2012թ Ջոլին այդպես էլ չժամանեց Կանն, սակայն նրա փոխարեն փառատոնը ալեկոծեցին «Մթնշաղի» հերոսները, որոնք այստեղ էին տարբեր ֆիլմերով և որոնք աղջիկների շրջանում մեծ աղմուկ բարձրացրին և գլխացավանքի պատճառ դարձան: Ահա թե ինչ է անում Հոլիվուդը Կաննի, կամ «Մթնշաղը» մարդկանց հետ:
«Ճանապարհի վրա ֆիլմը» («On the Road»), որը նկարահանվել է Ջեկ Կերուակի հայտնի ինքնակենսագրական վեպի հիման վրա, հավասարազոր դերասանական կազմ ուներ` Քիրսթեն Դանստ, Վիգտո Մորթենսեն, Սթիվ Բուշեմի, Հարրեթ Հեդլունդ, Սեմ Ռայլի, Էմի Ադամս, Էլիզաբեթ Մոսս: Սակայն ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել ֆիլմի գլխավոր հերոսուհի, երիտասարդ դերասանուհի Քրիսթեն Ստյուարտը: Քրիսթենի շուրջ աղմուկը նման էր ֆիլմի սցենարի. այնպիսի տպավորություն էր, կարծես դերասանուհուն բերել էին հատուկ նրա համար, որպեսզի բոլորը կենտրոնանային նրա վրա, որպեսզի նա իրեն շատ «աստղային» պահեր, սառը և անտարբեր վերաբերմունք ցուցաբերեր բոլորի և ամեն ինչի նկատմամբ, և որպեսզի, բնականաբար, արդյունքում բոլոր նրանք, ովքեր նրա վրա էին կենտրոնացել, դժգոհեին, «թե ինչ «անպետքի մեկն է» նա և ինչպիսի վատ ավարտ կունենա նրա համար ամեն ինչ, եթե շարունակի նույն ոգով»:
Ֆիլմի կարմիր գորգի վրա կարելի էր ականատես լինել հետաքրքիր դրվագի: Քրիսթենը դարձյալ չմոտեցավ երկրպագուներին, որոնք բավականին շատ էին և իսկական երկրպագուներ էին: Եվ երբ նա, քիթը ցցած, անցավ կարմիր գորգի վրայով, երկրպագուների տրիբունան բարձրացրեց այնպիսի վիրավորական սուլոցներ, որոնք խլացրին անգամ դերասաներին ուղեկցող երաժշտության հնչյունները: Եվ հանկարծ մեկ ակնթարթում սուլոցները վերածվեցին հիացական բղավոցների. պարզվեց, որ «ֆիլմին հյուրընկալվել էր» Պատտինսոնը, և այդ անցումն այնքան կայծակնային էր և բնական, որ հրաշալի բեմադրված իրականություն թվաց:
Կաննում Պատտինսոնը ներկայացնում է Դևիդ Քրոնենբերգի «Կոսմոպոլիս» ֆիլմը, որը «Լյումյեր» կինոսրահում ցուցադրվել է երեք անգամ: Զարմանալի է, բայց Պատտինսոնը նկատեց անգամ Պիտտի «Եղբորը»: Երկրպագուները, երկրպագուհիները մասնավորապես, կազմակերպեցին մի աննկարագրելի բան. բղավոցներ, արցունքներ, հիսթերիա, ուշաթափություններ, «շտապ օգնության» մեքենաներ… Պատտինսոնն այնպես էր երկրորդ պլան մղել ֆիլմի իր գործընկերներին, օրինակ` Փոլ Ջիամատտիին և Ժյուլյետ Բինոշին, որ Ջիմատտին անգամ հաճելիորեն զարմացավ և ուրախությամբ համաձայնեց ինձ համար առանձին նկարահանվել:
Այս ֆոնի վրա Քայլի Մինոուգի հայտվելը, մի կողմից թվաց, շատ համահունչ, մյուս կողմից` բավականին տարօրինակ:
Քայլին, ոչ ավել, ոչ պակաս, նկարահավել է ֆրանսիացի ռեժիսոր Լեո Կարակսի «Holy Motors» ֆիլմում: Երգչուհին ֆիլմում խաղացել է բավականին մեծ և լուրջ դեր, իսկ նրա գործընկերն է եղել Դենի Լավանը` Կարակսի սիրելի դերասանը: Ցավոք, փառատոնին ներկա չգտնվեց Եվա Մենդեսը, ով ևս նկարահավել է Կարակսի ֆիլմում: Ռեժիսորը, նախքան այս ֆիլմը, չի աշխատել մոտ 10 տարի, և «Holy Motors-ը» նվիրել է իր կնոջը` Կատյա Գոլուբևային: Վերջինս ռուս դերասանուհի է, ով մահացել է նախորդ տարի:
Այս ամբողջ «մթնշաղում» կարծես թե անտեսվեց Բերտոլուչչիի ֆիլմը, կամ էլ միգուցե ֆրանսիացի դասականների համընդհանուր ներբողի մթնոլորտում տեղ չմնաց իտալականի համար: «Դու և ես»` այսպես է կոչվում իտալացի վարպետի ֆիլմը, որը պատմում է մի դեռահասի մասին, ով որոշել է մեկ շաբաթով առանձնանալ բարձրահարկ շենքի նկուղում, որպեսզի հանգիստ լսի սիրած երաժշտություն, այցելի սոցկայքեր և կարդա: Հակառակ նրա ծրագրերի, նկուղում է հայտնվում նաև նրա խորթ քույրը` թմրամոլուհի, իսկ այս շաբաթը բեկումնային է լինելու նրանցից երկուսի կյանքում էլ:
Միգուցե դա պատահականույթուն էր, իսկ միգուցե Բերտոլուչչիին արդեն «խաղից դուրս են համարում», սակայն նրա ֆիլմի ցուցադրությունը ցերեկը ժամը 4-ին էր, այսպես կոչված, «ոչ սմոքինգային» ցուցադրություն: Եվ այնպիսի տպավորություն էր, որ կազմակերպիչները վախենում էին, որ հանկարծ դահլիճը կիսադատարկ չլիներ. ի վերջո ամոթ է վարպետի առաջ: Սակայն հակառակ բոլոր մտավախությունների, դահլիճը լիքն էր, իսկ ռեժիսորը հոտնկայս ծափահարությունների արժանացավ: Ցուցադրությանը ներկա էին բազմաթիվ «կարևոր դեմքեր»: Ինքը ռեժիսորը, ով նախքան այս ֆիլմը մի քանի տարի չի աշխատել, փառատոնին ներկայացել էր հաշմադամության սայլակում, ինչը մամլո ասուլի ժամանակ մեկնաբանել է այսպես. «Այս ֆիլմն ինձ համար վերադարձ էր դեպի կյանք: Ես արթնացա թմբիրից, ընդունեցի վիճակս, համակերպվեցի դրա հետ և հասկացա, որ նկարահանել կարելի նաև նստած, ուստի ես կրկին պատրաստ եմ աշխատել»:
Եվս մեկ բում էր Նիկոլ Քիդմանը, Լի Դենիելսի «Լրագրավաճառ» ֆիլմում նրան ոչ բնորոշ դերը և այդ ֆիլմի ողջ «աստղային» կազմը: Դատեք ինքներդ. միասին հանդես են գալիս Նիկոլը, Մեթյու Մաքգոհանը, Ջոն Կյուսակը, Սքոտտ Գլենը, և վերջապես, երիտասարդ սերնդի ևս մեկ ներկայացուցիչ Զաք Էֆրոնը: Զաքը կարողացել էր հավաքել երկրպագուների մի ամբողջ բանակ, սակայն այս դեպքում հարցը լուծվեց առանց սուլոցների և խայտառակության:
«Լրագրավաճառը» Էֆրոնի համար լավ մեկնարկ է լուրջ կինոյի ճանապարհին: Ինչ վերաբերում է Քիդմանին, ապա չնայած նրա էլեգանտ զգեստին, և, առհասարակ, անթերի տեսքին, հարկ է փաստել, որ « Moulin Rouge-ի» և դերասանուհուն տեսնելիս սրտի թրթիռների ժամանակներն անցել են:
Մի քանի խոսք Կաննի լուսանկարիչների մասին: «Հիմնական ֆոտոկազմը» բաղկացած է 60-80 մարդկանցից, որոնք ցիգանների նման թափառում են մի քանի գլխավոր ուղղություններով, արագ նկարահանում են, սակայն հիմնականում միանման, կոմերցիոն ստանդարտի համաձայն` հասակի ամբողջական երկարությամբ, որպեսզի երևա հագուստն ու աքսեսուարները, քաշի ավելացումը և բոլոր նոր կնճիռները: Նրանք գիտեն բոլորին ու ամեն ինչ, և շատ աստղերի հետ անձամբ են ծանոթ: Օրինակ, Քայլի Մինոուգը մոտեցավ և անգամ ողջագուրվեց մի քանի լուսանկարիչների հետ: Այս մարդկանց բոլոր շարժումներն օպտիմիզացված են, նրանց համար միևնույն է նկարահանում են Պիտտին, թե Պատտինսոնին: Իսկ աշխատանքի համար անհրաժեշտ ստանդարտ արտահայտությունները կարող են ասել տասնյակ լեզուներով, և այս տարի դա ինձ արդեն չի զարմացնում:
Իսկ փառատոնը, մինչ այդ, մոտենում է իր տրամաբանակն ավարտին: Շատերն են ցանականում, որպեսզի գլխավոր մրցանակը հանձնվի Կարակսին. ի վերջո նա մեծություն է և աշխատանքում մեծ դադարն իր արդյունքն է տվել: Սակայն բոլորն էլ գիտակցում են, որ հաղթանակի ամենաիրական հավակնորդները Հանակեի և Մունջուի ֆիլմերն է, իսկ Օդիարը և Դոմինիկը մրցանակներ կստանան ռեժիսորական աշխատանքի համար: Լավագույն դերասանուհու ամենահավանական թեկնածուն շարունակում է մնալ Մարիոն Կոտիյարը:

Cannes 2012 never saw Angelina Jolie, yet the film fest saw enough of a stir with “Twilight” stars, who were here for their respective films. Their mere appearance caused piercing screams from girls and major headaches. That’s what Hollywood does to Cannes or “Twilight” does to people.
Based on a novel by acclaimed Beat Generation's poet Jack Kerouac, "On the Road" features no less famous line-up: Kirsten Dunst, Viggo Mortensen, Steve Buscemi, Garrett Hedlund, Sam Riley, Amy Adams, Elisabeth Moss. However, the focus of public attention was the main character of the film, young actress Kristen Stewart (also, the film wife of the Twilight vampire.) The stir around her seemed to follow a certain scenario: the actress seemed to have been brought here to make everyone concentrate on her, or showcase her “star fever” by displaying cold indifference to everyone, thus giving rise to indignant remarks as to her behavior.
A funny event occurred on the red carpet: Kristen yet another time refused to go near her true fans, and when she, with a haughty air about her, started walking on the red caret, whistling and hooting of the group of fans seemed to have drowned the music. Another moment and the hooting changed into enthusiastic squeals: turned out, Robert Pattinson arrived as a film guest. The change was so lighting-fast that it looked like an ideally staged performance.
At Cannes, Pattinson was present as the star of David Cronenberg’s “Cosmopolis,” which was screened thrice at Grand Théâtre Lumière. Surprising as it may be, Pattinson overshadowed even Brad Pitt. Male and, specifically, female fans, who followed him with screams, tears, hysterics, swoons and ambulance cars. Pattinson outshined his co-stars Paul Giamatti and Juliette Binoche so much that it came as a surprise to Giamatti when I asked him to pose alone for my camera.
On the background of events described, the appearance of Kylie Minogue seemed natural on one hand and very strange on another. Kylie played a major role in Leos Carax’s “Holy Motors,” with the French helmer’s favorite actor Denis Lavant co-starring. It’s a pity another “Holy Motors” star Eva Mendes never showed up at Cannes. By the way, “Holy Motors” has been the helmer’s first film in 10 years. Carax dedicated it to his wife, Russian actress Yekaterina Golubeva, who died last year.
Somehow, in all this Twilight stir, Bernardo Bertolucci's “Me and You” has passed unnoticed, or else, the universal laudation of French masters left no room for Italian ones. The Italian helmer's film followed an introverted teenager who tells his parents he going on a ski trip, but instead spends his time alone in the basement, surfing the web, reading and listening to music. His holiday away from the horrors of normal life is spoiled when his half-sister turns up out of the blue, suffering withdrawal symptoms from her drug problem, and embittered by her family’s rejection of her.
It might well be by chance or, Bertolucci might have been written off, but the screening of his film was scheduled for 4 pm, for a so-called “casual” show. Seemed like the fest organizers, looking ashamed of the master, were worried lest the film hall turns out to be empty. However, their misgivings didn't come true – the film hall was full, with the viewers giving the helmer a standing welcome, and many “big shots” present at the screening.
The wheelchair-ridden helmer, who haven't filmed a movie for several years, told journalists, “this film brought me back to life, I woke up from a lethargy, accepted my situation and realized I can film while in wheelchair, so now I'm, back to normal.”
Another stir at Cannes was caused by Nicole Kidman’s unusual role in Lee Daniels’ “The Paperboy” and the whole star-studded line-up of the film, with Nicole, Matthew McConaughey, John Cusack, Scott Glenn and young star Zac Efron meeting on the red carpet. Zac gathered a crowd of fans, with “The Paperboy” serving him as a good start on the way to serious films. As for Kidman, despite her elegant dress and flawless look, one has to say, the times of “Moulin Rouge” and heart arrests at the sight of the actress are now gone.
A few words about photographers at Cannes. The “basic photostaff” is 60 to 80 people who’re roaming from place to place and shoot fast, yet make uniform photos – full length photos giving a good view of the stars' dresses and accessories, weight gain and new wrinkles. They know every celebrity, and some of them personally. At one of the photoshoots, Kylie Minogue came up and hugged several photographers. The photo guys’ movements are perfectly optimized, and they don’t really care if its Pattinson or Pitt they shoot. Even the fact that they can pronounce all the standard commands in a dozen of languages doesn’t surprise me this year.
Meanwhile, the festival is coming to a close. Many want Carax to win the top prize, however, some realize Haneke and Mungiu films to be the main favorites, with Audiard and Dominik to win best filmmaker awards. Also, Marion Cotillard often is named the main candidate for best actress award.