Մայիսի 20: Կաննի փառատոնի 5-րդ օրը: Այս օրը Կաննում սկանդալով նշանավորվեց: Աշխարհում քիչ հայտնի Լի Ֆրենսիսը, որը կրում է Կիտ Լեմոն կեղծանունը, միանգամայն օրիգինալ ձևով է որոշել գովազդել իր կատակերգական «Keith Lemon: The Film» ֆիլմը՝ ցուցադրելով իր մերկ հետույքը: Պաշտոնական ֆոտոսեսիային Կիտ Լեմոնը եկավ դերասանուհի Քելիի Բրուքի հետ և գարեջրի շիշը ձեռքին:
Լեմոնի մերկ քաոսը
Քրքրջոցներից ու ողջագուրումներից հետո Կիտ Լեմոնը անսպասելիորեն հանեց իր տաբատը, մնալով ընձառյուծի նախշերով զարդարված վարտիքով, և գցվեց լողավազանը: Իսկ Քելլի Բրուքը հանեց կոշիկները, որոնցով Լեմոնը սկսեց ջուր խմել լողավազանից: Սակայն, ինչպես գրում է wday.ru-ն, դրանով ուրախությունը չավարտվեց: Կիտ Լեմոնը սկսեց հանել վարտիքը՝ ֆոտոխցիկների առջև ցուցադրելով իր մերկ հետույքը: Ակցիան, հավանաբար, նախապես էր ծրագրված, չէ որ Կանն մեկնելուց առաջ Քելլի Բրուքը գրել էր Twitter-ում. «Կաննի ճանապարհին Լի Ֆրենսիսի հետ: Քաոսը սկսվում է»:
Ֆրանսիական հյուրասիրության հարված դեմքին
Պարզվում է, որ նախօրեին Կաննում ծեծել են ռուս դերասան և ռեժիսոր Արտյոմ Սեմակինին: Բանը նրանում է, որ երեկոյան հյուրանոց վերադառնալիս նա պաշտպանել է մի աղջկա, որին անսթափ տղամարդկանց մի խումբ էր անհանգստացնում: Ուժերն անհավասար էին, ծեծկռտուքի արդյունքում ռուս ռեժիսորը դեմքի և ոտքի վնասվածքներ ստացավ, գրում է Վեստին»: Իսկ ֆրանսիական ոստիկանությունը հրաժարվել է մեկնաբանել միջադեպը:
31-ամյա ռեժիսորը Կանն է ժամանել «Տրանզիշն» ֆիլմի պրոդյուսերների հետ:
Միխայել Հանեկեի սերն ու ականջները
Դառնանք բուն մրցույթին: Այսօր մրցութային օրը շարունակեց ավստրիացի Միխայել Հանեկեի «Սերը»: Ֆիլմում Ժան-Լուի Տրետինյանը, որն իր խոսքով չէր նկարահանվել արդեն 14 տարի, և Էմանուել Ռիվան խաղում են տարեց ամուսիններ Աննայի և Ժորժի դերերը, իսկ Կաննի կրկնակի մրցանակակիր Իզաբել Յուպպերը՝ նրանց դստերը, որն ապրում է այլ երկրում և տուն է վերադառնում մոր կաթվածի մասին իմանալով: Աննան կիսով չափ անդամալույծ է դառնում, սակայն խնդրում է ամուսնուն երդվել, որ նրան հիվանդանոց չեն տանի՝ ամուսինը պատրաստակամություն է հայտնում է խնամել կնոջը մինչև վերջ:
«Կյանքում պահեր են լինում, երբ անխուսափելիորեն բախվում ես սիրած էակի տառապանքներին՝ դա անխուսափելի է, սակայն հաշտվել դրա հետ անասելի դժվար է: Այդ մտորումներից էլ սկսվեց իմ նախագիծը: Սակայն, ես խնդիր չէի դրել մտորել ընդհանրապես հասարակության և հասարակության մեջ տարեցների տեղի մասին»,-ասաց ռեժիսորը ցուցադրությունից առաջ:
Հանեկեն նաև խոստովանեց լրագրողներին, որ իր համար որպես ռեժիսորի ականջները աչքերից կարևոր են: «Ես ավելի շատ ականջներով եմ աշխատում, քան աչքերով: Երբ ես ներկայացումներ էի բեմադրում թատրոնում, ես ավելի շատ ոտքերիս տակ էի նայում: Դերասանները զարմանում էին, իսկ ես ասում էի. «Այդպես ես ձեզ ավելի լավ եմ տեսնում»: Որովհետև չնայելով, ավելի լավ ես լսում կեղծ ձայնը, կամ ինչ-որ կեղծ բան նկատում տեսարանում: Նույնն էլ կինոյում է. երբ ես նկարահանում եմ, ես միշտ չէ, որ հարթակին եմ նայում, սակայն միշտ լսում եմ, թե ինչ է այնտեղ կատարվում»,-մեջբերում է Հանեկեի խոսքը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Տրետինյանը Հանեկեին անվանել է աշխարհի ամենապահանջկոտ ռեժիսորներից մեկը, նա միշտ հստակ գիտի, թե ինչ է ուզում, և կանգ չի առնում, քանի դեռ արդյունքի չի հասել: Այն տեսարանը, որտեղ Ժորժը ուզում է բռնել պատահաբար բնակարան մտած աղավնուն, մենք երկու օր ենք նկարահանել, քանի որ Միխայելը փորձում էր հրահանգներ տալ աղավնուն: Ի վերջո ստիպված եղանք փոխարինել թռչունին: Ես էլ շատ տանջվեցի՝ ես կոտրել էի դաստակս, իսկ Միխայելը ստիպեց ինձ հանել գիպսը»,-հիշում է Տրետինյանը:
«Սեփական անձի «որս»
5-րդ մրցութային ֆիլմի երկրորդ ֆիլմը Թոմաս Վինթերբերգի «Որսն» էր: «Որսի» գործողությունը տեղի է ունենում մի փոքր դանիական քաղաքում Սուրբ Ծննդյան նախօրեին: 40-ամյա Լուկասը (Մադս Միկկելսեն) իր կյանքը վերահսկելու ունակություն է ստանում: Վերապրելով ծանր ամուսնալուծությունը՝ Լուկասը նոր ընկերուհի է ստանում, փոխում է աշխատանքը և ողջ թափով գնում է դեպի իր դեռահաս որդու՝ Մարկուսի հետ հարաբերությունների վերականգնում: Սակայն, աստիճանաբար, ինչ-որ բան այնպես չգնաց: Հերոսի պատահական սուտը տարածվում է վիրուսի պես: Կասկածները սպառնալից չափերի են հասնում և Լուկասի շրջապատը հավաքական հիստերիայի մեջ է ընկնում: Այդ ողջ ընթացքում հերոսը միայնակ պայքարում է բոլորի դեմ, նա պարտավոր է պահպանել սեփական կյանքն ու արժանապատվությունը:
«Որսը» այն իրողության տագնապալի պատկերումն է, թե ինչպես է սուտը դառնում ճշմարտություն, սա ժամանակակից պատմություն է վհուկների որսի մասին, անարդարության, մեղքի ու ներման մասին: Սա պատկերում է, թե որքան փխրուն են մեր կապերը, որքան հեշտ է դրանք խզել բամբասանքների, կասկածների միջոցով: «Որսը» մի մարդու դիմանկար է, որը ամեն ինչ անում է իրեն արդարացնելու համար: Հայր ու որդին միմյանց են ձգտում, երբ փլուզվում է նրանց աշխարհը:
Այլընտրանքներ
Հատուկ հայացք անտեսանելի համասեռամոլների վերաբերյալ
Կինոփառատոնի 5-րդ օրը քննադատաների դատին «Հատուկ հայացք» ծրագրում ներկայացված էր ֆրանսիացի Սեբաստյան Լիֆշիցի «Անտեսանելիները» ֆիլմը: Ինչպես ասվում էր ֆիլմի անոտացիայում, սա փաստագրական սոցիալական դրամա է տարբեր տարիքի ու մասնագիտությունների համասեռականների մասին: «Դրանք կանայք ու տղամարդիկ են, որ ծնվել են երկու համաշխարհային պատերազմների միջև: Այդ տարբեր մարդկանց միավորում է միայն մի բան՝ նրանք բոլորը համասեռամոլներ են ու լեսբուհիներ, որոնք չեն ցանկացել դա թաքցնել այն ժամանակներում, երբ հանրությունը մերժում էր համասեռականներին: Նրանք սիրում էին, պայքարում, ցանկանում: Այսօր նրանք պատմում էին իրենց կյանքի մասին, չհանձնվելու ցանկության մասին, բոլորի նման լինելու ձգտման ու ազատության հատուկ ձևեր գտնելու անհրաժեշտության մասին: Ոչինչ չէր կարող վախեցնել նրանց…»:
Ահա այսպես….
Կաննում Կաննի մասին
Կաննի 65-րդ հոբելյանական փառատոնի արտամրցութային ծրագրում ցուցադրվեց Կաննի մասին պատնմող Ժիլ Ժակոբի ու Սամյուել Ֆորի «Առանձնահատուկ օրը» ֆիլմը: Դա փառատոնի 60-ամյակի օրն է, որին ներկա են եղել անվանի 34 ռեժիսորներ: Նրանք բոլորը Կանն են ժամանել ներկայացնելու համար իրենց հավաքական ստեղծագործության արդյունքը՝ Chacun son cinema ժապավենը: Կինոժապավենի ցուցադրությանը նախորդած օրը բոլոր վարպետներին հետևում էին օպերատորները, որոնց տեսախցիկները ֆիքսում էին նրանց տեղաշարժը ողջ օրվա ընթացքում:
Այդպես փառատոնի կուլիսների ետևում ծնվում էին շատ անսպասելի ու արտասովոր կադրեր, որոնք ներկայացնում են աշխարհի խոշորագույն ռեժիսորների եզակի մի դիմանկար: Այդ ռեժիսորների թվում են՝ Գաս Վան Սենտը, Քոեն եղբայրները, Ակի Կաուրիսմյակին, Ռոման Պոլանսկին, Նաննի Մորետտտին, Քեն Լոոuչը, Չժան Իմոուն, Չեն Կայգեն, Աբբաս Քյարոսթամի, Ուոլտեր Սալեսը, Վոնգ Կար-Վայը, Տակեշի Կիտանոն, Կլոդ Լելուշը, Ատոմ Էգոյանը, Դարդենն եղբայրները, Ցայ մին-Լյան, ինչպես նաև Ջեյն Քեմփիոնը…«Հոնց այդ օրը, որ նվիրված էր 34 բացառիկ ռեժիսորների, հենց այդ օրն են խորամանակ քնքշությամբ հիշում Ժակոբ և Սամյուել Ֆորերը, հանդիսատեսի առջև մի փոքր բացելով հայտնի վարպետների անձնական տարածք տանող դուռը: Ժիլ Ժակոբի նոր նախագիծը, որը հանդես է եկել որպես Chacun son cinema պրոդյուսեր, կոչված է հիշեցնելու փառատոնի բոլոր ծեսերի մասին ու հիշողության մեջ թարմացնելու եզակի այդ իրադարձությունը՝ հուզիչ և հանդիսավոր միաժամանակ»,-ասվում է փառատոնի կայքում:
Առաջ դեպի անցյալը
Տեղի է ունեցել նաև ռեժիսոր Գոնզալո Տոբայի Villegas ֆիլմի ցուցադրությունը: Ընդհանուր առմամբ սյուժեն հետևյալն է. զարմիկներ, քույր և եղբայր Էստեբանն ու Պիպան, որոնք չեն տեսնվել երկար տարիներ, մեքենայով մեկնում են պապիկի թաղման փոքրիկ Վիլլեգաս քաղաք, որտեղ անցել է նրանց մանկությունը: Շուտով նրանց ուղևորությունը վերածվում է ուևորության դեպի անցյալը, լի զգացմունքներով, հիշողություններով, հանդիպումներով, անցած տարիների բեռով ու դարաշրջանի ավարտով:
Ֆրանս-իրանական-հարավկորեական 6-րդ օր
Ծանր հոգեբանական պրեմիերայից հետո 6-րդ մրցութային օրը ժյուրին միանգամից 3 ֆիլմ է ակնկալում: Այդ թվում՝ ռեժիսոր Ալեն Ռենեի «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել», որն ի դեպ, հունսին կնշի իր 90-ամյակը: Ժան Անուի պիեսի հիման վրա նկարահանված ֆիլմը պատմում է մի խումբ դերասանների մասին, որոնք հավաքվում են մահացած թատերագրի տանը, իմանալու համար նրա վերջին կամքը:
Հաջորդ ֆիլմը իրանցի ռեժիսոր Աբբաս Քյարոսթամիի «Սիրահարվածի պես» ֆիլմն է, որն արդեն ստացել է «Ոսկե արմավենու ճյուղ» «Բալի համի» համար: «Սիրահարվածի պես» ֆիլմը պատմում է ուսանողուհու և համատեղության կարգով մարմնավաճառ Ակիկոյի պատմությունը, որը հարաբերություններ ունի տարեց պրոֆեսորի հետ:
Օրը մի փոքր կթեթևացնի հարավկորեացի ռեժիսոր Հոն Սան Սուի «Այլ երկրում» ողբերգական կատակերգությունը, որտեղ գլխավոր դերակատարն է Իզաբել Յուպերը, որը խաղում է միանգամից երեք հերոսուհիների դերը, որոնք նույն անունն ունեն՝ Աննա:

21 Май 2012 - 09:39 AMT
20 мая. День 5-ый Каннского кинофестиваля. Этот день в Каннах ознаменовался скандалом. Малоизвестный в мире комик Ли Фрэнсис, который носит псевдоним Кит Лемон, весьма оригинальным образом решил пропиарить свой комедийный фильм «Keith Lemon: The Film». На официальную фотосессию Кит Лемон явился под руку с актрисой Келли Брук и с бутылкой пива в другой руке.
Голый хаос Лемона
После порции хихиканий и обниманий Кит Лемон неожиданно снял с себя брюки, оставшись в одних трусах с леопардовым принтом, и полез в бассейн. Келли Брук же скинула туфли, которыми Лемон начал черпать ими воду из бассейна, утоляя жажду. Однако, как пишет wday.ru, на этоим веселье не закончилось. Кит Лемон начал стягивать с себя трусы, демонстрируя перед фотокамерами свою оголенную филейную часть. Акция, вилимо, планировалась заранее, ведь перед поездкой в Канны Келли Брук написала в Twitter: «По дороге в Канны с Ли Фрэнсисом. Хаос начинается!».
Французским гостеприимством по лицу
Кстати, оказывается накануне в Каннах избили российского актера и режиссера Артема Семакина. Все дело в том, что возвращаясь в свой отель, он заступился за девушку, к которой приставала компания нетрезвых мужчин. Силы оказались неравными, в драке россиянин получил травмы лица и ноги, пишут «Вести». А французская полиция отказалась комментировать этот инцидент.
На Каннский фестиваль 31-летний актер и режиссер прибыл с продюсерами фильма «Транзишн».
Любовь и уши Михаэля Ханеке
Вернемся непосредственно к конкурсу. Сегодня конкурсный день продолжила “Любовь” австрийца Михаэля Ханеке.
В “Любви” Жан-Луи Трентиньян (который, по его словам, не снимался 14 лет) и Эмманюэль Рива играют Анну и Жоржа, пару пожилых учителей музыки, а двукратная каннская лауреатка Изабель Юппер – их живущую в другой стране дочь, которая приезжает, когда у матери случается удар. Анна остается полупарализованной, но берет с мужа клятву, что ее не отправят в больницу – и тот берется ухаживать за женой до конца.
"В какой-то момент жизни непременно сталкиваешься со страданием любимого человека – это неизбежно, но смириться с этим невероятно сложно. С размышлений об этом и начался мой проект. Но я не ставил перед собой задачу рассуждать об обществе в целом и о месте в нем стариков", – рассказал перед показом режиссер.
Ханеке также признался журналистам, что для него как для режиссера уши важнее, чем глаза. "Я работаю скорее ушами, чем глазами. Когда я ставил спектакли в театре, я большую часть времени смотрел себе под ноги. Актеры удивлялись, а я отвечал: "Так я вас лучше вижу". Потому что не глядя начинаешь лучше слышать фальшь в голосе или в сцене. То же самое в кино: когда я снимаю, я не всегда смотрю на площадку, но всегда слушаю, что там происходит", – цитирует Ханеке РИА Новости.
Трентиньян же навзал Ханеке одним из самых требовательных режиссеров в мире: “Он всегда очень точно знает, чего хочет добиться, и не останавливается, пока не получает нужного результата. Сцену, где Жорж ловит случайно залетевшего в квартиру голубя, мы снимали два дня, потому что Михаэль пытался давать указания голубю! В конце концов пришлось сменить птицу. Да и я очень мучился – у меня было сломано запястье, а Михаэль заставил меня снять гипс", – вспоминает Трентиньян.
«Охота» на себя
Вторым фильмом 5-го конкурсного дня была "Охота" Томаса Винтерберга. Действие "Охоты" разворачивается в небольшом датском городке в канун Рождества. 40-летний Лукас (Мадс Миккельсен), обретает долгожданную способность контролировать свою жизнь. Пережив жесткий развод, Лукас завел новую подругу, поменял работу и полным ходом движется к восстановлению отношений со своим сыном-подростком Маркусом.
Но что-то постепенно пошло не так. Случайная ложь героя распространяется словно вирус. Подозрения принимают угрожающие размеры, и окружение Лукаса оказывается в состоянии коллективной истерии. Все это время герой в одиночку борется со всеми, он обязан сохранить свое достоинство и жизнь.
"Охота" является тревожной иллюстрацией того, как ложь становится правдой — это современная история об охоте на ведьм, о несправедливости, чувстве вины и прощении. Это набросок того, как хрупки наши cвязи и как легко их разрушить сплетнями, сомнениями и подозрениями, как легко дать злу возможность процветать. "Охота" — портрет человека, который рвется изо всех сил, чтобы оправдать себя. Отец и сын тянутся друг к другу, в то время как рушится их мир.
Альтернативы
Особый взгляд на невидимых гомосексуалистов
На 5-ый день кинофестиваля на суд критиков в программе “Особый взгляд” были представлены «Невидимые» француза Себастьена Лифшица. Как поясняется в аннотации “Невидимы” – это документальная социальная драма про трудные будни гомосексуалистов разных возрастов и профессий: “Женщины и мужчины, родившиеся между двумя мировыми войнами. Этих разных людей объединяет одно: все они гомосексуалисты и лесбиянки, которые не захотели этого скрывать в то время, когда гомосексуальность отторгалась обществом. Они любили, боролись, желали, занимались любовью. Сегодня они рассказывают о своей жизни, о нежелании покоряться, о стремлении быть как все и необходимости находить особые формы свободы. Ничто не могло их испугать…”.
Так-то вот…
В Каннах о Каннах
Во внеконкурсной программе “65-ый юбилей фестиваля” в Каннах был показан фильм про Канны – «Особый день» Жиля Жакоба и Самюэля Фора. Это день 60-летнего юбилея фестиваля, на котором присутствовали 34 режиссера с мировым именем. Все они прибыли в Канны, чтобы представить плод коллективного творчества – ленту Chacun son cinéma. В течение дня, предшествовавшего показу ленты, за всеми мастерами следили операторы, чьи камеры фиксировали их передвижения с утра до самого вечера. Так за кулисами фестиваля рождались необычные и неожиданные кадры, рисующие портрет единственной в своем роде группы великих кинематографистов мира, сред которых – Гас Ван Сент, братья Коэны, Аки Каурисмяки, Роман Полански, Нанни Моретти, Кен Лоуч, Чжан Имоу, Билле Аугуст, Чен Кайге, Аббас Киаростами, Уолтер Саллес, Вонг Кар-Вай, Элия Сулейман, Такеши Китано, Клод Лелуш, братья Дарденны, Атом Эгоян, Цай Мин-Лянь, а также – Джейн Кэмпион («Групповой портрет с дамой»)…
“Именно этот день, посвященный 34 исключительным режиссерам, с лукавой нежностью вспоминают Жиль Жакоб и Самюэль Фор, приоткрывая перед зрителем дверь, ведущую в личное пространство знаменитых мастеров. Новый проект Жиля Жакоба, выступившего в качестве продюсера картины Chacun son cinéma, признан напомнить обо всех ритуалах фестиваля и воскресить в памяти уникальное событие – забавное, трогательное и торжественное одновременно”, – отмечается на сайте кинофестиваля.
Вперед в прошлое от Гонзало Тоба
Также состоялся показ дебютной работы режиссера Гонзало Тоба “Villegas”. В общих чертах сюжет фильма таков: двоюродные брат и сестра Эстебан и Пипа, не видевшиеся много лет, отправляются вместе на машине на похороны деда в маленький провинциальный город Виллегас, где прошло их детство. Скоро их поездка превращается в путешествие в прошлое, наполненное чувствами, эмоциями, воспоминаниями, встречами, отмеченное грузом прожитых лет и концом эпохи.
6-ой день
После тяжелый психологических премьер на 6ой конкурсный день жюри ожидает сразу три фильма. Это «Вы еще ничего не видели» режиссера Ален Рене, который, кстати, в июне отпразднует свое 90-летие. Фильм, снятый по пьесе Жана Ануя, повествует о группе актеров, которые собираются в доме умершего драматурга, чтобы узнать его последнюю волю.
Следующий фильм – "Как влюбленный" Аббаса Кьяростами, который уже получал "Золотую пальмовую ветвь" за картину "Вкус вишни". "Как влюбленный" рассказывает историю студентки и по совместительству жрицы любви Акико, у которой завязываются отношения с пожилым профессором.
Разбавит день романтическая трагикомедия "В другой стране" южнокорейского режиссера Хон Сан Су, где в главной роли снялась Изабель Юппер, которая играет сразу трех героинь с одним и тем же именем Анне.