Մայիսի 25` Կաննի կինոփառատոնի 10-րդ օր: Կաննից հոյակապ, անկրկնելի հաղորդագրություն է եկել. Լի Դենիելսի «Թղթակիցը» ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ հյուրերից ինչ-որ մեկը կարմիր ուղեգորգին կորցրել է դնովի ծնոտը, որն ավելի ուշ հայտնաբերել են փառատոնի հսկիչները: «Մենք չգիտենք, թե ումն է այն, բայց, կարծես, տղամարդու է պատկանում»,- ասել է հսկիչների պետը:
Փառատոնի որոշ մասնակիցներ և հյուրեր ենթադրում են, որ դնովի ծնոտը կարող է պատկանել հանրահայտ ֆրանսիացի դերասան Ժան Լուի Տրենտինյանին, սակայն այդ վարկածը դեռևս չի հաստատվել:
Առաջին ծիծեռնակ
Ի դեպ, փառատոնում արդեն հանձնել են առաջին մրցանակը. իսպանացի ռեժիսոր Անտոնիո Մենդես Էսպարզան Քննադատության շաբաթվա Գրան-պրին է ստացել «Այստեղ և այնտեղ» լիամետրաժ ֆիլմի համար: «Այստեղ և այնտեղ»-ը իսպանացի ռեժիսորի առաջին լիամետրաժ աշխատանքն է: Ֆիլմի սցենարը նա ինքն է գրել: Կինոնկարի գլխվոր հերոսը երաժիշտ է, որը նվագել է Նյու Յորքի ռեստորաններում և վերադառնալով տուն` Մեքսիկա` որոշում է սեփական նվագախումբ ստեղծել, պատմում է «Դելո»-ն:
Քննադատության շաբաթը Կաննի 65-րդ կինոփառատոնին զուգահեռ բաժինն է, որում հայտնվում են երիտասարդ ռեժիսորների դեբյուտային և երկրորդ ֆիլմերը: Այն հիմնադրվել է Կինոքննադատների ֆրանսիական միության կողմից 1962 թվականին: Ծրագիրը հայտնի է նրանով, որ ապագայում հայտնի ռեժիսորների համար մեկնարկային կետ է դառնում. հենց Քննադատության շաբաթվա շնորհիվ է սկսվել ռեժիսորներ Բեռնարդո Բերտոլուչիի, Օտար Իոսելիանիի, Վոնգ Կար Վայի, Ժակ Օդիարի և շատ այլոց փառատոնային երթը:
Այս տարի Քննադատության շաբաթը տեղի ունեցավ մայիսի 17-ից 25-ը: Հիմնական ծրագրում ներկայացված էր յոթ լիամետրաժ և տասը միջին ու կարճամետրաժ ֆիլմ և ևս երկուսը` հատուկ ցուցադրության շրջանակներում:
Լավագույններն ու վատագույնը
Ի դեպ, փառատոնի ֆավորիտները շարունակում են մնալ Միխայել Հանեքեի «Սերը», Կրիստիան Մունջուի «Բլուրներից այն կողմ» և Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկոր» կինոնկարները:
Իսկ այս տարվա Կաննի կինոփառատոնի գլխավոր անհաջողությունը մեքսիկացի Կառլոս Ռեյգադասի «Խավարից հետո լույս» ֆիլմն է, որի ցուցադրությունը կայացավ նախօրեին և միանշանակ արձագանք չառաջացրեց պրոֆեսիոնալ հանդիսատեսի կողմից:
Փառատոնամերձ նորություններ
Երեկ Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում տեղի ունեցավ ամենասպասված երեկույթը` amfAR բարեգործական երեկոն: Այս տարի «Կինեմատոգրաֆիան ընդդեմ ՁԻԱՀ-ի» աճուրդն այցելեցին մեծ քանակությամբ աստղեր ամենատարբեր ոլորտներից` Միլա Յովովիչ, Քիրստեն Դանսթ, Կառլ Լագերֆելդ, Կարին Ռոյթֆելդ, Նատաշա Պոլի, Ջանեթ Ջեքսոն, Իրինա Շեյք, Ալեք Բոլդուին և շատ ուրիշներ: Eden-Roc հյուրանոցում ավանդաբար տեղի ունեցավ աստղային լոտերով աճուրդը: Ամենացանկալիներից մեկը Կառլ Լագերֆելդի և Հարվի Վայնշթեյնի առաջարկն էր` Chanel մինի-ֆիլմի նկարահանման իրավունքը, հաղորդում է hochu.ua-ը:
Աճուրդից բացի միջոցառման ժամանակ տեղի ունեցավ փոքրիկ սև զգեստների ցուցադրություն, շքեղ ընթրիք և զանազան արտիստների ելույթներ: Ընդհանուր առմամբ կազմակերպիչներին հաջողվեց մի քանի միլիոն դոլար հավաքել, որոնք կուղղվեն ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի վերաբերյալ հետազոտությունների ֆինանսավորմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ֆիլմերին, ապա 10-րդ մրցութային օրը շարունակեցին երկու ֆիլմեր` Սերգեյ Լոզնիցայի «Մշուշում» և Դևիդ Քրոնենբերգի «Կոսմոպոլիսը»:
Ռուսական մշուշը Կաննում
Սերգեյ Լոզնիցան ցուցադրությունից առաջ պատմել է, որ պատերազմի մասին չի նկարահանել ֆիլմը, թեև գործողությունը տեղի է ունենում 1942թ. օկուպացված Բելոռուսիայում, այլ մարդկանց մասին որոշակի պայմաններում:
«Մշուշում»-ը Վասիլ Բիկովի համանուն վիպակի էկրանավորումն է. երկու պարտիզաններ, որոնց մարմնավորում են մոսկովյան դերասան Վլադիսլավ Աբաշինն ու Սերգեյ Կոլեսովը Եկատերինբուրգից, մեկնում են պատժելու դավաճանին` շրջիկ տեսուչ Սուշչենյային (Ֆոմենկոյի թատրոնի դերասան Վլադիմիր Սվիրսկի): Իրականում դավաճանություն չի եղել, բայց Սուշչենյայի համար իր անմեղությունն ապացուցելը գրեթե անհնար է:
Օրհնություն հեղինակից
«Եթե թեման սահմանենք երկու խոսքով, ապա դրանք գրված են Բիկովի գրքում: Մարդը ամեն ինչ չէ, որ կարող է: Լինում են իրադրություններ, երբ նա գրեթե ոչինչ չի կարող: Ահա այդ իրադրությունն էլ հուզում է ինձ»,- Լոզնիցայի խոսքն է մեջբերում ՌԻԱ Նովոստին: Լոզնիցան պատմել է նաև, որ «Մշուշում» վեպի էկրանավորման մասին սկսել է մտածել դեռևս տասը տարի առաջ, երբ վեպի հեղինակը կենդանի էր: «Ես Վասիլ Բիկովի հետ շփվել եմ, երբ մենք առաջին անգամ նրանից իրավունք ստացանք նկարահանելու կինոնկարը: Նա ինձ խնդրեց չներգրավել իրեն սցենարի ստեղծման մեջ. գիտեր, որ իրեն քիչ ժամանակ է մնացել, և նա դեռ շատ բան պետք է գրեր: Բայց օրհնեց ինձ այս ֆիլմը ստեղծելու համար և հաջողություն մաղթեց»,- բացատրել է ռեժիսորը:
Լոզնիցայի խոսքով` Բիկովի վիպակում չկա բախում անմիջական թշնամու հետ: «Կան բախումներ մի տարածաշրջանի խաղաղ բնակիչների միջև պատերազմի և օկուպացիայի ֆոնին: Պատերազմը ներկա է որպես միջավայր, որտեղ գոյություն ունեն մարդիկ, և նրանք էլ ստեղծում են այդ միջավայրը»,- հավելել է նա: «Որքանով ես լսել եմ, Կաննի մրցույթում կա մի ֆիլմ, որը մոտ է թեմայով: Կինոյի պատմության մեջ կան ֆիլմեր, որոնք նույնպես աղերսներ ունեն այդ թեմայի հետ: Օրինակ` Կլուզոյի «Արջնագռավը» կամ Հիչքոքի «Ոչ այն մարդը»: Կինոնկարը քիչ ավելին է, քան քաղաքական քննարկումը»,- հայտնել է ռեժիսորը:
24 ժամ լիմուզինում
Իսկ կանադացի ռեժիսոր Դևիդ Քրոնենբերգը ներկայացրել է իր նոր` «Կոսմոպոլիս» ֆիլմը` Դոն Դելիլլոյի ապոկալիպտիկ վեպի էկրանավորումը. «Նյու Յորքի եռացող կյանքում կապիտալիզմի դարաշրջանն իր ավարտին է մոտենում: Երիտասարդ ֆինանսիստ Էրիկ Փարքերը (Ռոբերտ Պատինսոն) նստում է իր սպիտակ լիմուզինը և մեկնում քաղաքի մյուս ծայրը` իր վարսավիրի մոտ, ուր նա ամեն գնով պետք է հասնի այսօր: Սակայն Մանհեթենը անդամալուծված է ԱՄՆ նախագահի այցի պատճառով: Քաղաքն աստիճանաբար լցվում է քաոսով, և Էրիկը, անզոր լինելով որևէ բան փոխել, հետևում է իր աշխարհի կործանմանը: Էրիկը համոզվում է, որ իրեն ուզում են սպանել: Ո՞վ: Ե՞րբ: Նրան սպասվում են իր կյանքի ամենակարևոր 24 ժամերը»:
Մի ամբողջ օր ձգված ճանապարհին նա խորհում է այն մասին, թե որտեղ են գիշերում լիմուզինները, և ինչու յուանը չի արդարացնում կանխատեսումները, բաժանվում է կնոջից (Սառա Գեդոն), սեքսով է զբաղվում մի քանի կողմնակի կանանց, այդ թվում` արտ-դիլերի հետ ի դեմս Ժուլյետ Բինոշի, հայտնվում է հակագլոբալիստների ցույցի կենտրոնում, ովքեր առաջարկում են բոլոր համաշխարհային արժույթները փոխարինել առնետներով, տորթով երեսին հարված է ստանում նկարիչ-ակցիոնիստից Մատյե Ամալրիկի կատարմամբ: Արդյունքում նա կորցնում է իր ունեցվածքը և ակնկալում, որ իրեն կսպանեն:
«Ես ընթերցեցի վեպը, երկու օր անց հասկացա, որ ուզում եմ ըստ դրա ֆիլմ նկարահանել և ինչ-որ վեց օրում գրեցի սցենարը: Այդքան քիչ ժամանակ պահանջվեց, որովհետև Դելիլոյի երկխոսություններն ուղղակի փայլուն են, և դրանք բոլորովին պետք չէ փոփոխել»,- պատմել է Քրոնենբերգը: «Ես չէի ուզում փոխել և ոչ մի ձայն իմ խոսքերում, կարծես դա ոչ թե սցենար էր, այլ երգ»,- համաձայնել է Ռոբերտ Պատինսոնը: Գործողությունների մեծ մասը տեղի է ունենում լիմուզինի ներսում:
«Դա արտաքին աշխարհից բոլորովին մեկուսացած, լիովին վերահսկվող միջավայր է, ուր Էրիկ Փարքերը ստիպում է մտնել նրանց, ովքեր գործ ունեն իր հետ: Նա բացատրում է, որ լիմուզինը «պրուստացված է», այսինքն խցանով է պատված, ինչպես Պրուստի սենյակը և ոչ մի ձայն բաց չի թողնում: Իմ ձայնատեխնիկները շատ նյարդային էին այս առնչությամբ»,- ասում է Քրոնենբերգը:
Կոսմոպոլիս ըստ Մարքսի
«Ես ինձ շատ տարօրինակ էի զգում, երբ ֆիլմի նկարահանումների մի ամբողջ օրից հետո, որտեղ ամբոխները Նյու Յորքի փողոցներում բողոքում էին կապիտալիստների դեմ, վերադառնում էի տուն, միացնում հեռուստացույցն ու լուրեր դիտում Occupy Wall Street շարժման մասին: Այնպիսի զգացողություն էր, որ իմ գեղարվեստական նախագիծը հանկարծակիորեն վավերագրականի է վերածվում: Բայց դա բացարձակ պատահականություն է»,- նշում է Քրոնենբերգը:
«Կոսմոպոլիսի» տեսարաններից մեկում հսկայական գովազդային էկրանին թարթում է «Ուրվականը շրջում է աշխարհով մեկ` կապիտալիզմի ուրվականը»: «Հղումը Մարքսին շատ կարևոր է: Մարքսի «Կոմունիստական կուսակցության մանիֆեստում» խոսքը գնում է մոդեռնիզմի` մի դարաշրջանի մասին, երբ կապիտալիզմը զարգացման այնպիսի աստիճանի հասավ, որ արագությունը, որով հասարակությունն առաջ էր շարժվում, անտանելի դարձավ մարդկանց մեծամասնության համար, և վրա հասավ անկայուն ու անկանխատեսելի իրականության թագավորությունը: Մարքսն այդ մասին գրում է 1848 թվականի'ն: Եվ մենք հենց դա ենք տեսնում ֆիլմում: Ես հաճախ էի մտածում, թե ինչ կասեր Մարքսն իմ կինոնկարի մասին, դրանում նա շատ բաներ էր կանխագուշակել»,- գրում է Քրոնենբերգը ֆիլմին կից ռեժիսորական մեկնաբանության մեջ:
Օր 11-րդ` վերջին
11-րդ օրը Կաննի կինոփառատոնի մրցութային ծրագիրը կավարտեմ Ջեֆ Նիքոլսի «Կեղտ» դրաման, որտեղ ֆիլմի գլխավոր հերոսը թաքնվում է օրենքից և անսպասելիորեն օգնական գտնում ի դեմս 14-ամյա դեռահասի, և հարավկորեական ռեժիսոր Իմ Սան Սուի «Փողի համը» էրոտիկ դրաման երիտասարդի մասին, որն իր կնոջ` հարուստ գործարարի ժառանգորդուհու մոտ քարտուղար է աշխատում և սիրավեպ ունի մի կնոջ հետ, որը շուտով ծանոթանում է նրա իսկ դստեր հետ, որը բոլորովին նման չէ իր` փողի գերի ծնողներին:

25 мая. День 10-ый Каннского кинофестиваля. Из Канн пришло потрясающее, неповторимое сообщение: во время премьеры фильма Ли Дэниэлса Газетчик кто-то из гостей потерял на красной дорожке вставную челюсть, которую позже обнаружили охранники фестиваля. "Мы не знаем, чья она, но, кажется, она принадлежит мужчине", – сказал начальник охраны.
Некоторые участники и гости фестиваля предполагают, что вставная челюсть может принадлежать знаменитому французскому актеру Жан-Луи Трентиньяну, однако подтверждения этому пока не получено.
Первая ласточка
Кстати, на фестивале уже вручили первую награду — испанский режиссер Антонио Мендес Эспарза получил Гран-при Недели критики за полнометражный фильм "Здесь и там". "Здесь и там" – первая полнометражная работа этого испанского режиссера. Сценарий фильма он написал сам. Главный герой картины — музыкант, который играл в ресторанах Нью-Йорка, и, возвратившись домой в Мексику, решает создать собственный оркестр, рассказывает «Дело».
Неделя критики — параллельная секция 65-го Каннского кинофестиваля, в которую попадают дебютные и вторые фильмы молодых режиссеров. Она была основана Французским Союзом Кинокритиков в 1962 году. Программа знаменита тем, что становится отправной точкой для известных в будущем режиссеров — именно благодаря Неделе критики началось триумфальное фестивальное шествие режиссеров Бернардо Бертолуччи, Отара Иоселиани, Вонга Кар-Вая, Жака Одиара и многих других.
В этом году Неделя критики проходила с 17 по 25 мая. В основной программе Недели критики было представлено семь полнометражных и десять средне- и короткометражных фильмов и еще два — в спецпоказе.
Лучшие и худший
Кстати фаворитами фестиваля остаются «Любовь» Михаэля Ханеке, «За холмами» Кристиана Мунджу и «Ржавчина и кость» Жака Одиара.
А главной неудачей нынешнего Каннского кинофестиваля стала картина "После мрака – свет" мексиканца Карлоса Райгадаса, показ которой состоялся накануне и вызвал неоднозгачную реакцию у профессионального зрителя.
Околофестивальные новости
Вчера в рамках Каннского кинофестиваля прошла самая ожидаемая вечеринка – благотворительный вечер amfAR. В этом году аукцион «Кинематограф против СПИДа» посетило множество звезд из самых разных сфер: Милла Йовович, Кирстен Данст, Карл Лагерфельд, Карин Ройтфельд, Наташа Поли, Джанет Джексон, Ирина Шейк, Алек Болдуин и многие другие. В отеле Eden-Roc традиционно прошел аукцион со звездными лотами. Одним из самых желаемых было предложение Карла Лагерфельда и Харви Вайнштейна – право на съемку в мини-фильме Chanel, передает hochu.ua.
Кроме аукциона на мероприятии прошел показ маленьких черных платьев, роскошный ужин и выступления разных артистов. В целом организаторам удалось собрать несколько миллионов долларов, которые пойдут на исследования по борьбе со СПИДом.
Что до самих фильмов, то 10-ый конкурсный день продолжили два фильма: "В тумане" Сергея Лозницы и "Космополис" Дэвида Кроненберга.
Русский туман в Каннах
Сергей Лозница рассказал перед показом, что снял картину не о войне, хотя действие и происходит в оккупированной Белоруссии 1942 года, а о людях в определенных условиях.
"В тумане" – экранизация одноименной повести Василя Быкова: Двое партизан, которых играют московский актер Владислав Абашин и Сергей Колесов из екатеринбургского "Коляда-театра", отправляются наказывать предателя, путевого обходчика Сущеню (актер театра Фоменко Владимир Свирский). На самом деле предательства не было, но доказать свою невиновность Сущене практически невозможно.
Благословение от автора
"Если определять тему двумя фразами, то они написаны в книге Быкова. Человек не все может. Бывают ситуации, когда он не может ровным счетом ничего. Вот эта ситуация меня и волнует", – цитирует РИА Новости Лозницу, который рассказал, что об экранизации повести "В тумане" задумался еще десять лет назад, когда ее автор был еще жив. "С Василем Быковым я общался, когда мы первый раз получили от него права на картину. Он меня попросил не привлекать его к написанию сценария – знал, что у него оставалось не так много времени, и он должен был написать еще многое. Но благословил меня на эту картину и пожелал мне ни пуха ни пера", – объяснил режиссер.
По словам Лозницы, в повести Быкова нет столкновения с непосредственным врагом. "Есть столкновения между мирными жителями одного региона на фоне войны и оккупации. Война присутствует как пространство, где существуют люди, они же это пространство и создают", – добавил он. "Насколько я слышал, в каннском конкурсе есть картина, которая близка и перекликается по теме. Есть картины в истории кино, которые тоже перекликаются по теме. Например, "Ворон" Клузо или "Не тот человек" Хичкока. Картина чуть больше, чем политическая дискуссия", – заявил режиссер.
24 часа в лимузине
А канадский режиссер Дэвид Кроненберг представил свой новый фильм "Космополис" – экранизацию апокалиптического романа Дона Делилло: “В кипящей жизни Нью-Йорка эпоха капитализма подходит к концу. Молодой финансист Эрик Пакер (Роберт Паттинсон) садится в свой белый лимузин и едет на другой конец города к своему парикмахеру, к которому ему во что бы то ни стало нужно попасть сегодня. Однако Манхеттен парализован визитом президента США. Постепенно город наполняет хаос, и Эрик бессильно наблюдает за обрушением своего мира. Эрик убеждается, что его хотят убить. Кто? Когда? Ему предстоит пережить самые важные 24 часа своей жизни.”
По дороге, растянувшейся на весь день, он рассуждает о том, где ночуют лимузины и почему юань не оправдывает прогнозов, расстается с женой (Сара Гэдон), занимается сексом с несколькими посторонними женщинами, в том числе с арт-дилером в исполнении Жюльетт Бинош, оказывается посреди демонстрации антиглобалистов, предлагающих заменить все мировые валюты крысами, получает тортом в лицо от художника-акциониста в исполнении Матье Амальрика. В итоге он теряет состояние и ждет, что его убьют.
"Я прочел роман, спустя два дня понял, что хочу снимать по нему фильм, и написал сценарий за каких-то шесть дней. Времени понадобилось так мало, потому что у Делилло абсолютно блестящие диалоги, которые совсем не надо было менять", – рассказал Кроненберг.
"Мне не хотелось менять ни единого звука в моих репликах, как будто это был не сценарий, а песня", – согласился Роберт Паттинсон. Большая часть действия происходит внутри лимузина.
"Это полностью изолированное от внешнего мира, полностью контролируемое пространство, куда Эрик Паркер заставляет заходить всех, кто имеет с ним дело. Он объясняет, что лимузин "прустирован", то есть обит пробкой, как комната Пруста, и не пропускает никаких звуков. Мои звукотехники очень нервничали по этому поводу", – говорит Кроненберг.
Космополис по Марксу
"Я очень странно себя чувствовал, когда после целого дня съемок фильма, где толпы протестуют против капиталистов на улицах Нью-Йорка, я возвращался домой, включал телевизор и смотрел новости про движение Occupy Wall Street. Было такое ощущение, что мой художественный проект внезапно превращается в документальный. Но это абсолютная случайность", – отмечает Кроненберг.
В одной из сцен "Космополиса" на гигантском рекламном экране мерцает фраза "Призрак бродит по миру – призрак капитализма". "Отсылка к Марксу очень важна. В "Манифесте коммунистической партии" у Маркса речь идет о модернизме – об эпохе, когда капитализм достиг такой степени развития, что скорость, с которой общество двигалось вперед, сделалась невыносимой для большинства людей, и наступило царство непостоянного и непредсказуемого. Он писал это в 1848 году! И именно это мы видим в фильме. Я часто задумывался, что бы Маркс сказал о моей картине, многие вещи в ней он предугадал", – пишет Кроненберг в режиссерском комментарии к картине.
День 11-ый, последний
На 11-ый день завершат конкурсную программу Каннского кинофестиваля драма "Грязь" Джеффа Николса, где главный герой фильма скрывается от закона и неожиданно находит помощника в лице 14-летнего подростка, и эротическая драма южнокорейского режиссера Им Сан Су "Вкус денег" о молодом человеке, работающем секретарем у жены и наследницы богатого бизнесмена и закрутившем интрижку с женщиной, который вскоре знакомится с ее же дочерью, совершенно не похожей на своих помешанных на деньгах родителей.