Հայաստանի մարզերում սիրում և լսում են դասական երաժշտություն, և թյուր կարծիք է, որ դա այդպես չէ, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոյի դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, դասական երաժշտության համերգներին միշտ դահլիճը լեփ-լեցուն է, և շատ ջերմ են նրանց ընդունում:
Տրիոյի մյուս անդամը` ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը դասական երաժշտությունը համեմատում է տիեզերանավի հետ, այն սիրում են, բայց չեն տեսել, որովհետև մարզերում պարզապես շատ քիչ են լինում դասական համերգներ, այնինչ լսել ցանկացողներ շատ կան:
Տրիոյի ջանքերով Վանաձորում բացվեց թավջութակի դասարան, որն արդեն մեկ տարի է գործում է, և կա երկու աշակերտ: Նրանց «Դասական երաժշտության զարգացման ֆոնդը» կրթաթոշակներ է տրամադրում շնորհալի երեխաներին, նաև մուծում է նրանց ուսման վարձը:
Խաչատրյանի անվան տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես Arsika տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն ելույթ է ունենում մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անցկացնում են նաև վարպետության դասեր մայրաքաղաքի և մարզերի աշակերտների և ուսանողների համար:

В областях Армении любят и слушают классическую музыку, хотя у многих на этот счет сложилось неправильное мнение, сказала во время пресс-конференции пианистка Трио имени Хачатуряна Армине Григорян.
По ее словам, во время концертов классической музыки залы всегда полны слушателей, и их очень тепло принимают.
Другой музыкант трио – скрипач Карен Шахгалдян сравнил классическую музыку с космическим кораблем, он всем нравится, но его мало, кто видит, поскольку в областях очень редко организуют концерты классической музыки, в то время, как желающих послушать ее очень много.
Усилиями трио в Ванадзоре открылся класс виолончели, который действует около года. Талантливым ученикам “Фонд развития классической музыки” предоставляет стипендии и оплачивает их учебу.
Трио имени Хачатуряна было создано как трио Arsika в 1999 году. Ансамбль выступал в Швейцарии, Центральной и Южной Америке, Великобритании, Болгарии, России и Армении. Участвовал в таких фестивалях, как Schubertiade в Лозанне, Festival de las Artes в Коста-Рике, Festival International Cervantino в Мексике. Выступления трио неоднократно транслировались по радио и телевидению.
Музыкальная критика отмечает виртуозное исполнение, истинную музыкальность и чувство стиля ансамбля.
С 2006 года ансамбль выступает в нынешнем составе: Армине Григорян – фортепиано, Карен Шахгалдян – скрипка, Карен Кочарян – виолончель. Ансамбль ведёт большую просветительскую деятельность в Армении, выступая с концертами не только в столице, но и в регионах, проводит мастер-классы со школьниками и студентами.
В 2008 году ансамбль был переименован в трио имени выдающегося армянского композитора Арама Ильича Хачатуряна.