Շարունակելով Կաննի կինոփառատոնի 3-րդ մրցութային օրվա մասին կարճ պատմությունը, երբ ցուցադրվեցին իտալացի Մատտեո Գարրոնեի «Ռեալիթի» և ավստրիացի Ուլրիխ Զայդլի «Դրախտ. սեր» ֆիլմերը, որոշեցինք մի փոքր պատմել նաև այդ օրվա ոչ մրցութային որշ իրադարձությունների մասին: Եվ այսպես.
Լավ նպատակներով…
Մայիսի 18-ին Կաննում անցկացվեց էլիտար բարեգործական երեկո` «Հաիթի. Դիմականդես Կաննում», որի նախաձեռնողներն էին երկու դիզայներ ընկերներ Ջորջիո Արմանին և հոլիվուդյան աստղ Շոն Պեննը: Նման նախաձեռնությամբ նախատեսվում էր միջոցներ հավաքել Հաիթի երկրաշարժից տուժածներին օգնելու համար: Թեև երկրաշարժը տեղի է ունեցել 2 տարի առաջ, սակայն փոքրիկ կղզին դեռ չի վերականգնել դրա հետևանքները:
Աստղային միջոցառումը տեղի է ունեցել 3 բարեգործական ասոցիացիաներին աջակցելու համար: Մեկը կոչվում է «Դերասաններ հանուն խաղաղության և արդարության», երկրորդը` մոդել Պետրա Նեմցովայի «Երջանիկ սրտեր» հիմնադրամն է, իսկ երրորդը` հենց Շոն Պեննի J/P Human Relief Organization ասոցիացիան է: Բոլոր երեք կազմակերպություններն էլ զբաղվում են Հաիթիին օգնելով:
Ի դեպ երկու ընկերները` Արմանին և Պեննը, ծրագրում են մի շարք միջոցառումներ իրականացնել Փարիզում, Նյու Յորքում և Լոս Անջելեսում:
Նախքան ճաշը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Շոն Պեննը, ով այս տարվա փետրվարին դարձել է հատուկ հանձնարարություններով Հաիթիի դեսպան, կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային օգնել Հաիթիի վերընտրված նախագահ Միշել Մարտելլիին լուծել կղզու անօթևանների հարցը:
Երերկոն իսկապես էլիտար էր, եթե հաշվի առնենք, որ համաձայն որոշ տվյալների, 12 անձի համար նախատեսված սեղանն արժեր 70 հազար եվրո: Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այն այդքան արժեր: 12 անձի համար նախատեսված սեղանի գլխավոր բոնուսը Պոլ Ալլենի զբոսանավի վրա կայանալիք after party-ի հրավերն էր:
Երեկոյի կարգախոսը ըստ Պեննի. «Չկա գումար, չկա սեքս»
Բացի աստղերին միավորած լուրջ պատճառից, ինչպես ասում են, երեկոն բավականին ուրախ է անցել: Հյուրերին զվարճացնում էին Հաիթիի ազգային պարերով և թատերականացաված գործողություններով և սովորեցնում էին նվագել Հաիթիի երաժշտական գործիքները:
Իսկ Շոն Պեննը, հանդես գալով երեկոյի ընթացքում, առանձնապես չամաչելով իր արտահայտություններից, կոչ է արել ներկա գտնվող կանանց իրենց տղամարդկանց ասել. «Ես քեզ հետ այսօր չեմ քնի, գրողը տանի, եթե դու չեկ դուրս չգրես»: Հետո նա խոստովանել է, որ նման անկեղծությունը կապված էր օգտագործված խմիչքի հետ հետ:
Սակայն, ըստ երևույթին, դերասանի չափից ավելի հուզական խոսքն իր դերն է ունեցել. հյուրերը 1.3 մլն եվրոի գումար են նվիրաբերել:
Իսկ ոչ պակաս էլիտար աճուրդի ժամանակ, խաղարկվել են U2 խմբի համերգի VIP- տեղեր, դեպի Հաիթի 3 ուղեգրեր` Պեննի ուղեկցությամբ, նկարիչ Շեպարդ Ֆեյրիի դիմանկարներ և Մոնակոյի արքայազն Ալբերտի հետ հանդիպման հրավեր:
Մադագասկար Կաննում
3-րդ օրը կազմակերպիչները որոշեցին ուրախացնել փառատոնի մասնակիցներին` «Մադագասկար 3» մուլտֆիլմի 3D ցուցադրության շնորհանդեսով: Հավանաբար, հենց այդ նախագծի մասնակիցները ցանականում էին զվարճանալ, քանի որ պրեմյերային կարմիր գորգի վրայով անցել են աստղերի խմբերը: Բնականաբար, դրանք այն դերչասաններն էին, որոնք գլխավոր մադագասկարցիներին են ձայնավորել` Բեն Ստիլլերը, Ջադա Պինկետտ Սմիթը, Ջեսիկա Չեսթեյնը, Պազ Վեգանմ Դևիդ Շվիմմերը: Նախքան պրեմյերան կայացած մամլո ասուլիս ժամանակ Բեն Ստիլլերը խոստովանել է, որ գերագույն հաճույք է ստանում մուլտնախագծերից. «Ես արդեն վաղուց սիրում եմ այս սերիան: Առաջին փորձը դժվար էր, նախագիծն անծանոթ էր մեզ և չգիտեինք, թե այն ինչ արդյունք կունենար: Սակայն, երբ վերջապես տեսանք արդյունքը, այնպիսի հիացմունք ապրեցինք, որ միանգամից սկսեցինք երկրորդ նախագծի վրա աշխատել: Ի վերջո, դա վերածվեց անընդհատ գործընթացի: Եվ ամեն անգամ աշխատելն ավելի ու ավելի ուրախ է դառնում»,-Ստիլլերին մեջբերում է «Սպլետնիկը»:
Աֆրիկայն կրկես Եվրոպայում
Ընթերցողները, հավանաբար, մուլֆիլմի 3-րդ մասը չեն տեսել, ուստի հակիրճ ներկայացնենք այն: Ըստ մուլտֆիլմի սյուժեի, Ալեքս առյուծը, զեբր Մարթին և գետաձի Գլորիան միանում են թափառող կրկեսին` հույս ունենալով վերադառնալ Նյու Յորք: Եվրոպայում նրանց համար թաքնվելն ավելի բարդ է, և մի քանի օր էլ չի անցնում, երբ նրանք հայտնվում են կենտրոնական հետախուզությունում: Նրանց հետևում է ոստիկանությունը, իսկ սովորականա բնակիչները սարսափով փախչում են` տեսնելով «վայրի կենդանիներին»: Եվ, այնուամենայնիվ, մադագասկարցիներն, ինչպես միշտ, գտնում են բարդ իրավիճակից դուրս գալու ելքը. քանի որ Եվրոպայում վայրի կենդանիները կարող են ճանապարհորդել միայն կրկեսի հետ, ուրեմն, ժամանակն է բացելու սեփական կրկեսը:

В продолжение краткого рассказа о 3-ем конкурсном дне Каннского кинофестиваля, когда были показаны "Реалити" итальянца Маттео Гарроне и "Рай: любовь" австрийца Ульриха Зайдля, мы решили немного рассказать и о парочке внеконкурсных событий этого дня. Приступим.
Благими идеями…
18 мая в Каннах был проведен элитный благотворительный вечер «Гаити: Карнавал в Каннах», инициаторами которого были два друга дизайнер Джорджио Армани и голливудский актер Шон Пенн. Цель столь благородной идеи – собрать средства в помощь пострадавшему от землетрясения Гаити, когда погибло более 220 тыс человек, а миллионы людей остались без крыши над головой. Землетрясение хоть и произошло два года назад, но небольшой остров пока не отправился от последствий.
Звездное мероприятие прошло в поддержку трех благотворительных ассоциаций. Одна называется «Артисты за мир и справедливость», вторая — это фонд модели Петры Немцовой «Счастливые сердца», а третья — ассоциация самого Шона Пенна J/P Human Relief Organization. Все три организации занимаются помощью Гаити.
Кстати два друга Армани и Пенн планируют целую череду мероприятий в Париже, Нью-Йорке и Лос-Анджелесе.
На пресс-конференции до ужина Шон Пенн, который в феврале этого года стал официальным послом Гаити по особым поручениям, призвал президента США Барака Обаму помочь вновь избранному президенту Гаити Мишелю Мартелли решать проблемы бездомных на острове.
Вечер поистине был элитным, если учесть, что, по некоторым данным, стол на 12 человек стоил 70 тыс. евро. Но видимо, он того стоил. И к столику на 12 человек главным бонусом давалось приглашение на after party на яхте Пола Аллена.
Лозунг вечера от Пенна: “Нет денег, нет секса”
Вопреки всей серьезности причины, собравшей звезд в этот вечер, как говорят, ужин получился на редкость веселым. Гостей развлекали национальными гаитянскими танцами и театрализованными действиями и учили играть на гаитянских инструментах.
А Шон Пенн, выступая на вечере, особо не стесняясь в выражениях, призвал присутствующих женщин сказать своим мужчинам: «Я не буду спать с тобой сегодня, если ты, черт возьми, не выпишешь чек!». (Выражения умышленно смягчены, актер называл вещи своими именами). Потом он признался, что такая прямота была последствием выпитой водки.
Но, видимо, более чем эмоциональная речь актера возымела действие: гости вечера пожертвовали 1,3 миллиона евро.
А во время не менее элитного аукциона разыгрывались VIP-места на концерте группы U2 и гитара ее лидера Боно, три путевки на Гаити в сопровождении Пенна, портреты работы художника Шепарда Фейри и приглашения на встречу с принцем Монако Альбертом.
Каннский Мадагаскар
На третий день организаторы решили порадовать участников фестиваля презентационным показом мультфильма “Мадагаскар 3” в 3D. Видимо, эти самые участники очень хотели поразвлечься, потому как на премьеру по красной ковровой дорожке прошествовали целые толпы звезд. Естественно, возглавляли звездную толпу актеры, озвучившие главных мадагаскарцев: Бен Стиллер, Джада Пинкетт Смит, Джессика Честейн, Паз Вега, Дэвид Швиммер.
На пресс-конференции до премьеры Бен Стиллер признался, что получает истинное удовольствие от работы над мультпроектом. “Я давно уже полюбил эту серию. Первый опыт был трудным, проект был нам незнаком, и мы не знали, чем это кончится. Но когда мы, наконец, увидели результат, то были в таком восторге, что тут же начали работу над вторым фильмом серии. В конце концов, это превратилось в постоянный процесс. И с каждым разом работать становится все веселее и веселее!”, – цитирует Стиллера “Сплетник”.
Африканский цирк в Европе
Так как 3-ую часть читатели явно еще не видели, вкратце расскажем, о чем же он. По сюжету мультфильма Лев Алекс, зебра Марти, жираф Мелман и бегемот Глория присоединяются к бродячему цирку, в надежде вернуться в Нью-Йорк. В Европе им спрятаться гораздо труднее и не проходит и пары дней, как они оказываются в центральном розыске. На них охотится полиция, а обычные жители со страхом разбегаются при виде «диких зверей». И всё же мадагаскарцы как всегда находят выход из сложной ситуации: раз диким животным по Европе можно путешествовать только с цирком, значит, пора открыть свой цирк.