Մայիսի 23, Կաննի փառատոնի 8-րդ օր: Այս տարի Կաննում ոչ մի օր առանց սկանդալի չի անցնում, այս անհամ «տհաճությունը» պատահեց նաև հայտնի բրիտանացի մոդել և դերասանուհի Քելլի Բրուքի հետ, որն ուղղակի շոկի մեջ էր անպարկեշտ առաջարկից: Կինոդասական Ալեն Ռենեի «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել» նոր ֆիլմի շնորհանդեսից հյուրանոց վերադարձած Քելլիին է մոտեցել մի պատկառելի տղամարդ ու 1 մլն ֆունտ առաջարկել իր ընկերակցությամբ մեկ «գիշերվա» դիմաց: Դերասանուհին շփոթվել է, հետո ենթադրել, որ սա կատակ է: Սակայն պարոնը շատ համառ էր, փորձում էր գրկել աստղին ու կրկնում էր. «Միայն մեկ գիշեր, ես փող ունեմ»: Սակայն, աղերսանքները չօգնեցին և դերսանուհու թիկնապահները դուրս բերեցին «երկրպագուին» հյուրանոցից:
Կլորիկ գումար Փիթի հետ 20 րոպեի համար
Եվս մեկ սկանդալ պայթեց, երբ «Կողոպուտ կազինոյում» ֆիլմի դիստրիբյուտոր ընկերությունը, որտեղ գլխավոր դերակատարներից մեկը Բրեդ Փիթն է, աստղի հետ 20 րոպե շփվելու դիմաց 2 հազար եվրո է պահանջել: Վերջերս իրոք տարածում է ստացել հարցազրույցի համար գումար պահանջելը, սակայն Կաննի կինոփառատոնում մինչ օրս նման բան չկար: Սա միակն է խոշոր կինոֆորումներից, որտեղ նույնիսկ հավատարմագրման համար գումար չեն պահանջում:
Եվս մեկ մրցանակ Կաննից
Իսկ Կաննի կինոփառատոնի 65-ամյակի կապակցությամբ նոր մրցանակ է սահմանվել` Ջիլլո Պոնտեկորվոյի մրցանակը հայտնի իտալացի ռեժիսորի պատվին, որը համաշխարհային ճանաչում ստացավ «Ճակատամարտ Ալժիրի համար» (1966) ֆիլմից հետո: Մրցանակն առաջինը ստացավ Ժիլ Ժակոբը: Մրցանակը հանձնվում է «կինոյի զարգացման, բարելավման և հաստատման համար»:
Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ Կաննի Կինոպալատում: «Ֆիլմի ազդեցությունը չի ավարտվում ցուցադրության հետ, լավագույն ստեղծագործությունները ուղեկցում են մարդուն ողջ կյանքի ընթացքում»,-հայտարարել է Ժակոբը, հաղորդում է tvkultura.ru-ն:
Վերջին 3 տասնամյակների ընթացքում Ժիլ Ժակոբը Կաննի կինփառատոնի ղեկավարն է:
Արմավենու նորաձևության վերջին ճիչը
Այդ միջոցին Sergio Rossi-ի կրեատիվ տնօրեն Ֆրանչեսկո Ռոսսին, որը ամառային կոշիկների լիմիտավորված փոքր հավաքածուներ է ստեղծում` նվիրված Կաննի փառատոնին արդեն չորս տարի անընդմեջ, այս անգամ ստեղծել է ուղեգորգի գույնի երկու զույգ կոշիկ, որոնք զարդարված են բյուրեղներով պատված արմավենու ճյուղի դեկորատիվ տարրով:
Ֆիլմերի մասին
Հիմա բուն փառատոնի մասին: 8-րդ մրցութային օրը շարունակեցին բրազիլացի Վալտեր Սալեսի «Ճանապարհին» և Լեո Կարակսի «Հոլլի Մոթորս» ֆիլմերը:
Կարակսի ուրվականներն ու արտասուքը
«Հոլլի Մոթորս». «Արևածագից մինչև մայրամուտ` ընդամենը մի քանի ժամ պարոն Օսկարի կյանքից, որը ճամփորդում է կյանքից կյանք: Նա մեկ ձեռներեց է դառնում, մեկ մարդասպան, մեկ հրեշ, մեկ էլ ընտանիքի հայր… Նա մշտապես դեր է խաղում: Բայց ո՞ւր են տեսախցիկները: Նա միայնակ է, եթե չհաշվենք Սելինին, բարձրահասակ շիկահեր աղջկան, որը ավտոմեքենայով տեղափոխում է Օսկարին Փարիզի մեջ և արվարձաններում: Նա կարծես մարդասպան լինի, որը գիտակցաբար հանցագործություններ է կատարում` ձգտելով կատարելության: Նա շրջապատված է կանանցով և ուրվականներով: Որտե՞ղ է նրա հանգրվանը, տունը, ընտանիքը»:
«Հոլլի Մոթորսը» Կարակսի առաջին լիամետրաժ կինոնկարն է, գլխավոր դերում Դենի Լավանն է:
12 տարի ֆիլմ չնկարահանած ռեժիսորի խոստովանությամբ` նա իր ֆիլմը նվիրում է կնոջը` Կատյա Գոլուբևային, ռուս դերասանուհու, որը մահացավ անցյալ տարվա օգոստոսին: «Նա մահացավ նկարահանումների մեկնարկից ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ, բնական էր ֆիլմը նրա հիշատակին նվիրելը»,-խոստովանել է լրագրողներին Կարակսը` հիշելով, որ 10 տարի առաջ եկել էր Կանն մի ֆիլմով, որտեղ գլխավոր դերակատարը Գոլուբևան էր, և որը ոչ մեկին դուր չեկավ: «Հոլլի Մոթորսը», հակառակը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, արցունքներ առաջացրեց ու տևական ծափահարությունների արժանացավ:
«Իմ պայմանագրում 10 մարդ էր գրանցված` գումարած դերասանի դերը, որը նրանց բոլորին պատկերում է: Կարելի է ասել, որ ես 11 ու կես դեր եմ կատարում: Կարելի է հավելել նաև տողատակերում ենթադրվող մարդկանց»,- մեկնաբանել է Դենի Լավանը:
Ֆիլմ անձնական օգնագործման համար
Ինքը` Կարակսը հրաժարվում է «Հոլլի Մոթորսը» որպես կինոյի պատմության մասին ֆիլմ նկարագրող տեսությունից: «Ինչ-որ տեղ բոլոր ֆիլմերն էլ կինոյի պատմության մասին են: Եթե դու որոշում ես բնակություն հաստատել այն գեղեցիկ կղզում, որը կարելի է համարել կինեմատոգրաֆիան, դու ընդունում ես բոլոր պայմանները. այնտեղ կա բավական մեծ գերեզմանատուն, և երբեմն դու գնում ես զբոսնելու գերեզմանատանը, իսկ երբեմն պարզապես բարում մի քանի բաժակ ալկոհոլ ես խմում»,- ասել է նա:
Ռեժիսորի խոսքով` այդ «ֆիլմը ոչ թե դերասանի, այլ մարդու և այն մասին է, թե ինչպես է նա ապրում: Պարզապես այդ մարդը դերասան է, որին ոչ ոք չի նկատում»: Կարակսը հայտնել է նաև, որ ֆիլմը նկարահանել է ոչ թե հանդիսատեսի, այլ իր համար: «Ընդհանրապես չգիտեմ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հանդիսատեսը: Ես գիտեմ միայն, որ դա մի խումբ մարդիկ են, ովքեր շատ շուտով կմեռնեն: Անձնական ֆիլմերն ինձ շատ ավելի են հետաքրքրում, քան հանրայինները»,- նշել է նա:
Քերուաքի հետքերով
8-րդ օրվա երկրորդ ֆիլմը Վալտեր Սալեսի «Ճանապարհին» կինոնկարն էր: Ֆիլմը պատմում է սկսնակ նյույորքայն գրող Սել Փարադայզի մասին, որը հոր մահից հետո ծանոթանում է երիտասարդ և հմայիչ Դին Մորիարթիի հետ, որը հենց նոր է ազատ արձակվել բանտից և ամուսնացած է գայթակղիչ գեղեցկուհի Մարիլուի հետ: Նրանք ակնթարթորեն անբաժան ընկերներ են դառնում: Ձգտելով ազատության` Սելը, Դինն ու Մարիլուն հրաժարվում են կյանքի պայմանականություններից և ճանապարհորդության մեկնում աշխարհին, մարդկանց և իրենք իրենց ընդառաջ:
«Ճանապարհին» ֆիլմը Ջեք Քերուաքի հանրահայտ վեպի էկրանավորումն է, իսկ ֆիլմի պրոդյուսերը Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլան է:
Որոշ տեղեկությունների համաձայն` Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլան գրքի էկրանավորման իրավունքը գնել է դեռևս 1979թ. և մի քանի անգամ փորձել է ինքը նկարահանել` մի անգամ Բրեդ Փիթի և Իթեն Հոուքի հետ: «Հետո այն կարծես թե պիտի նկարահաներ Ջոել Շումախերը, բայց դարձյալ չստացվեց: Մինչև որ Կոպոլան չտեսավ «Մոտոցիկլավարի օրագիրը» երիտասարդ Չե Գևարայի ճանապարհորդությունների մասին և վարձեց Վալտեր Սալեսին: Վերջինս անձամբ նախապատրաստվելու ընթացքում ճանապարհորդել է Քերուաքի նախանշած երթուղով և անգամ դրա մասին վավերագրական ֆիլմ նկարահանել»:
Այլընտրանքներ
Իտալացի դասականը
Իսկ ոչ մրցութային ծրագրում այսօր կայացավ Բեռնարդո Բերտոլուչիի «Դու և ես» ֆիլմի ցուցադրությունը: Սինոփսիս. «Լորենցոն 14 տարեկան ինքնամփոփ դեռահաս է, որը մյուսներին նման չէ: Մի օր նա խաբում է ծնողներին և փոխանակ մեկնի դպրոցական ուղևորության դահուկային հանգստավայր, իրականացնում է վաղեմի երազանքը` թաքնվել աշխարհից իր տան լքված նկուղում: Մի ամբողջ շաբաթով նա վերջապես կկարողանա հեռանալ ճնշումից ու ընդհարումներից և ապրել ինչպես «նորմալ» դեռահասն իր սիրելի երաժշտության և գրքերի հետ առանձին: Բայց նրա խորթ քույր Օլիվիայի հայտնվելը փոխում է նրա ծրագրերը: Օլիվիան Լորենցոյից մեծ է և ավելի լավ գիտի կյանքը: Ժամանակը, որը նրանք կանցկացնեն միասին, ապարդյուն չի լինի. Լորենցոն կհասկանա, որ մի օր նա կկարողանա հրաժեշտ տալ իր մանկությանը և նետվել հասուն կյանքի ջրապտույտի մեջ»:
Բերտոլուչի vs 3D
«Դու և ես»-ը մամուլը հայտարարեց որպես լեգենդար իտալացու առաջին 3D ֆիլմը, սակայն Բերտոլուչին նոր ձևաչափը վուլգար է անվանել: Ռեժիսորը չի սլանում տեխնիկական նորույթների և վարկանիշների հետևից. «Դու և ես»-ը վերջին տասնամյակում մաեստրոյի առաջին կինոնկարն է 2003թ. «Երազողներից» հետո և վերջին 30 տարում Բերտոլուչիի առաջին կինոնկարը, որը նկարահանվել է իտալերենով: Թեմատիկան նա նույնպես չի փոխել. դեռահասների նուրբ աշխարհը սեռական հասունության շրջանում: Սցենարի հիմքը իտալացի գրող Նիկոլո Ամանիտիի համանուն գիրքն է: Գլխավոր դերերում են դեբյուտանտներ Յակոպո Օլմո Անտինորին և Տեա Ֆալկոն, որը միանգամայն կարող է մրցակցել ռեժիսորի նախորդ մուսա Եվա Գրինի հետ:
Օր 9-րդ
9-րդ մրցութային օրը Կաննում կշարունակեն ևս երկու ֆիլմեր՝ Կարլոս Րեյգադասի "Լույս խավարից հետո" ֆիլմը և Լի Դենիելսի «Թղթակիցը» Նիկոլ Քիդմանի, Զաք Էֆրոնի և Մեթյու Մակքոնահիի մասնակցությամբ, որում խոսքը գնում է թղթակցի մասին, որը հետաքննում է, հնարավոր է, անօրինական մահապատժի դատավճիռը:

23 мая. День 8-ой Каннского кинофестиваля. В этом году в Каннах что ни день, то скандал. На этот раз “неприятность” приключилась с известной британской моделью и актрисой Келли Брук, которую буквально шокировали непристойным предложением. К возвратившейся после презентации нового фильма киноклассика Алена Рене "Вы еще ничего не видели" в отель Келли подошел некий представительный мужчина и предложил чек на миллион фунтов в обмен на "ночь" в его компании.
Актриса смутилась, затем предположила, что это розыгрыш. Однако месье был весьма настойчив, пытался обнять звезду и все время повторял: "Только одна ночь! У меня есть деньги!" Однако мольбы не помогли, и охрана актрисы вывела "поклонника" из отеля.
Круглая сумма за 20 минут с Питтом
И еще один скандал разразился после того, как компания-дистрибьютор фильма "Ограбление казино", в котором одну из главных ролей сыграл Брэд Питт, потребовала за 20-минутное общение со звездой более 2 тысяч евро. Практика, при которой просят плату за интервью в последнее время действительно приобрела популярность, однако на Каннском фестивале до сих пор такого не было. Он единственный из крупных кинофорумов, на котором не берут деньги даже за аккредитацию.
Еще одна премия из Канн
А в связи с 65-летним юбилеем Каннского фестиваля учреждена его новая награда – Приз Джилло Понтекорво в честь известного итальянского режиссера, который получил всемирную известность за свой фильм "Битва за Алжир" (1966 год). Первым обладателем приза стал президент фестиваля – Жиль Жакоб. В положении о награде указывается, что она "вручается ежегодно деятелю мировой культуры или представителю кинематографа, который способствовал развитию, улучшению и утверждению кино".
Торжественная церемония награждения состоялась в каннском Кинодоворце накануне. "Действие фильма на человека не завершается с окончанием его показа, лучшие произведения сопровождают зрителя в течение всей его жизни", – заявил Жакоб, отмечает tvkultura.ru.
В течение последних трех десятилетий Жиль Жакоб является бессменным руководителем Каннского фестиваля. Присуждение ему новой награды кинофорума подчеркивает тот вклад, который он внес в мировой кинематограф.
Последний писк пальмовой моды
Между тем, креативный директор Sergio Rossi Франческо Руссо, который создает лимитированные мини-коллекции босоножек, посвященные Каннскому кинофестивалю, уже четыре года подряд, на этот раз создал две пары цвета ковровой дорожки, украшенные декоративными элементами в виде осыпанной кристаллами пальмовой ветви.
К фильмам
Теперь о самом кинофестивале. 8-ой конкурсный день продолжили фильм бразильского режиссера Вальтера Саллеса "В дороге" и "Холли Моторс" Лео Каракса.
Призраки и слезы от Каракса
“Холли Моторс”: “От рассвета до заката – лишь несколько часов в существовании господина Оскара, странного героя, который путешествует от жизни к жизни. Он становится то предпринимателем, то убийцей, то нищенкой, то чудовищем, то отцом семейства… Он постоянно играет роль, полностью в нее вживаясь. Но где же камеры? Он один, не считая Селин, высокой блондинки, управляющей огромной машиной, которая перемещает Оскара по Парижу и окрестностям. Он словно убийца, сознательно совершающий преступление за преступлением в погоне за совершенством. Он движим таинственной силой. Он окружен женщинами и призраками из прошлых жизней – это фотомодели (Ева Мендес), зрители (Мишель Пикколи) и возлюбленные из прошлой жизни (Кайли Миноуг, которая вдобавок поет). Где же его пристанище, дом, семья?”
"Холли Моторс" – это первый полнометражный фильм французского автора Каракса. В главной роли снялся его любимый актер – Дени Лаван.
По признанию самого режиссера, не снимавшего 12 лет, он посвятил свое детище своей жене Кате Голубевой, русской актрисе, скончавшейся в августе прошлого года. "Она умерла за неделю до начала съемок – посвятить фильм ей было совершенно естественно", – признался журналистам Каракс, вспомнив, что лет 10 назад приезжал в Канн с фильмом, где главную роль играла Голубева, и картина никому не понравилась. “Холли Моторс”, напротив, как сообщает РИА Новости, вызвал на пресс-показе слезы и продолжительные аплодисменты.
"У нас с Леосом есть общая знакомая – Клэр Дени. Она предложила Леосу мою кандидатуру. Понятно, что сочетание меня с ним – довольно безумное, он вряд ли знал обо мне что-то, кроме дуэта с Ником Кейвом, но это даже хорошо. Мы встретились, пообщались, он позвал меня в фильм и объяснил, что придется петь не под фонограмму, а живьем на площадке. Фантастика!", – объяснила сама Кайли Миноуг. Она также добавила, что "постаралась избавиться от Кайли и превратиться в чистый лист".
"У меня в контракте было прописано десять человек плюс роль актера, который всех их изображает. Можно сказать, что всего у меня 11 с половиной ролей, потому что в одной из сцен мой герой оказывается ни там, ни сям – в парике и пижаме из предыдущего эпизода, но с незагримированным лицом. Сюда же можно добавить людей, которые подразумеваются между строк", – прокомментировал Дени Лаван.
Фильм лично для себя
Сам Каракс отказывается от теории, описывавшей “Холли Моторс” как фильм об истории кино. "В каком-то смысле все фильмы – об истории кино. Если ты решаешь поселиться на том прекрасном островке, которым можно считать кинематограф, ты принимаешь все условия: там есть довольно большое кладбище, и иногда ты отправляешься гулять на кладбище, а иногда просто пропускаешь в баре пару стаканчиков", – сообщил он.
По словам режиссера, это "фильм не об актере, но о человеке и о том, как он живет. Просто этот человек – актер, на которого никто не смотрит". Каракс также заявил, что снимал фильм не для публики, а для самого себя. "Я вообще не знаю, что из себя представляет публика. Я только знаю, что это горстка людей, которые довольно скоро умрут. Личные фильмы меня интересуют куда больше, чем публичные", – произнес он.
По следам Керуака
Вторым фильмом 8-го дня стала картина Вальтера Саллеса "В дороге". Фильм рассказывает о начинающем нью-йоркском писателе Сэле Парадайзе, который после смерти отца знакомится с молодым и очаровательным Дином Мориарти, только что вышедшим из тюрьмы и женатым на соблазнительной красотке Марилу. Они мгновенно становятся неразлучными друзьями. Стремясь к свободе, Сэл, Дин и Марилу порывают с условностями жизни и отправляются в путешествие навстречу миру, людям и самим себе.
“В дороге” – это экранизация культового романа Джека Керуака, а продюсером фильма является Фрэнсис Форд Коппола.
По некоторой информации Фрэнсис Форд Коппола купил права на экранизацию книги еще в 1979-м и несколько раз пытался снять ее сам, однажды — с Брэдом Питтом и Итаном Хоуком. “Потом ее вроде бы должен был снимать Джоэл Шумахер, но тоже не сложилось. Пока Коппола не увидел «Дневники мотоциклиста» про путешествия молодого Че Гевары и нанял Вальтера Саллеса, тот или другой в процессе подготовки сам проехал по маршруту Керуака и Нила Кэссиди, и даже снял про это документальный кинофильм”.
Альтернативы
Итальянский классик
А во внеконкурсной программе сегодня состоялся показ фильма “Ты и я” Бернардо Бертолуччи. Синопсис: “Лоренцо – замкнутый подросток 14 лет, не похожий на других. Однажды он обманывает родителей и вместо того, чтобы отправиться в школьную поездку на лыжный курорт, осуществляет давнюю мечту – скрыться от мира в заброшенном подвале своего дома. На целую неделю он, наконец, сможет уйти от давления и конфликтов и жить как «нормальный» подросток наедине с любимой музыкой и книгами. Но неожиданное появление сводной сестры Оливии меняет его планы. Она старше его и лучше знает жизнь. Время, которое они проведут вместе, не пройдет даром: Лоренцо поймет, что однажды он сможет попрощаться со своим детством и броситься в водоворот взрослой жизни”.
Бертолуччи vs 3D
«Ты и я» пресса анонсировали как первый 3D-фильм легендарного итальянца, но Бертолуччи назвал новый формат вульгарным. Режиссер не гонится за техническими новинками и рейтингами: «Ты и я» – первая картина маэстро за последнее десятилетие после «Мечтателей» 2003 года и первый за последние тридцать лет фильм Бертолуччи, снятый на итальянском языке. И тематику он менять не стал: тонкий мир подростков в период пубертата. За основу сценария была взята книга итальянского писателя Николло Амманити с одноименным названием. В главных ролях — дебютанты Якопо Олмо Антинори и Теа Фалько, которая вполне может стать конкуренткой предыдущей музе режиссера Еве Грин.
День 9-ый…
9-ый конкрусный день в Каннах продолжат еще два фильма. Это "После мрака свет" – наполовину автобиографический фильм мексиканского режиссера Карлоса Рейгадаса. В центре повествования – Хуан и его семья, привыкшие к городской жизни, но живущие в мексиканской деревне. Действие, впрочем, не сводится к единственной точке на карте и происходит помимо Мексики в Великобритании, Бельгии и Испании – странах и местах, где бывал сам режиссер.
Второй фильм – "Газетчик" Ли Дэниэлса с Николь Кидман, Зак Эфрон и Мэттью Макконахи, в котором речь идет о репортере, расследующем, возможно, незаконный смертный приговор.