Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2012 թվականի հունվար-ապրիլին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բեռնափոխադրումների ծավալը կազմեց 898,5հազար տոննա, ինչը 2% գերազանցում է 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Արտահանման հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը կազմում է 133,3 հազար տոննա, ինչը 21,6% գերազանցում է 2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ցուցանիշը: Ներմուծման հաղորդակցությունում 2012 թ. առաջին չորս ամիսների ընթացքում փոխադրվել է 342,7 հազար տոննա բեռ, ինչը 12,4%-ով պակաս է 2011 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Իսկ բեռնափոխադրումների ծավալը տեղական հաղորդակցությունում կազմում է 422,5 հազար տոննա, ինչը 11,1%-ով գերազանցում է 2011 թ. հունվար-ապրիլի ցուցանիշը:
Հարկ է նշել, որ 6,9%-ով ավելացել է նաև բեռնատար գնացքի միջին քաշը: 2012 թվականի հունվարի-ապրիլին այս ցուցանիշը կազմել է 1436 տոննա՝ 2011 թ. նույն ժամանակահատվածում գրանցված 1343 տոննայի դիմաց:
Հարկ է նշել, որ անցյալ տարվա ապրիլի համեմատությամբ 2012 թվականին բեռնափոխադրումների ծավալն աճել է 3,1%-ով: Արտահանման հաղորդակցությունում գերակշռում էին, մասնավորապես, գունավոր հանքանյութը (4,9 հազ. տաննա), սև մետաղների ջարդոն (4,7 հազ. տոննա), ցեմենտ (3,9 հազ. տոննա): Ներմուծման հաղորդակցությունում տեղափոխած բեռների գերակշիռ մասը կազմում են, մասնավորապես, շաքարը (25,6 հազ. տոննա), հատիկավորները (18,3 հազ. տոննա), նավթային բեռները (16,2 հազ. տոննա) և քիմիական և հանքային պարարտանյութերը (4,5 հազ. տոննա): Իսկ տեղական հաղորդակցությունում ամենից շատ փոխադրվել է գունավոր հանքանյութը (98,5 հազ. տոննա), շինարական նյութեր (33,5 հազ. տոննա), հաց և հատիկավոր բեռները (4,1 հազ. տոննա):
Այսպիսով, ընկերությունում շարունակվում է գործունեության հիմնական ցուցանիշների՝ այդ թվում նաև բեռնափոխադրումների ծավալների աճը: Նման արդյունքները վկայում են ընկերության ճկուն սակագնային քաղաքականության արդյունավետության մասին, ինչը բերում է բեռների արժեքում տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանը:

The volume of South Caucasus Railways (SCR) cargo traffic in January – April totaled 898.5 thousand tons, growing by 2% compared with the same period in 2011.
In the first four months SCR transported 133.3 thousand tons of cargo in export which exceeds last year’s index by 21.6%.
The volume of cargo in import traffic amounted to 342.7 thousand tons, decreasing by 12,4% compared with the same period of 2011. The railway transported 422.5 thousand tons of cargo in the local traffic during the reporting period 2012
It is noteworthy that according to statistical data, the train increased the average weight of freight volume to 1436 tons against last year’s 1343 tons.
In April 2012 the volume of SCR freight traffic grew by 3.1 %, compared with the period, 2011. Mainly non-ferrous ore (4.9 thousand tons), ferrous metal scrap (4.7 thousand tons), and cement (3.9 thousand tons) were recorded in export traffic of the cargo nomenclature. Sugar (25.6 thousand tons), grain cargoes (18.3 thousand tons), oil products (16.2 thousand tons), chemical and mineral fertilizers (4.5 thousand tons) prevailed in import traffic of April 2012. Non-ferrous ores (98.5 tons), construction materials (33.5 thousand tons) corn and grain weights (4.1 thousand tons) were particularly reported in the local traffic.
The railway is gradually increasing key performance indicators, including the volume of freight traffic, according to a press release.