Մայիսի 24` Կաննի կինոփառատոնի 9-րդ օր: Կաննում կրկին փոխվել է ֆավորիտների ցուցակը: Համաձայն փառատոնի շրջանակում հրապարակվող «Ֆիլմ ֆրանսե» ամսագրի` առաջատարների եռյակի մեջ մտել է ֆրանսիացի ռեժիսոր Լեո Կարակսի «Հոլլի Մոթորսը» կամ այլ կերպ ասած` «Աստվածային շարժիչները»: «Ֆիլմ ֆրանսե» ազդեցիկ պարբերականի հրապարակած վարկանիշում այդ ֆիլմը զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը հինգ առաջին և երեք երկրորդ տեղերով:
Ընդհանրապես «Աստվածային շարժիչները» միանգամայն հակասական գնահատականներ են ստացել Կաննի 65-րդ կինոփառատոնում. Ցուցադրությունից հետո դահլիճի մի մասն իր դժգոհությունն էր հայտնում սուլոցներով, իսկ մյուս մասը` հրճվանքով ծափահարում: Ինչպես գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, իր գեղարվեստական կոնցեպցիայով «Աստվածային շարժիչները» խիստ տարբերվում է մինչև հիմա ներկայիս փառատոնում ներկայացված բոլոր ֆիլմերից: Այն նույնքան խորհրդավոր է, որքան իր հեղինակը. Լեո Կարակսը (իսկական անունը` Ալեքս Դյուպոն) ծայրահեղ առանձնացված կյանք է վարում, գրեթե հարցազրույց չի տալիս, և ընդհանրապես նրա մասին քիչ բան է հայտնի:
Առաջատարների եռյակը
Ճիշտ է, առայժմ «Շարժիչներն» առաջ չեն անցնում արդեն չորրորդ օրը վարկանիշի առաջին տեղը զբաղեցնող ավստրիացի ռեժիսոր Միխաէլ Հանեքեի «Սեր» կինոժապավենից ութ առաջին և չորս երկրորդ տեղերով և ֆրանսիացի Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկորից» հինգ առաջին և յոթ երկրորդ տեղերով:
Վայրի հրեշտակը կարմիր ուղեգորգին
Քիչ ավելի ավագ սերունդը կհիշի 90-ական թվականներին հայտնի «Վայրի հրեշտակ» և «Հարուստ և հայտնիները» սերիալներն ու ուրուգվայցի դերասանուհի, գեղեցկուհի Նատալիա Օրեյրոյին: Եվ ահա Օրեյրոն հայտնվել է Կաննի կինոփառատոնի կարմիր ուղեգորգին, ինչը նրա համար առաջին հայտնությունն էր հանրության առաջ այս տարվա հունվարին առաջնեկի ծնունդից հետո: Իսկ վերջերս` մայիսի 19-ին, Նատալիան տոնեց իր 35-ամյակն ընտանիքի հետ միասին: Այժմ, ինչպես խոստովանել է դերասանուհին, ընտանիքն իր համար առաջին տեղում է: Այն բանից հետո, երբ 90-ականների աղջիկների կուռքը հայտնվեց հանրահայտ կարմիր ուղեգորգին, գրում են պարբերականները, թղթակիցներն անմիջապես նկատեցին, որ դերասանուհին բավական ծերացել է:
Նկատեցի՞ք: Այսօր սկանդալներից լավ պրծանք: Չնայած փառատոնի փակմանը դեռ երեք օր կա: Կարող ենք հասցնել…
Իսկ Կաննի 9-րդ մրցութային օրը շարունակեցին երկու ֆիլմեր` Լի Դենիելսի «Թղթակիցն» ու մեքսիկացի ռեժիսոր Կառլոս Ռեյգադասի «Խավարից հետո լույսը»:
Ջենթլմենական հավաքածու Լի Դենիելսից
Ամերիկացի ռեժիսոր Լի Դենիելսի «Թղթակիցը» ֆիլմում խոսքը գնում է միջռասայական հարաբերությունների, միասեռ սիրո և սպանությունների մասին. «1969 թիվ, Լեյթլի` Ֆլորիդա: «Մայամի Թայմսի» թղթակից Ուորդ Ջենսենը (Մեթյու ՄակՔոնահի) գործընկեր-լրագրող Յարդլի Էյքմանի հետ իր հայրենի քաղաք է վերադառնում մի խորհրդավոր կնոջ խնդրանքով, որը նամակագրություն ունի մահապարտների խցում գտնվող կալանավորների հետ: Նրանք հետաքննում են Հիլարի վան Վետտերի (Ջոն Կյուսակ)` ալիգատորների որսորդի դեպքը, որին մահվան են դատապարտել` չունենալով բավականաչափ ապացույցներ: Ձգտելով բեկումնային հոդված գրել, որը կհեղաշրջի նրանց ողջ կարիերան, Ուորդն ու Յարդլին պրպտում են ողջ շրջակայքը Ուորդի կրտսեր եղբոր` Ջեքի (Զաք Էֆրոն) ընկերակցությամբ, որն այդ քաղաքում առաքիչ է աշխատում և սիրահարվում է Շառլոտային (Նիկոլ Քիդման): Հետաքննությունը նրանց Մոութ Քաունթի բանտից բերում է դեպի խուլ ճահիճներ, որտեղ գաղտնիքներն ավելի սոսկալի են դառնում: Խոնավ ու խեղդող Ֆլորիդայում նրանք համոզվում են, որ ճշմարտության որոնումները կարող են հղի լինել մեծ փորձանքներով»:
Ի դեպ, նախքան ֆիլմի ցուցադրությունը մամլո ասուլիսի ժամանակ Ջոն Կյուսակը, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, խոստովանել է, որ մեծ ուրախությամբ է չարագործ խաղացել. «Ինձ կարծես բաց էին թողել վանդակից: Երբ ես հանդիպեցի Լիի հետ, և մենք սկսեցինք քննարկել ֆիլմը, նա ասաց, որ իմ վերջին դերերն ինձ թույլ չեն տվել լիովին բացահայտել իմ հնարավորությունները: Երաժշտությո'ւն դերասանի ականջների համար: Իհարկե, ես համաձայնեցի»:
Էֆրոնն անդրավարտիքով և Քիդմանը Դենիելսի ձեռքերում
Իսկ Զաք Էֆրոնը, որը էկրանային ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է միայն անդրավարտիքով` ուրախացնելով լրագրողներին, կատակով հայտարարել է, թե ինքը համասեռամոլ է, թեև նույն պահին նկատել է, որ վայելել է յուրաքանչյուր րոպեն, որը կարելի էր անցկացնել` զմայլվելով Նիկոլ Քիդմանով: Քիդմանն իր հերթին հաղորդել է, որ երազել է աշխատել Դենիելսի հետ և «հասկանալ, թե ինչի եմ ես ընդունակ նրա ձեռքերում»: Նա պատմել է նաև, որ ռեժիսորի խնդրանքով հաղորդակցվել է կանանց հետ, ովքեր նամակագրությամբ սիրավեպ են ունեցել կալանավորների հետ: Այդ կանանցից մեկը, ինչպես պատմել է Դենիելսը, իր հարազատ քույրն էր, որը ֆիլմում մարմնավորում է Շառլոտայի ընկերուհուն:
«Լիի հետ շատ հետաքրքիր է, ոչ մի դուբլ մյուսին չի կրկնում, մենք մշտապես փորձարկումներ էինք կատարում, նման էր լաբորատորիայի: Հա մեկ էլ նա անընդհատ ծիծաղում էր»,- հավելել է Քիդմանը:
Ռեյգադասի մեքսիկական միստիցիզմը
Երկրորդ ֆիլմը «Խավարից հետո լույսն» էր` մեքսիկացի ռեժիսոր Կառլոս Ռեյգադասի կիսաինքնակենսագրական ֆիլմը: Պատմության առանցքում Խուանն ու նրա ընտանիքն է, որոնք սովորել են քաղաքային կյանքին, բայց ապրում են մեքսիկական գյուղում: Գործողությունը, թերևս, չի հանգում միակ կետին քարտեզի վրա և բացի Մեքսիկայից տեղի է ունենում Մեծ Բրիտանիայում, Բելգիայում և Իսպանիայում` այն երկրներում և վայրերում, որտեղ եղել է ինքը` ռեժիսորը:
«Լռակյաց լույսի»` մեքսիկացի «մոգական ռեալիստի» նախորդ ֆիլմի ժամանակներից ի վեր հինգ տարի է անցել: Նոր կինոնկարը Ռեյգադասը երկար է ստեղծել, առանց շտապելու: Հնարավոր է, որովհետև ինքնակենսագրական է և պատմում է այն վայրերի, մարդկանց ու իրադարձությունների մասին, որոնք ձևավորել են ռեժիսորի աշխարհընկալումը: Ֆիլմում հայտնվում են նրա կինն ու երեխաները: Մոգական ռեալիզմն ու Ռեյգադասի համար ավանդական միստիցիզմը` բազմապատկված վավերագրական մոտեցումով և «օրագրայնությամբ», կարող են անսպասելի արդյունք տալ, գրում է «Русский репортер»-ը: Արդեն կանխատեսում կա, որ այդ ֆիլմն առանց մրցանակի չի մնա:
Ռեյգադասի չհասկացված միստիցիզմը
Դրա հետ մեկտեղ կան տեղեկություններ, որ պրոֆեսիոնալ հանդիսատեսը Ռեյգադասի ֆիլմը ցասումով ընդունեց: Ողջ ցուցադրության ընթացքում կինոնկարին ուղեկցում էին ծաղրական կատակները: Իսկ երբ երկուժամանոց տանջանքն ավարտվեց, լրագրողների շրջանում իրարանցում սկսվեց «Եվ ի՞նչ է նշանակում այս ամենը» հարցով:
Ռեյգադասը պնդում է, որ կինոնկարի հիմքում դրել է իր ճանապարհորդությունները Լատինական Ամերիկայով և, մասնավորապես, Մեքսիկայով: Բնանկարների` երբեմն լղոզված տեսարաններն իսկապես ապշեցնում են, բայց և ստիպում մտածել պլագիատի մասին: «Խավարից հետո լույսը» չափազանց նման է նախանցյալ Կաննի հաղթանակողին` Ապիչատպոնգ Վիրասետակուլի «Իր անցյալ կյանքերը հիշող քեռի Բունմին» ֆիլմին. նույն անիմաստությունը, նույն բողոքը «առականմանության» դեմև գրեթե նույնպիսի գեղեցիկ բնանկարներ, գրում է vokrug.tv-ն:
Օր 10-րդ` նախավերջին
Կաննի կինոփառատոնի 10-րդ մրցութային օրը կշարունակի Սերգեյ Լոզնիցայի «Մշուշում» ֆիլմը, որը Վասիլ Բիկովի համանուն վեպի էկրանավորումն է: Ռուս-գերմանա-լատիշա-բելոռուսա-նիդեռլանդական համատեղ արտադրության ֆիլմի գործողությունը տեղի է ունենում գերմանացիների կողմից օկուպացված Բելոռուսիայում 1942 թվականին` մի շրջանում, որը Լոզնիցան համարում է ամենակարևոր ու անհասկանալիներից մեկը հայրենական պատմության մեջ: Գլխավոր հերոսին` շրջիկ տեսուչին կեղծ մեղադրանքներ են ներկայացնում օկուպանտների հետ համագործակցելու վերաբերյալ, և նրա ագարակ երկու պարտիզաններ են գալիս, որպեսզի հաշվեհարդար տեսնեն:
Իսկ օրվա երկրորդ ֆիլմը կլինի Դևիդ Քրոնենբերգի «Կոսմոպոլիսը», որի գլխավոր դերում Ռոբերտ Պատինսոնն է, և որը պատմում է մի երիտասարդ մուլտիմիլիոնատեր Էրիկ Փեքքերի մեկ օրվա մասին` հագեցած անհավանական իրադարություններով և հանդիպումներով: Ֆիլմում նկարահանվել են նաև Սամանտա Մորտոնը, Ժուլյետ Բինոշը, Փոլ Ջիամատին, Մատյե Ալմարիկն ու այլք:

24 Май 2012 - 14:23 AMT
Каннский кинофестиваль, день 9-ый: Божественные моторы, Дикие ангелы, тайны и «магический реализм» по-мексикански
24 мая. День 9-ый Каннского кинофестиваля. В Каннах опять изменился список фаворитов. Согласно публикуемому в рамках фестиваля журнала "Фильм франсэ", в тройку лидеров вошла картина “Холли Моторос” или, иначе говоря, "Божественные моторы" французского режиссера Лео Каракса. В опубликованном рейтинге влиятельного издания "Фильм франсэ" этот фильм занял третью позицию с пятью первыми и тремя вторыми местами.
Вообще говоря, "Божественные моторы" получили весьма противоречивые оценки на 65-ом Каннском кинофестивале: после показа часть зала выражала свое неодобрение свистом, другая – восторженно аплодировала. Как пишет ИТАР-ТАСС, по своей художественной концепции лента "Божественные моторы" кардинальным образом отличается от всех фильмов, представленных до сих пор на нынешнем фестивале. Она так же загадочна, как и ее автор: Лео Каракс (настоящее имя – Алекс Дюпон) ведет предельно уединенный образ жизни, практически не дает интервью. И вообще о нем мало что известно.
Тройка лидеров
Пока, правда, картину “Божественные моторы” опережают занимающая уже четвертый день подряд первую позицию рейтинга лента "Любовь" австрийского режиссера Михаэля Ханеке с восемью первыми местами и четырьмя вторыми и "Ржавчина и кость" француза Жака Одиара – с пятью первыми и семью вторыми местами.
Дикий ангел на красной ковровой дорожке
Поколение чуть постарше вспомнит популярные в 90-ые годы сериала "Дикий ангел" и "Богатые и знаменитые" и уругвайскую актрису, красавицу Наталью Орейро. Так вот, Орейро появилась на красной дорожке Каннского кинофестиваля, что стало для нее первым публичным появлением после рождения первенца в январе текущего года. А недавно, 19 мая, Наталья отпраздновала свое 35-летие в тихом семейном кругу. Теперь, как призналась сама актриса, семья для нее находится на первом месте. После того как кумир девочек 90-ых Наталья Орейро появилась на знаменитой красной дорожке, пишут таблоиды, репортеры сразу же отметили, что актриса существенно постарела. Самые внимательные заметили даже веснушки на теле и мелкие морщинки, а макияж с прической лишь добавляли известной актрисе лишних годков.
Заметили? Сегодня обошлись без скандалов. Хотя до закрытия фестиваля еще целых три дня. Можем успеть…
А 9-ый конкурсный день в Каннах продолжили два фильма: "Газетчик" Ли Дэниэлса и "После мрака свет" мексиканского режиссера Карлоса Рейгадаса.
Джентльменский набор от Ли Дэниэлса
В фильме американского режиссера Ли Дэниэлса «Газетчик» речь о межрассовых отношениях, однополой любви и убийствах: «1969 год, Лейтли, Флорида. Уорд Дженсен (Мэтью МакКонахи), репортер «Майами таймс», возвращается с коллегой-журналистом Ярдли Эйкманом в свой родной город по просьбе загадочной женщины Шарлотты, которая ведет переписку с заключенными в камере смертников. Они проводят расследование случая Хиллари ван Веттер (Джон Кьюсак), охотника за аллигаторами, приговоренного к смерти за неимением достаточных доказательств. Стремясь написать резонансную статью, которая перевернет всю их карьеру, Уорд и Ярдли бороздят всю округу в компании младшего брата Уорда Джека (Зак Эфрон), который работает в городке курьером и влюбляется в Шарлотту (Николь Кидман). Расследование приводит их из тюрьмы Моут Каунти в глухие болота, где тайны становятся все более жуткими. Во влажной и удушливой Флориде они убеждаются, что поиски правды могут быть чреваты большими неприятностями».
Кстати, на пресс-конференции до показа фильма Джон Кьюсак, как передает РИА Новости, признался, что с огромной радостью сыграл негодяя: "Меня как будто выпустили из клетки. Когда мы с Ли встретились и стали обсуждать фильм, он сказал, что мои последние роли не давали мне раскрыть все мои возможности. Музыка для актерских ушей! Конечно, я согласился".
Эфрон в трусах и Кидман в руках Дэниэлса
А Зак Эфрон, большую часть экранного времени проводящий в одних трусах под радостный смех журналистов в шутку заявил, что он гей, хотя тут же заметил, что наслаждался каждой минутой, которую можно было провести, созерцая Николь Кидман. Кидман, в свою очередь, сообщила, что мечтала поработать с Дэниэлсом и "понять, на что я способна в его руках". Она также рассказала, что по просьбе режиссера пообщалась с женщинами, у которых были романы по переписке с заключенными. Одной из этих женщин, как рассказал Дэниэлс, была его родная сестра, которая в фильме играет подругу Шарлотт.
"С Ли очень интересно, ни один дубль не повторяет другой, мы постоянно экспериментировали, было похоже на лабораторию. И еще он постоянно смеялся", – добавила Николь Кидман.
Мексиканский мистицизм Рейгадаса
Вторым фильмом стал “После мрака свет” – наполовину автобиографический фильм мексиканского режиссера Карлоса Рейгадаса. В центре повествования – Хуан и его семья, привыкшие к городской жизни, но живущие в мексиканской деревне. Действие, впрочем, не сводится к единственной точке на карте и происходит помимо Мексики в Великобритании, Бельгии и Испании – странах и местах, где бывал сам режиссер.
Со времен «Безмолвного света», предыдущего фильма мексиканского «магического реалиста», прошло пять лет. Новую картину Рейгадас снимал долго, не торопясь. Возможно, потому что она автобиографическая и рассказывает о местах, людях и событиях, которые сформировали мироощущение режиссера. В ленте появляются его жена и дети. Магический реализм и традиционный для Рейгадаса мистицизм, помноженные на документальный подход и «дневниковость», могут дать неожиданный результат, пишет “Русский репортер”. Уже есть прогноз, что без приза этот фильм не останется.
Непонятый мистицизм Рейгадаса
Между тем, есть сведения, что профессиональная публика приняла фильм Рейгадаса яростно. Весь сеанс картину сопровождали издевательские смешки. А уж когда двухчасовое томление закончилось, журналисты кинулись друг к другу с вопросом: «Ну и что все это значит?!».
Рейгадас утверждает, что положил в основу картины свои путешествия по Латинской Америке и, в частности, по Мексике. Пейзажи, запечатленные камерой, у которой иногда разъезжается фокус, и впрямь завораживают. Но и заставляют задуматься о плагиате. Очень уж похож фильм «После мрака свет» на триумфатора позапрошлых Канн — картину Апичатпонга Вирасетакула «Дядюшка Бунми, вспоминающий свои прошлые жизни»: та же бессмысленность, та же претензия на «притчевость» и почти такие же красивые пейзажи, пишет vokrug.tv
День 10-ый, предпоследний
10-ый конкурсный день Каннского кинофестиваля продолжит "В тумане" Сергея Лозницы. "В тумане" – экранизация одноименной повести Василя Быкова. Действие фильма, снятого в российско-немецко-латышско-белорусско-нидерландской копродуцкии, происходит в оккупированной немцами Белоруссии в 1942 году – в период, который Лозница считает одним из самых важных и непонятных в отечественной истории. Главного героя, путевого обходчика Сущеню, ложно обвиняют в сотрудничестве с оккупантами, и к нему на хутор приезжают два партизана, чтобы совершить расправу.
А вторым фильмом 10-го конкурсного дня станет "Космополис" Дэвида Кроненберга с Робертом Паттинсоном в главной роли, где рассказывается об одном дне молодого мультимиллионера Эрика Пэккера, наполненного невероятными событиями и встречами. В фильме также снялись Саманта Мортон, Жюльет Бинош, Пол Джиаматти, Матье Альмарик и другие.