Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն հրապարակել է 2020թ ամառային Օլիմպիական խաղերի անցկացման թեկնածու-քաղաքները: Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-սիի ռուսական ծառայությունը, ցուցակում ներառվել են Ստամբուլը, Մադրիդը և Տոկիոն:
Ցուցակում չեն ներառվել Դոհան և Բաքուն, ընդ որում, ինչպես Քաթարի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար սա արդեն երկրորդ անհաջող փորձն է:
Ինչպես ենթադրում են Բի-բի-սիի թղթակիցները, Դոհան բացառելու որոշման վրա ազդել է այն, որ Քաթարում չափազանց շոգ ամռան պատճառով այս քաղաքը ցանկանում էր խաղերը նախատեսվածից ուշ անցկացնել:
Իր հերթին, Բաքուն կարող էր բացառվել` նման բարձր մակարդակի սպորտային մրցումներ անցկացնելու փորձի պակասի հետևանքով:
ՄՕԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարել են, որ այս ցուցակը կազմելը իրենց համար ամենադժվարն է եղել:

24 Май 2012 - 05:42 AMT
Международный олимпийский комитет огласил список городов-претендентов на проведение летних Олимпийских игр 2020 года. Как передает Русская служба Би-би-си, в него вошли Стамбул, Мадрид и Токио.
Из конкурса были исключены Доха и Баку, причем как для Катара, так и для Азербайджана это уже вторая неудачная попытка войти в шортлист МОК.
Как предполагают корреспонденты Би-би-си, на решение исключить из конкурса Доху могло оказать влияние то, что из-за слишком жаркого лета в Катаре этот город хотел провести игры позже, чем обычно.
В свою очередь Баку могли исключить за недостаток опыта проведения соревнований столь высокого уровня. Высокопоставленные лица МОК заявили, что этот шортлист был самым сложным из всех, которые им когда-либо приходилось составлять.