23 Մայիս 2012 - 09:51 AMT
Հայաստանի բազկամարտի հավաքականը լեհական Գդանսկ քաղաքից, որտեղ անցկացվել է Եվրոպայի առաջնությունը, վերադարձել է 7 մեդալներով, որոնցից 4 ոսկե, 2-ը` արծաթե և մեկը` բրոնզե: Ընդհանուր թիմային հաշվարկով Հայաստանի հավաքականը զբաղեցրել է 11-րդ տեղը: Հայաստանի բազկամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արսեն Գաբրիելյանն այս արդյուքը գնահատում է լավ:
«Առաջնությանը մասնակցում էր 26 երկրի ավելի քան 1000 մարզիկ, և մենք ներկայացված էինք ոչ բոլոր քաշային կարգերում: Կարծում եմ, որ այս ցուցանիշը լավն է»,- նշեց նա:
75 կգ քաշային կարգում ձախլիկների պայքարում Վլադիմիր Մնացականյանը հռչակվել է Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ աջլիկներում` նա գրավել է երկրորդ տեղը: Արմեն Չապուրյանը 100 կգ-ում դարձել է չեմպիոն, իսկ պատանիների պայքարում Դերենիկ Ստեփանյանը երկու ձեռքով էլ արժանցել է ոսկե մեդալների:
Վրեժ Սեդրակյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր, իսկ Դավիթ ՆերսիսյանըՄաստերս կարգում դարձել է արծաթե մեդալկիր:
«Մենք արդեն սկսել ենք պատրաստվել աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի կունենա այս տարվա նոյեմբերի վերջին Բրազիլիայում: Դեռ շատ ժամանակ կա, և դեռ չենք որոշել, ովքեր կներկայացնեն մեր երկիրը: Իսկ հավաքականի առաջին և երկրորդ համարները իրավունք են ստացել ելույթ ունենալու արմռեստլինգի պրոֆեսիոնալ լիգայում»,- ավելացրեց Գաբրիելյանը:

Сборная Армении по армрестлингу из польского города Гданьск, где проходил XXII чемпионат Европы по армрестлингу, вернулась с 7 медалями, 4 из которых – золотые, 2 –серебряные и одна бронзовая. В общем командном зачете сборная Армении заняла 11-е место. Председатель Федерации армрестлинга Армении Арсен Габриэлян этот результат оценил, как положительный.
“В чемпионате приняли участие более 1000 спортсменов из 26 стран мира, мы были представлены во всех весовых категориях. Думаю, это хороший результат”, – отметил он.
Владимир Мнацаканян (75 кг) завоевал золото “одной левой” и серебро правой рукой. Армен Чапухян (100 кг) одолел всех соперников в соревнованиях левой рукой и стал чемпионом. А Дереник Степанян в соревнованиях юношей (70 кг, обе руки) завоевал золотую медаль. Бронзовым призером стал Вреж Седракян, а Давид Нерсисян завоевал серебро.
“Мы уже начали готовиться к Чемпионату Мира, который состоится в ноябре текущего года в Бразилии. Времени еще достаточно, и мы пока не решили, кто представит нашу страну. А первый и второй номера сборной получат право выступить в профессиональной лиге армрестлинга”,- добавил Габриэлян.