Մայիսի 27-ին Լազուր ափին ավարտվեց համաշխարհային կինոարտադրության ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկը` Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը: Վերջին անգամ այս տարի համաշխարհային մեծության աստղերն առայժմ ոչ այնքան հայտնի, բայց հեռանկարային աստղիկները քայլեցին կարմիր ուղեգորգով` դիրքեր ընդունելով լուսանկարիչների համար և ժպիտներ բաժանելով երկրպագուներին: Այդ տարի վերջին անգամ համաշխարհային պարբերականները քննարկում էին, թե ով և ում հեղինակած հագուստով էր հայտնվել Կաննում, ով ինչպես էր իրեն պահում գործընկերների և երկրպագուների հետ: Բայց դեռ երկար ժամանակ կցնցեն Կաննի 65-րդ կինոփառատոնում շնորհված պարգևները: Եվ այսպես, սկսենք:
Սերը հաղթեց նաև Կաննում
Ինչպես և կանխագուշակում էին շատերը, Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղը ստացավ ավստրիացի ռեժիսոր Միխայել Հանեքեն «Սեր» ֆիլմի համար: Ժյուրիի նախագահ Նաննի Մորետտին առանձնապես ընդգծեց երկու գլխավոր դերակատարների` Ժան-Լուի Տրենտինյանի և Էմմանյուել Ռիվայի ներդրումը: Պարգևը ստանալու համար նրանք բեմ բարձրացան ռեժիսորի հետ միասին: Սակայն ավելի ուշ Մորետտին լրագրողներին բացատրեց, որ Ոսկե արմավենու ճյուղը ենթադրում է, որ կինոնկարը ոչ մի այլ` պակաս խոշոր պարգև չի կարող ստանալ, ուստի ո'չ Տրենտինյանը, ո'չ Ռիվան իրենց կատարած դերերի համար մրցանակներ չստացան:
Իրական պարգևատրություն
Իսկ փառատոնի գրան-պրին ստացավ իտալացի ռեժիսորը «Ռեալիթի» ֆիլմի համար, որն ի սկզբանե ֆավորիտների թվում չէր: Միգուցե հենց այդ պատճառով էլ, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, Գարրոնեին գրան-պրիի շնորհումն ուղեկցվում էր սուլոցներով դահլիճից և «բո՜ւ»-երով լրագրողներից: Գարրոնեն արդեն մի անգամ` 2008 թվականին, ստացել է փառատոնի գրան-պրի «Գոմորի» համար:
Ի դեպ, «Ռեալիթի» ֆիլմի գլխավոր դերակատար Անյելլո Արենեն չկարողացավ կիսել նկարահանման խմբի հաջողությունը, քանի որ, ինչպես մենք արդեն գրել ենք, նրան փառատոնին մեկնելու համար ազատ չարձակեցին բանտից, որտեղ նա 20-ամյա ազատազրկման է դատապարտված:
«Հրեշտակների բաժինը» առանց ծախսերի կրճատման
Կաննի կինոփառատոնի ժյուրիի մրցանակը բաժին հասավ բրիտանացի ռեժիսոր Քեն Լոուչին «Հրեշտակների բաժինը» կինոնկարի համար: Ստանալով մրցանակը` ռեժիսորը, որը 2006-ին Ոսկե արմավենու ճյուղի է արժանացել «Քամին, որն օրորում է ցախը» ֆիլմի համար, ողջունել է նրանց, «ովքեր այս դժվար ժամանակներում դիմակայում են բյուջեի կրճատումներին, սեփականացումներին և ծախսերի այլ կրճատումներին»:
Ժյուրին հավանել է վայրի գազաններին
Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի լավագույն դեբյուտային աշխատանք է ճանաչվել ամերիկացի ռեժիսոր Բեն Զայթլինի «Վայրի հարավի գազանները», որը հունվարին «Սանդենս» փառատոնի դափնեկիր էր դարձել: Ստանալով մրցանակը` Զայթլինն ասել է. «Այս մրցանակը արիության և հավատի համար է, ոչ թե կատարելության, ֆիլմն առաջինն էր բոլորիս համար` և' դերասանների, և' ինձ, և' պրոդյուսերների»:
Անակնկալ խավարից հետո
Անձամբ ինձ համար անակնկալ դարձավ մեքսիկացի Կառլոս Ռեյգադասի պարգևատրությունը, որը Կանն էր բերել «Խավարից հետո լույս» կինոնկարը, լավագույն ռեժիսուրայի համար: Ֆիլմը Լազուր ափին միանշանակ չընդունվեց, բոլորը չէին, որ հասկացան մեքսիկական հումորը: Ինքը` Ռեյգադասը, ստանալով մրցանակը, շնորհակալություն հայտնեց փառատոնին, որը հավատաց իր ֆիլմին, հանդիսատեսներին, որոնք դիտեցին ֆիլմը, և լրագրողներին, որոնք երեք օր տանջում էին իրեն:
Միանգամից երեք մրցանակ ռումինական բլուրներից այն կողմ
Կաննի ժյուրին լավագույն սցենար ճանաչեց ռումինական ռեժիսոր Կրիստիան Մունջուի «Բլուրներից այն կողմ» ֆիլմի սցենարը: Ոսկե արմավենի ստանալով Նաստասյա Կինսկիի ձեռքերից` ռեժիսորը կոչ արեց չմոռանալ, որ դա ճշմարիտ պատմություն է, որի հետևում կանգնած են մարդիկ, որոնք իսկապես տառապել են: «Ես հուսով եմ, որ իմ ֆիլմերը կօգնեն կյանքն ավելի լավը դարձնել»,- ասել է Մունջուն:
Մրցանակը լավագույն սցենարի համար միակը չէր, որին արժանացավ «Բլուրներից այն կողմ» ֆիլմը: Հենց ֆիլմի գլխավոր հերոսուհիները` Կրիստինա Ֆլյուտուրն ու Կոսմինա Ստրատանը մրցանակ ստացան լավագույն կնոջ լավագույն դերակատարման համար: «Շնորհակալություն բոլորին, ովքեր կարեկցում էին ֆիլմին, բոլորին, ովքեր այս ֆիլմի վերաբերյալ իրենց կարծիքն ունեին, ու նախ և առաջ շնորհակալություն Կրիստիան Մունջուին այն ամենի համար, ինչ նա մեզ տվեց և այն բանի համար, որ նա հիանալի է աշխատում դերասանների հետ»,- ասել է Ֆլյուտուրը` ստանալով մրցանակը: «Ես համաձայն եմ,- հավելել է Կոսմինա Ստրատանը:- Մեզ համար մեծ պատիվ է այստեղ հայտնվելը, ընդ որում` ժամանակին: Շնորհակալություն բոլորին` իմ ընտանիքին, իմ զուգընկերոջը: Շնորհակալություն և Աստված ձեզ պահապան»:
Հուզված Մեդս Միկկելսենը
Իսկ ահա տղամարդու լավագույն դերակատարման համար մրցանակ ստացավ Մեդս Միկկելսենը Թոմաս Վինտերբերգի «Որս» ֆիլմում մանկապղծության մեջ մեղադրված ուսուցչի դերը կատարելու համար: Միկկելսենը, ստանալով մրցանակը, ասել է, որ իսկապես շոյված է: «Ես հույս ունեմ կիսելու այս մրցանակը բոլոր նրանց հետ, ովքեր կինո են նկարում, նրանց հետ, ովքեր հավատում են դրան` իմ կնոջ և երեք երեխաների, բոլոր դերասանների, ում հետ ես աշխատել եմ այս ֆիլմում, պրոդյուսերների հետ, սակայն 80%-ով այս մրցանակը պատկանում է Թոմաս Վինտերբերգին»,- ասել է Միկկելսենը:
Մնացած մրցանակները
«Հատուկ հայացք» մրցույթում հաղթեց Միշել Ֆրանկոյի «Լուսիայից հետո» կինոնկարը, լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ ճանաչվեց թուրք ռեժիսոր Ռեզան Եսիլբաշի «Լռությունը»: Կար և այսպիսի անվանակարգ` հատուկ հիշատակություն «Հատուկ հայացք» ծրագրում: Այս տարի դա ռեժիսոր Այդ Բեգիչի «Սարայևոյի երեխաներն» էր:
«Հատուկ հայացք» ծրագրում կնոջ լավագույն դերակատարուհու մրցանակը բաժին ընկավ Էմիլի Դեկյեննին «Սիրել առանց պատճառ» ֆիլմում կատարած դերի համար և Սյուզան Կլեմանին «Ամեն դեպքում Լոուրենս» ֆիլմի համար: «Հատուկ հայացքի» ժյուրիի հատուկ մրցանակը շնորհվեց ռեժիսորներ Գյուստավ դե Կերվերնի և Բենուա Դելեպինի «Մեծ երեկո» ֆիլմին:
Ինչպես մենք արդեն գրել ենք, ռուս ռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցայի «Մշուշում» ֆիլմին, որը հիմնական մրցույթին էր մասնակցում, բաժին հասավ FIPRESCI մրցանակը, իսկ Cinefondation դեբյուտների մրցույթում հաղթեց մոսկովյան ռեժիսոր Տայիսիա Իգումենցևան, որը ԿՀՊԻ-ում որպես դիպլոմային աշխատանք նկարահանել էր «Ճանապարահ դեպի…» ֆիլմը: Cinefondation ծրագրի երկրորդ մրցանակը ստացավ ամերիկյան ռեժիսոր Մեթյու Ջեյմս Ռեյլիի «Էբիգեյլ» ֆիլմը, երրորդը` կուբացի Միգել Անխել Մուլետի «Հյուրանոցները»:
Կուլիսներում
Պարգևատրման արարողությունից հետո Կաննի ժյուրիի նախագահ Նաննի Մորետտին խոստովանեց, որ ժյուրիի աշխատանքն ընթացել է բարեմական մթնոլորտում, բայց ոչ մի մրցանակ միաձայն չի շնորհվել: Փառատոնի հաղթողների որոշմանը մասնակցում էին մոդելյեր Ժան Պոլ Գոտյեն, ռեժիսորներ Անդրեա Առնոլդը, Ալեքսանդր Փեյնը և Ռաուլ Փեքը, ինչպես նաև դերասաններ Հիամ Աբբասը, Էմմանյուել Դևոն, Դիանա Կրյուգերն ու Յուէն ՄաքԳրեգորը:
«Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Յուէնին ազնվության, Հիամին` կրքոտության, ԺաՊոլին, որը կատարյալ կարեկից հանդիսատես էր, հիանալի տրամադրության, Դիանային` համառության, Էմմանյուելին` նրբանկատության, Ռաուլին` բազմակողմանի գիտելիքների, Անդրեային` էներգիայի, Ալեքսանդրին` կինեմատոգրաֆիայի պատմության վերաբերյալ գիտելիքների համար»,- հայտնել է Մորետտին` հավելելով, որ ժյուրին հավաքվել է ութ անգամ, և քննարկումները բավական հանգամանալից են եղել:
Ժյուրիի նախագահի խոսքով` ամենից շատ վեճեր էին ծագել Լեոս Կարակսի («Հոլի Մոթորս»), Ուլրիխ Զայդլի («Պարադիզ. Սեր») և Կառլոս Ռեյգադասի («Խավարից հետո լույս») ֆիլմերի շուրջ: «Բայց անհնար է ամեն տեղ միաձայնության հասնել»,- խոստովանել է Մորետտին` հիշեցնելով, որ Ռեյգադասին արդյունքում բաժին հասավ մրցանակը լավագույն ռեժիսուրայի համար, թեև այդ ֆիլմը հակասական արձագանք էր առաջացրել ոչ միայն ժյուրիի անդամների շրջանում, այլև մամուլում: Մորետտիի խոսքով` դատավորների մի մասը տարվել էր նոր կինոլեզվով, մինչդեռ հանձնախմբի որոշ անդամներ այնքան էլ չգնահատեցին մեքսիկացի ռեժիսորի ֆիլմի աղոտ սյուժեն և աղավաղված պատկերները:
Մորետտին ընդգծել է, որ բոլոր պարգևատրված ֆիլմերը տարբեր ոճ և տրամադրություն ունեին, այնպես որ ժյուրին ընտրության որևէ միասնական սկզբունքով չի առաջնորդվել:
Ամփոփում հեղինակից
Մի քիչ տխուր է, որ փառատոնն արդեն ավարտվել է: 11 օրվա ընթացքում արդեն սովորական էին դարձել Կաննի խրոնիկաները, բամբասանքները այդ բառի լավ իմաստով, սկանդալները, զավեշտալի միջադեպերը: Բայց, ինչպես հայտնի է, մի բանի վերջը միշտ մեկ ուրիշ բանի սկիզբն է, ուստի կսպասենք Կաննի 66-րդ կինոփառատոնին և Լազուր ափ կվերադառնանք 2013 թվականին:

27 мая на Лазурном берегу завершилось одно из самых значимых событий мировой киноиндустрии – 65-ый Каннский кинофестиваль. В последний раз в этом году звезды мировой величины и мало кому пока известные, но перспективные звездочки прошли по знаменитой красной ковровой дорожке, позируя фотографам, раздавая улыбки поклонникам. В последний раз в этом году мировые таблоиды обсуждали, кто и в каком наряде от какого кутюрье появился в Каннах, кто как вел себя с коллегами по цеху и поклонниками. Но еще долго киномир будут будоражить награды, розданные на 65-ом Каннском кинофестивале. Итак, приступим.
Любовь победила и в Каннах
Как многие и пророчили, Золотую пальмовую ветвь 65-го Каннского кинофестиваля получил "Золотую пальмовую ветвь" Каннского кинофестиваля получил австрийский режиссер Михаэль Ханеке за фильм "Любовь". Председатель жюри Нанни Моретти особо подчеркнул вклад обоих исполнителей главных ролей – Жан-Луи Трентиньяна и Эмманюэль Рива. На сцену за наградой они вышли вместе с режиссером. Однако позже Моретти пояснил журналистам, "Золотая пальмовая ветвь" подразумевает, что никаких менее крупных наград картине достаться не может, поэтому ни Трентиньяну, ни Рива не досталось призов за сыгранные ими роли.
Реальное награждение
А гран-при фестиваля получил итальянский режиссер Маттео Гарроне за фильм "Реалити", который изначально не числился в фаворитах. Может именно поэтому, как сообщает РИА Новости, вручение Гарроне гран-при сопровождалось свистом в зале и “буу” от журналистов. Гарроне уже однажды, в 2008 году, получал гран-при фестиваля за "Гоморру".
Кстати, исполнитель главной роли в фильме "Реалити" Аньелло Арене не смог разделить успех съемочной группы, так как, как мы уже писали, его не отпустили на фестиваль из тюрьмы, где он отбывает 20-летний срок.
"Доля ангелов" без урезания расходов
Приз жюри Каннского кинофестиваля достался британскому режиссеру Кену Лоучу за картину "Доля ангелов". Получая награду, режиссер, который в 2006 году был удостоен "Золотой пальмовой ветви" за "Ветер, что колышет вереск", передал привет тем, "кто в эти трудные времена сопротивляется сокращениям бюджета, приватизациям и прочим урезаниям расходов".
Жюри понравились дикие звери
Лучшей дебютной работой на 65-ом Каннском кинофестивале стали "Звери дикого юга" американского режиссера Бена Зайтлина, которые в январе стали лауреатом фестиваля "Сандэнс". Получая награду, Зайтлин сказал: "Это награда за мужество и веру, а не за совершенство, фильм был первым для всех – и для актеров, и для меня, и для продюсеров".
Сюрприз после мрака
Лично для меня стало неожиданностью награждение мексиканца Карлоса Рейгадаса, привезшего в Канны "После мрака свет", за лучшую режиссуру. Фильм на Лазурном берегу приняли крайне неоднозначно, не поняв мексиканского юмора. Сам Рейгадас, получая награду, поблагодарил фестиваль, который поверил в его фильм, зрителей, которые фильм смотрели, и журналистов, которые три дня его мучили.
Сразу три награды за румынскими холмами
Лучшим сценарием Каннское жюри признало сценарий фильма румынского режиссера Кристиана Мунджу "За холмами". Получая Золотую пальму из рук Настасьи Кински, режиссер призвал не забывать, это подлинная история, за которой стоят люди, которые по-настоящему страдали. «Я надеюсь, что мои фильмы помогут сделать жизнь лучше», – сказал Мунджу.
Приза за лучший сценарий стал не единственной наградой, которой удостоился фильм «За холмами». Именно главные героини фильма – Кристина Флютур и Космина Стратан получили приз за лучшую женскую роль. "Спасибо всем, кто переживал за фильм, всем, у кого было по поводу этого фильма свое мнение, и прежде всего спасибо Кристиану Мунджу за все, что он нам дал, и за то, как прекрасно он работает с актерами", – сказала Флютур, получая награду. "Я согласна, – добавила Космина Стратан. – Это большая честь для нас – оказаться здесь, причем вовремя. Спасибо всем, моей семье, моему молодому человеку. Спасибо и благослови вас господь".
Растроганный Мэдс Миккельсен
А вот приз за лучшую мужскую роль получил Мэдс Миккельсен за роль в фильме Томаса Винтерберга "Охоте", где играет учителя, обвиненного в педофилии. Миккельсен, получая награду, сказал, что по-настоящему растроган. «Я надеюсь разделить эту награду со всеми, кто снимает кино, с теми, кто верит в это, с моей женой и тремя детьми, со всеми актерами, с которыми я работал в этом фильме, с продюсерами, но на 80% этот приз принадлежит Томасу Винтербергу", – сказал Миккельсен.
Остальные призы
В конкурсе "Особый взгляд" победила картина "После Лусии" Мишеля Франко, лучшей короткометражкой признали "Молчание" турецкого режиссера Резана Есилбаша. Есть и такая номинация – специальное упоминание в программе "Особый взгляд". В этом году это "Дети Сараево" режиссера Айда Бегича.
Приз за лучшую женскую роль программы "Особый взгляд" достался Эмили Декьенн за роль в фильме "Любить без причины" и Сюзанн Клеман за фильм "В любом случае Лоуренс". Специальным призом жюри "Особый взгляд" награжден фильм "Большой вечер" режиссеров Гюстава де Керверн и Бенуа Делепина.
Как мы уже писали, фильму российского режиссера Сергея Лозницы "В тумане", участвовавшему в основном конкурсе, достался приз FIPRESCI, а в конкурсе дебютов Cinefondation победила москвичка Таисия Игуменцева со снятым в качестве дипломной работы во ВГИКе фильмом "Дорога на…". Второй приз программы Cinefondation получил фильм "Эбигейл" американского режиссера Мэттью Джеймса Рейли, а третий – лента "Отели" кубинца Мигеля Анхела Мулета.
За кулисами
После церемонии награждения президент Каннского жюри Нанни Моретти признался, что работа жюри проходила в дружеской атмосфере, но ни одна награда не была присуждена единогласно. В определении победителей фестиваля участвовали модельер Жан-Поль Готье, режиссеры Андреа Арнольд, Александр Пейн и Рауль Пек, а также актеры Хиам Аббасс, Эмманюэль Дево, Диана Крюгер и Юэн МакГрегор.
"Я благодарю Юэна за честность, Хиам за страстность, Жана-Поля, который был идеальным сопереживающим зрителем, – за прекрасное настроение, Диану – за упрямство, Эммануэль за деликатность, Рауля – за широкие познания, Андреа – за энергичность, Александра – за познания в истории кинематографа", – заявил Моретти, добавив, что жюри собиралось восемь раз, и обсуждения велись весьма подробные.
По словам президента жюри, больше всего споров возникло вокруг фильмов Леоса Каракса (Holy Motors), Ульриха Зайдля ("Парадиз: Любовь") и Карлоса Рейгадаса ("После мрака – свет). "Но невозможно везде добиваться единогласия", – признался Моретти, напомнив, что Рейгадасу в итоге достался приз за лучшую режиссуру, хотя этот фильм вызвал противоречивую реакцию не только среди членов жюри, но и в прессе. По словам Моретти, часть судей была увлечена новым киноязыком, но некоторые члены коллегии не совсем оценили смутный сюжет и размытое изображение в фильме мексиканского режиссера.
Моретти подчеркнул, что все награжденные фильмы были разными по стилю и настроению, так что никакого единого принципа отбора жюри не придерживалось.
От себя, завершающее
Немного грустно от того, что фестиваль уже остался позади. За 11 дней уже привычными стали Каннские хроники, сплетни в хорошем смысле этого слова, скандалы, курьезы. Но, как известно, конец чего-нибудь – это начало чего-нибудь другого, поэтому будем ждать 66-го Каннского фестиваля и вернемся на Лазурный берег в 2013 году.