ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետծառայությունը հունիսի 1-ից կսկսի այն տնտեսվարող սուբյեկտների մոնիտորինգը, որոնք զբաղվում են ձկնեղենի արտադրությամբ: Ինչպես մայիսի 18-ին մանրամասնել է պետկառույցի պետ Աբրամ Բախչագուլյանը, հենց տնտեսվարող սուբյեկտների ցանկությամբ, կիրականացվեն ստուգումներ, որպեսզի պարզվի, արդյոք արտադրությունը համապատասխանում է միջազգայի ստանդարտներին: «Մենք պարտավոր ենք ձկնաբուծության ոլորտում մոնիտորինգ անցկացնել և նեևկայացնել մեր լաբորատորիաների հնարավորությունները, որպեսզի համապատասխանելու դեպքում, հայ արտադրողները ձկնեղենը կարողանան արտահանել եվրոպական շուկաներ»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Աբրամ Բախչագուլյանը հավելել է, որ առաջնահերթ խնդիրների թվում է նաև բանջարեղենի, մրգերի և մեղրի արտահանումը:
Այս նպատակով ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության պետծառայությունը ստեղծում է միջազգային ստանդարտներին և պահանջներին համապատասխանող լաբորատոր բազա, որպեսզի հայ արտադրողները կարողանան իրենց արտադրանքն արտահանել Եվրոպա: «Հայաստանից ապրանքներ ներկրելիս Եվրոպան պահանջում է լաբորատոր փորձաքննության եզրակացություն, ըստ միջազգային ստանդարտների»,-ընդգծել է նա: Այսօրվա դրությամբ, ըստ նրա, Հայաստանը Եվրոպա է արտահանում միայն վայրի խեցգետիններ, քանի որ այս ոլորտում լաբորատոր փորձաքննություն չի պահանջվում, այլ միայն անասնաբուժական:

18 Май 2012 - 10:01 AMT
Государственная служба безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства Армении с 1 июня приступит к мониторингу среди хозсубъектов, занятых производством рыбных продуктов. Как пояснил 18 мая на пресс-конференции в Ереване начальник госструктуры Абрам Бахчагулян, по желанию самих хозсуббъектов, будут проведены проверки на соответствие производства требованиям международных стандартов.
«Мы обязались провести мониторинг в рыбной промышленности, а также представить возможности наших лабораторий, чтобы в случае соответствия, армянские производители смогли экспортировать рыбу на рынки Европы», – сказал он. В этом контексте Абрам Бахчагулян добавил, что среди приоритетов также экспорт овощей, фруктов и меда.
С этой целью Госслужба безопасности продуктов питания Армении создает соответствующую международным стандартам и требованиям лабораторную базу для того, чтобы армянские производители смогли экспортировать свою продукцию в Европу. «Европа требует при экспорте продукции из Армении наличие заключения лабораторной экспертизы, соответствующей международным стандартам», – подчеркнул он. На сегодняшний день, по его словам, Армения экспортирует в Европу только диких раков, поскольку в этой сфере не требуется лабораторной экспертизы, а лишь ветеринарное заключение.
Внедрение международных стандартов безопасности продуктов питания также является требованием на пути интеграции Армении в ЕС.