, когда стало возможно приделывать живым актерам металлические протезы на компьютере, после съемок.
"Ты просто представляешь себе, что ног у тебя нет. А потом – что они сделаны из металла. Так и двигаешься", – объяснила Котийяр.
Меню 3-его дня: реалити-шоу с рыбным душком и секс-туризм
На третий день фестиваля конкурсную программу продолжат "Реалити-шоу" Матье Гаррона о неаполитанском торговце рыбой, который – настолько очарован программой Grande Fratello, аналогом американского "Большого брата", что начинает жить в воображаемом мире, и "Рай: любовь" австрийца Ульриха Зайдля о секс-туризме, главная героиня которого – 50-летняя дама – отправляется в Кению, чтобы познать радости тамошней жизни.