ԱՄՆ դոլարի դիմաց հայկական դրամի միջին փոխարժեքը մեկ ամիս շարունակ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից զսպվում էր 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց 400 դրամ «հոգեբանական սահմանին», գտնում է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը: «Այդ մակարդակը լիովին լողացող փոխարժեքի դեպքում կհաղթահարվեր դեռևս ապրիլին, եթե չլինեին դրամական միջամտությունները, որոնք իրենց հերթին պայմանավորված էին մայիսյան քաղաքական սպասումներով»,- ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Այս կապակցությամբ մասնագետը հավելել է, որ այն բանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները մեծ բախումների և դժգոհությունների չհանգեցրին, ՀՀ ԿԲ-ն «շուկային USD/AMD զույգի փոխարժեքի ձևավորման ազատություն տվեց»: Ինչպես պարզաբանել է Արամ Կայֆաջյանը, այս կապակցությամբ ներկա պահին պահանջարկը շատ բարձր է, փոխարժեքը սկսել է աճել: «Մայիսի 22-ին փոխարժեքը, հնարավոր է, հատեր 405 դրամ մեկ դոլարի դիմաց սահմանը, եթե 20 մլն USD չափով ներարկում չլիներ»,- նշել է նա:
Մայիսի 22-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ-ում կայացել է 20 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք` 401,95 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին կշռված փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 401,26 դրամ: Մայիսի 22-ին ԱՄՆ 1 դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 401,07 դրամ`մայիսի 21-ի համեմատ ավելանալով 2,28 կետով:

The Central Bank of Armenia has been containing the AMD to US dollar exchange rate at lower-than-psychological level of AMD 400 to 1 US dollar, Armenbrok investment company CEO said.
As Aram Kayfajyan told PanARMENIAN.Net, the indicated level would have been overcome back in April, were it not for monetary interventions conditioned by election-related political expectations.
“As soon as it became clear that May 6 parliamentary poll won’t lead to major clashes or discontent, CBA gave the market a free rein to form USD/AMD prices,” the expert said.
“The rise in exchange rate is explained by growing demand: the AMD to USD exchange rate might even have crossed the threshold of AMD 405 to USD 1, were it not for USD 20 million investment,” the expert concluded.
Deals amounting to AMD 20 mln. at an average rate of AMD 401,95/USD1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia on May 22. The closing price totaled AMD 401,26.
The market average rate of USD totaled AMD 401,07 on May 22, increasing by 2.28 point compared to May 21.