Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը սպասում է, որ Հայաստանում ծիրանի բերքատվությունը կլինի այնքան, որքան նախորդ տարի: «Մեր տվյալներով, Արարատում կլինի մոտ 25 հազար, Արմավիրում` 10-12 հազար տոննա: Ինչպես և անցած տարի այդ ցուցանիշը կարող է կազմել 50 հազար տոննա»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Ինչ վերաբերում է գնին, ապա նա հավելել է, որ գները ևս կմնան նախորդ տարվա մակարդակում:
Սակայն Հրաչյա Բերբերյանին անհանգստացնում է ծիրանի սնկային հիվանդությունը, որը կարող է սրվել հորդառատ անձրևների պատճառով, որոնք վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հաճախակի են Հայաստանում:
Ընդհանուր առմամբ մասնագետն ակնկալում է մրգերի և բանջարեղենի լավ բերք, եթե գյուղացիները դրանք ճիշտ մշակեն:

Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян ожидает урожайность абрикосов в Армении на прошлогоднем уровне. «По нашим данным, в Арарате будет порядка 25 тыс. тонн, а в Армавире – 10-12 тыс. тонн, как и в прошлом году по официальным же данным этот показатель может составить и 50 тыс. тонн», – сказал он на пресс-конференции в Ереване. Что же касается цены, то, по его словам, они также останутся на прошлогоднем уровне.
Однако опасение у Грачья Берберяна вызывает грибковое заболевание у абрикосов, которое может обостриться в период обильных дождей, которые идут в Армении на протяжении последних двух недель.
В целом же специалист ожидает хороший урожай фруктов и овощей, в случае. Если сельчане будут правильно его обрабатывать».