Ուկրաինացի բռնցքամարտիկ Վիտալի Կլիչկոն գտնում է, որ եվրոպական երկրների առաջնորդները չպետք է բոյկոտեն Եվրո-2012-ը Ուկրաինայում ժողովրդավարական նորմերի չպահպանման պատճառով, սակայն կարող են բողոք հայտնել, խաղերին ժամանել ոչ պաշտոնապես:
«Եվրոպայի առաջնությունն Ուկրաինայի համար շատ կարևոր իրադարձություն է: Արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունները բոյկոտի մասին կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ մեր երկրի համար, սակայն ակնկալվող քաղաքական արդյունքը չեն տա, ուկրաինական իշխանություններն առավել ժողովրդավարական չեն դառնա Եվրոյի բոյկոտի արդյունքում»,-Կլիչկոյի խոսքն է մեջբերում «Ինտերֆաքս-Ուկրաինան»:
Ըստ նրա, խաղերի բոյկոտը արդյունք չի տա: Պետք է բոյկոտել ոչ թե երկիրն ու նրա քաղաքացիներին, այլ կոնկրետ պաշտոնյաների, որոնք պատասխանատու են կոնկրետ որոշումների համար:
«Յուրաքանչյուր թիմ սպասում է իր երկրպագուներին: Այս դեպքում քաղաքական գործիչների այցերը կարող են ոչ պաշտոնական լինել, նրանք կարող են նստել տրիբունաներում երկրպագուների հետ, երկրպագել իրենց թիմին ու չհանդիպել Ուկրաինայի ղեկավարության հետ»,-գտնում է Կլիչկոն:

Украинский боксер Виталий Кличко считает, что лидеры европейских стран не должны бойкотировать ЕURO-2012 на Украине из-за нарушения демократических норм ее руководителями, но могут выразить свой протест, приехав на матчи неофициально.
"Чемпионат Европы для Украины является очень важным событием. Заявления западных политиков о возможном бойкоте могут иметь очень большие негативные последствия для нашей страны, но ожидаемого политического результата не принесут, украинская власть не станет более демократичной от бойкота ЕURO", – слова Кличко передает "Интерфакс-Украина".
По его словам, бойкот матчей чемпионата не принесет результата. Нужно бойкотировать не страну и ее граждан, а конкретных чиновников, ответственных за принятие конкретных авторитарных решений и совершение действий, не отвечающих мировым демократическим принципам.
“Каждая команда ждет болельщиков, ждет персоналий, которые приедут и будут держать кулаки, поддерживать команду. В этом случае визиты политиков могут быть неофициальными. Они могут находиться на трибунах с болельщиками, поддерживать свою команду и не встречаться с руководством Украины", – считает Кличко.