ԱՄՆ դոլարի դիմաց հայկական դրամի միջին փոխարժեքը մեկ ամիս շարունակ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից զսպվում էր 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց 400 դրամ «հոգեբանական սահմանին», գտնում է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը: «Այդ մակարդակը լիովին լողացող փոխարժեքի դեպքում կհաղթահարվեր դեռևս ապրիլին, եթե չլինեին դրամական միջամտությունները, որոնք իրենց հերթին պայմանավորված էին մայիսյան քաղաքական սպասումներով»,- ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Այս կապակցությամբ մասնագետը հավելել է, որ այն բանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները մեծ բախումների և դժգոհությունների չհանգեցրին, ՀՀ ԿԲ-ն «շուկային USD/AMD զույգի փոխարժեքի ձևավորման ազատություն տվեց»: Ինչպես պարզաբանել է Արամ Կայֆաջյանը, այս կապակցությամբ ներկա պահին պահանջարկը շատ բարձր է, փոխարժեքը սկսել է աճել: «Մայիսի 22-ին փոխարժեքը, հնարավոր է, հատեր 405 դրամ մեկ դոլարի դիմաց սահմանը, եթե 20 մլն USD չափով ներարկում չլիներ»,- նշել է նա:
Մայիսի 22-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ-ում կայացել է 20 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք` 401,95 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին կշռված փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 401,26 դրամ: Մայիսի 22-ին ԱՄՆ 1 դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 401,07 դրամ`մայիսի 21-ի համեմատ ավելանալով 2,28 կետով:

22 Май 2012 - 13:39 AMT
Расчетный курс армянского драма к доллару США на протяжении месяца сдерживался со стороны Центрального банка Армении ниже «психологического уровня» в 400 драмов/$1, считает генеральный директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян.
«Этот уровень при полностью плавающем курсе был бы преодолен еще в апреле, если бы не монетарные вмешательства, которые, в свою очередь, были обусловлены майскими политическими ожиданиями», – сказал он корреспонденту PanARMENIAN.Net.
В связи с этим специалист добавил, что после того, как стало ясно, что результаты парламентских выборов, прошедших в Армении 6 мая, не привели к большим столкновениям и недовольствам, ЦБ РА «дал рынку свободу формирования цены на пару USD/AMD».
Как пояснил Арам Кайфаджян, в связи с тем, что объем спроса на данный момент высокий, курс начал расти.
«22 мая курс, возможно, пересек бы уровень 405 драмов/$1, если бы не было вливаний в размере 20 млн USD», – отметил он.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 22 мая было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 20 млн драмов по среднему курсу 401,95 драмов/1 доллар США. Цена закрытия составила 401,26 драмов.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 22 мая составил 401,07 драмов, увеличившись по сравнению с 21 мая на 2.28 пунктов.