Այսօր` մայիսի 21-ին բացվում է «Գեղարվեստական կրթության միջազգային շաբաթը»: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը:
Շաբաթը հռչակվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 36-րդ նստաշրջանի ժամանակ և այսուհետ ամեն տարի մայիս ամսվա չորրորդ շաբաթը նվիրվելու է հենց այդ միջոցառումների շարքին:
Պողոսյանի խոսքով, «Շաբաթվա» գլխավոր միջոցառումը տեղի է ունենալու մայիսի 24-ին` Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, որտեղ Երևանի և մարզերի երեխաները ելույթ կունենան բազմաժանր ծրագրով, ինչպես նաև տեղի է ունենալու ձեռքի աշխատանքերի ցուցահանդես-վաճառք:
Մշակույթի նախարարությանը միացել են մարզպետարանները, Երևանի քաղաքապետարանը, ՀԿ-ներ, և լինելու է շուրջ 40 միջոցառում: Նախատեսված է պետական պատվերով հրատարակված երաժշտական գրականության նվիրաբերում հանրապետության երաժշտական կրթօջախներին, ՀՀ մշակույթի նախարարության «Շնորհալի և տաղանդավոր երեխաների տեղեկատվական բանկում» ընդգրկված երեխաների համերգ և գեղարվեստական աշխատանքների ցուցահանդես մարզերում, ՀՀ մարզերի շնորհալի երեխաների համերգ և այլն:
Մշակութային կրթության հիմնադրամի տնօրեն Նելլի Սարգսյանն ավելացրեց, որ բացի ցուցահանդեսներից և համերգներից, հենակետային դպրոցներում կանցկացվեն վարպետության դասեր, կլինեն նաև դասընթացներ մանկավարժների համար: Միջոցառումներում ներգրավվելու են նաև մանկատան երեխաներ:

Сегодня, 21 мая в Армении открывается “Международная неделя художественного образования”. Об этом во время встречи с журналистами сказал заместитель министра культуры РА Артур Погосян. Неделя была провозглашена 36-ой сессией Генеральной ассамблеи ЮНЕСКО. Четвертая суббота мая в каждом году была провозглашена “Международной неделей художественного образования”.
По словам Погосяна, главное мероприятие недели состоится 24 мая в Доме камерной музыки им. Комитаса, где дети из столицы и областей Армении выступят с многожанровой программой, также будет организована выставка-распродажа изделий ручной работы.
К инициативе Министерства культуры присоединились областные администрации, мэрия Еревана, общественные организации, планируется проведение более, чем 40 мероприятий. Директор Фонда культурного образования Нелли Саркисян добавила, что помимо выставок и концертов в базовых школах будут проведены мастер-классы, будут организованы курсы для педагогов. В мероприятиях также примут участие воспитанники детских домов.