Այսօր` մայիսի 19-ին, ժամը 18.00-ից մինչ ուշ գիշեր Հայաստանի 63 թանգարաններում տեղի կունենա Թանգարանային գիշերը: Այն անցնելու է «Գիրը փոփոխվող աշխարհում» կարգախոսով:
Այս տարի բացի մշակույթի նախարարության և պետական ենթակայության տակ գտնվող թանգարաններից, մասնակցում են նաև հասարակական կազմակերպությունների ենթակայության տակ գտնվող թանգարանները: Նախաձեռնությունը Հայաստանում իրականանում է 8-րդ անգամ: Բացի հիմնական ցուցադրություններից, սպասվում են նաև ժամանակավոր ցուցահանդեսների բացում և տարաբնույթ միջոցառումներ:
Առաջին անգամ թանգարանային գիշերը կազմակերպվել է 1997 թ-ի հունվարին` Բեռլինում: Ողջ աշխարհում այն տեղի է ունենում մայիսի 18-ի`Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ակցիան սկիզբ է առել Փարիզում 2001 թ. և լայն տարածում է ստացել ողջ Եվրոպայում: Միջոցառման ընթացքում թանգարանների մուտքը ողջ գիշեր անվճար է: Այն հովանավորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Թանգարանների միջազգային խորհրդի կողմից:

Сегодня, 19 мая, в 18:00 часов в 63 музеях Армении состоится “Ночь музеев”. В этом году в “Ночь музеев” пройдет под девизом “Книга в меняющемся мире”. В мероприятии принимают участие как музеи, находящиеся под ведомством государства, так и музеи, находящиеся под ведомством общественных организаций. Данная инициатива реализуется в Армении уже в 8-ой раз. Помимо основных постоянных показов будут открыты временные выставки, организованы различные культурные мероприятия.
Впервые мероприятие “Ночь музеев” было проведено в январе 1997 года в Берлине.
Во всем мире мероприятие проводится 18 мая в преддверие Международного дня музеев. Акция стартовала в 2001 году в Париже и получила широкое распространение в Европе. В рамках мероприятия вход в музеи в течение всей ночи будет свободным.