Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնում այսօր անցկացվում է միջազգային ակադեմիական համաժողով, որը կազմակերպել է «Մայքրոսոֆթ Հայաստան»–ը` կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ։
«Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերության նախագահ Գրիգոր Բարսեղյանը նշեց, որ համաժողովի հիմնական նպատակը բուհերի` տեղեկատվական ոլորտում առկա խնդիրների ցուցադրումն է և դրանց լուծման համար «Մայքրոսոֆթի» առաջարկած տարբերակների ներկայացումը։
«Ոչ մի աշխատանք առանց նոր տեխնոլոգիաների հնարավոր չէ արդյունավետ իրականացնել։ Այստեղ արդեն հարց է առաջանում, թե ամենատարբեր ոլորտներում ինչպես օգտագործել այդ տեխնոլոգիաները։ Օրինակ՝ մենք ունենք ՏՏ ակադեմիա ԵՊՃՀ քիմիական ֆակուլտետում, այստեղ «Մայքրոսոֆթի» գործիքներն օգտագործում են քիմիական հաշվարկներ կատարելու համար»,–ասաց Բարսեղյանը։
Նա նաև նշեց, որ շատ կարևոր է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներմուծումը կրթական ոլորտ, քանի որ այն բարձրացնում է արտադրողականությունը, ինչը մեր երկրի համար, նրա հավաստմամբ, շատ կարևոր է, քանի որ մեր գլխավոր ռեսուրսը մարդկայինն է։
Համաժողովին օնլայն միացավ նաև «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջազգային կրթական ծրագրի գործադիր տնօրեն Ջիմ Պտազինկսկին։
Համաժողովը կտևի այսօր` մինչև 18։00–ն։ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Վրաստանի ՏՏ մասնագետները կքննարկեն համաժողովի օրակարգի հարցերը։

В инновационном центре “Microsoft” Армянского государственного инженерного университета (политехнический) 25 мая проводится Международный образовательный форум в сфере ИТ, который организует компания “Microsoft Армения” при содействии Министерства образования и науки РА.
Председатель компании “Microsoft Армения” Григор Барсегян отметил, что основной целью форума является представление проблем, существующих в информационной сфере, и вариантов их решения, предложенных “Microsoft”.
“Ни одну работу невозможно эффективно осуществить без применения новых технологий. Здесь возникает вопрос, как в самых различных сферах использовать эти технологии. Например, в ЕГПУ , на факультете химии у нас есть академия ИТ, там инструменты “Microsoft” используются для произведения химических расчетов”, – сказал Барсегян.
Он также отметил, что очень важно применение информационных технологий в сфере образования, это повысит производительность, что, по его словам, имеет огромное значение для Армении, поскольку главным ресурсом у нас все-таки считается человеческий ресурс.
К форуму в онлайн-режиме присоединился исполнительный директор Международной образовательной программы компании “Microsoft” Джим Птазинский.
Форум продлится до 18:00 часов 25 мая. Специалисты Армении, России, Беларуси и Грузии обсудят вопросы повестки форума.