Կաննում երբեմն որոշ բաներ զարմացնում են»: Օրինակ, նման հեղինակավոր փառատոնի ինչի՞ն էր պետք «Մադագասկար 3»-ը, որը կարելի է գովազդային դադար անվանել՝ անհասկանալի, կարճ և ինչ-որ չափով նույնիսկ անիմաստ…Եվ ինչպես ընկերների մի ողջ ամբոխի հետ «եվրոպական երեկույթի» ժամանած ամերիկացի ռեպեր P Diddy-ն այստեղ երկրպագուներ գտավ, օրինակ, երեխատեր մի կնոջ, որը նույնիսկ ինքնագիր չստացավ…Եվ ինչպես Ֆրեդերիկ Բեգբեդերը դիջեյի դերում հայտնվեց Martiny party-ում…
Եվ այնուամենայնիվ, ինչու հայտնվեց մուլտֆիլմ-գազանանոցը Կաննում, հավանաբար, բոլորին է պարզ՝ ավելի լավ փիար ֆիլմի համար հնարավոր չէր գտնել, և այդ ֆիլմի հետ փառատոնն ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց, թեև «մադագասկարցիների» գունավոր կեղծամները շատ անտեղի էին Օդիարի ու Հանեկեի ֆիլմերի միջև:
Սակայն, արդյունքում, ինչպես դա սովորաբար լինում է գովազդի ժամանակ, բոլոր նրանք, ում սրտովը չէր, գնացին իրենց գործերով՝ մեկը մի բան ուտելու, մյուս զուգարան, մեկ ուրիշն էլի ինչ-որ տեղ:
Գովազդի պես հաճախակի աչքի առաջ հայտնվող ու պնդերես էր Ջեսիկա Չեսթեյնը: Հանուն ճշմարտության պետք է նշել, որ նա շատ հաճելի կին է, բարյացակամ, աստղային հիվանդությունից զերծ (դեռ կհասցնի): Այնուամենայնիվ, Ջեսիական ամենուր էր, բոլոր կարմիր ուղեգորգերի վրա, երեկույթներում, փակ ընթրիքներին, միաժամանակ այդ նույն «Մադագասկարում» ու «Աշխարհի ամենահարբած շրջանում» կամ Ջոն Հիլքոութի «Առանց օրենքի» ֆիլմում:
Հաճելիորեն զարմացրեց Շայա Լաբեֆը, որն արժանապատվորեն դուրս եկավ «տրանսֆորմերական» մեյնսթրիմից Lawless-ում և չընկրկեց մյուս աստեղային կազմի առջև՝ ներառյալ Գարի Օլդմենին, որը, ցավոք Կանն չի ժամանել: Եթե երիտասարդ դերասանը նույն ոգով շարունակի, նրան կարելի է մեծ կինոապագա կանխագուշակել:
Իսկ հիշո՞ւմ եք, 90-ականների վերջում մանկական ինչ համընդհանուր հիացմունք էին առաջացնում Ջեկի Չանի ֆիլմերը, իսկ ֆիլմերից հետո տեսահոլովակներն այն մասին, թե ինչպես է Ջեկին կատարում իր մահացու վտանգավոր հնարքները: Կաննում իմ բոլոր հիացական հիշողությունները փչացրեց Ջեկի Չանի «Չինական կենդանակերպ» ֆիլմը՝ հագեցած նոր, հատուկ էֆեկտներով, ինչպես նաև այն, թե ինչպես ներկայացրեց ֆիլմը ինքը դերասանն ու ռեժիսորը: Անհեթեթ շարժումներ, անտեղի ժպիտներ, երգերի հատվածներ չինարենով, օդային համբույրներ…Իսկական Ջեկի Չանը մնաց 90-ականների հեռուստացույցում:
Տպավորիչ էր Արջենտո ընտանիքը, որը ներկայացնում էր 3D «Դրակուլան»: Արջենտոն այնքան էր նման իր ֆիլմերին, որ չէիր ցանկանա հանդիպել նրան նույնիսկ ամենալուսավոր գիշերը: Նրա դուստրը՝ Ասիան արտաքնապես ամենևին չի վախեցնում, սակայն, բոլոր նրանք, ովքեր տեսել են «Դրակուլան», ասում են, որ դա շատ սարսափելի կինո է: Ափսոս, որ փառատոնին չի մասնակցում Ռուտգեր Հաուերը, որը խաղացել է Վան Հելսինգի դերը, սակայն դերի մեջ մտած արյունարբու Թոմաս Կրենչմանը փորձում էր ֆոտոքոլի ժամանակ խայթել Դարիո Արջենտոյին: Ռեժիսորը, կարծես, ամենևին էլ դեմ չէր:
Փառատոնի հինգերորդ օրվա ամենագլխավոր իրադարձությունը եղավ բազում կինոմրցանակների դափնեկիր Միխայել Հանեկեի «Սերը»: Այս ֆիլմը ամենածանր սխրանքի մասին է, որին ընդունակ է սերը՝ օգնել սիրած էակին հեռանալ կյանքից: Հանեկեն ցույց տվեց ողբերգական իրավիճակում գտնվող ընտանեկան զույգին՝ կինը ծանր ու տանջալից է հեռանում աշխարհից, ամուսինը հավատարմորեն խնամելով իր երկրորդ կեսին, աչքի առաջ նույնպես կարծես անհետանում է նրա հետ: Ֆիլմի մասնակիցներին Ժան-Լուի Տրետինյանին ու Էմանուել Ռիվային սերն արդեն իսկ միացրել է ինչպես սիամական երկվորյակների:
Այս հուզիչ պատմությունը ներկայացրած դերասանները, որոնք արդեն 80-ն անց են, առավել սրտառուչ էին փառատոնի միջոցառումների ժամանակ: Եվ Տրետինյանը, և Ռիվան դանդաղ գնում էին կարմիր ուղեգորգով, բացահայտորեն վայելելով յուրաքանչյուր, նույնիսկ ամենաաննշան ուշադրությունն իրենց նկատմամբ, և Ռիվան նույնիսկ արտասվեց, երբ խնդրեցին նրա ինքնագիրը: Ինչպես էլ հետագայում դասավորվի այս ֆիլմի ճակատագիրը, Կաննում և Կաննից հետո, Հանեկեն հանդիսատեսին նվիրեց մի գեղեցիկ ու մտածելու առիթ տվող պատմություն, իսկ տարեց դերասաններին՝ վարպետությամբ փայլելու հնարավորություն, գուցե, վերջին անգամ:
Մինչդեռ, Կաննում դեռ ցուրտ է, 3 օր անընդմեջ հորդառատ անձրևներ են տեղում, ըստ տեղաբնակների, առաջին անգամ փառատոնի պատմության մեջ: Մնում է հուսալ, որ վաղն ավելի հուսադրող նորություններ կլինեն եղանակի մասին, դե իսկ կինոյի մասին նորությունները սպասեցնել չեն տա:

В Каннах иногда приходится удивляться. Зачем, например, такому авторитетному фестивалю “Мадагаскар 3”, которой можно было бы назвать рекламной паузой – непонятной, короткой и даже в какой-то степени бессмысленной… И как у приехавшего на «европейскую тусовку» с целой толпой друзей американского рэппера P Diddy нашлись тут фанаты, например, женщина с маленьким ребенком, не дождавшаяся даже автографа… И как Фредерик Бегбеддер оказался в роли диджея на Martiny party…
И все же, зачем нужен был мультфильм-зоопарк в Каннах, наверное, ясно всем: лучшего пиара для фильма не придумаешь, и фестиваль с ним вызывает больше интереса, хотя «Мадагаскаровские» разноцветные парики и смотрелись очень неуклюже между фильмами Одиара и Ханеке.
Однако в результате как это обычно бывает во время рекламы, все те, кому она не по душе, разбежались по своим делам, кто перекусить, кто в туалет, кто еще куда.
Такой же часто попадающейся на глаза и назойливой, как реклама, оказалась и Джессика Честейн. Справедливости ради стоит отметить, что она очень приятная женщина, доброжелательная, без звездной болезни (еще успеет). Тем не менее, Джессика везде, на всех красных дорожках, вечеринках, закрытых ужинах, одновременно в том же «Мадагаскаре» и в «Самом пьяном округе в мире» или «Без закона» (“Lawless”) Джона Хиллкоута.
Приятно удивил Шайа Лабеф, достойно выплывший из «трансформерского» мейнстрима в “Lawless” и не ударивший в грязь лицом перед остальным звездным составом, включая великолепного Гари Олдмэна, который, к сожалению, не приехал в Канны. Если молодой актер продолжит в том же духе, ему можно предсказать большое кинобудущее.
А помните, в конце 90-х по телевизору ко всеобщему детскому восторгу бесконечно показывали фильмы Джеки Чана, а после фильмов – ролики о том, как гениально выполняет Джеки свои смертельно опасные трюки? В Каннах все мои восторженные воспоминания были испорчены новым, напичканным спецэффектами фильмом Джека «Китайский зодиак» и тем, как сам актер и режиссер его представил. Нелепые движения, неуместные улыбки, отрывочные песенки на китайском, воздушные поцелуйчики… Настоящий Джеки Чан остался в телевизоре в 90-х.
Впечатлила семья Ардженто, представлявшая «Дракула» в 3D. Дарио Ардженто так похож на свои картины, что не хотелось бы столкнуться с ним даже самой светлой ночью. Его дочь Азия совсем не пугает внешне, но те, кто смотрел «Дракулу», говорят, что это очень страшное кино. Жаль, что на фестивале нет Рутгера Хауэра, сыгравшего Ван Хельсинга, но зато вжившийся в роль кровавого графа Томас Кречманн пытался на фотоколе укусить Дарио Ардженто. Режиссер, кажется, был совсем не против.
Самым главным событием пятого дня стал фильм обладателя кучи кинопризов Михаэля Ханеке «Любовь» (“Amour”). Это кино о самом трудном подвиге, на который способна любовь – помочь любимому человеку уйти из жизни. Ханеке показал семейную пару в трагической ситуации: жена тяжело и мучительно уходит из жизни, муж, преданно ухаживая за своей второй половинкой, тоже увядает на глазах, исчезает вместе с ней. Героев фильма в исполнении Жана-Луи Трентиньяна и Эмманюэль Рива любовь соединила уже как сиамских близнецов.
Сыгравшие эту трогательную историю актеры, которым за 80, еще более трогательными казались на мероприятиях фестиваля. И Третиньян, и Рива медленно шли по красной дорожке, откровенно наслаждаясь любым, даже малейшим вниманием к себе, и Рива даже прослезилась, когда у нее попросили автограф. Как бы ни сложилась судьба этого фильма в Каннах и после, Ханеке подарил зрителям красивую и заставляющую задуматься историю, а пожилым актерам – драгоценную возможность блеснуть мастерством, может быть, в последний раз.
Между тем, в Каннах все еще холодно и 3 дня подряд идет проливной дождь, впервые за историю фестиваля, по словам местных жителей. Остается надеяться на утешительные новости о погоде завтра, ну а новости кино не заставят себя ждать.