Հայաստանը Ազգային կինոկենտրոնի նախագահ Գևորգ Գևորգյանի գլխավորությամբ փառատոնի կինոշուկայում ներկայացրեց 15 կինոնախագիծ: Թե ինչ պայմանագրեր է Հայաստանը կնքել Կաննում, կիմանանք պատվիրակության վերադարձից հետո:
Մեկ այլ մեծ, համաեվրոպական միջոցառում տեղի ունեցավ հարևան Ադրբեջանում: Կայացավ «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթը, որին մասնակցեց 42 երկիր: Ի տարբերություն նախորդ տարիների, երբ կրքերը բորբոքվում էին այս կամ այն երգչին ուղարկելու համար, այս տարի մեզ մոտ խոսվում էր Հայաստանի մասնակցության մասին: Չնայած, որ Հայաստանը չմասանկցեց մրցույթին, այնուամենայնիվ շատերն անհամբեր սպասում էին, թե ինչպես կկազմակերպվի այն, ինչպես կանցնի: Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը, երկար որոշում կայացնելուց հետո հեռարձակեց մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Հաղթող ճանաչվեց Շվեդիայի ներկայացուցչուհի Լորինը, ում Euphoria երգը սիրված էր նաև Հայաստանում, և բուքմեյքերական գրասենյակները հենց Լորինի հաղթանակին էին տալիս առավել մեծ շանսերը:
Անցած շաբաթ Գ. Սունդուկյանի անվան թատրոնը վերադարձավ Լոնդոնից, որտեղ մասնակցեց Globe to Globe շեքսպիրյան փառատոնին: Նրանք ներկայացրեցին տեսանյութեր, որոնք փաստեցին Հայաստանի մեծ հաջողության մասին: Փառատոնի երկարամյա պատմության ընթացքում երբեք չեր ներկայացվել «Ջոն արքան», և Հայաստանը առաջինն էր, ով արեց դա:
Բեմադրության ռեժիսոր Տիգրան Գասպարյանը մինիմալ դեկորացիայով և հայկական նվագարանների օգտագործմամբ ստեղծել է մոբիլ ներկայացում, որը միայն հունիսին կներկայացվի հայ թատերասերներին:
Մայիսի 21-27-ը Հայաստանը միացավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակված «Գեղարվեստական կրթության միջազգային շաբաթվան», որի ընթացքում տեղի ունեցան բազմապիսի միջոցառումներ, երաժշտական դպրոցներին հանձնվեց երաժշտական գրականություն: Մայիսի 24-ին տեղի ունեցավ «շաբաթվա» գալա համերգը, որին ներկա էր ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը:
Մայիսի 21-ին Հայաստանում կրկին ելույթ ունեցավ ամերիկաբնակ դերասանուհի Մարի Ռոզ Աբուսեֆյանը, ով ներկայացավ «Տիգրան մեծ» բեմադրությամբ: Այն հիմնված է հայոց պատմության և Աբուսեֆյանի մտորումների ու վերլուծությունների վրա: Դերասանուհին չի թաքցնում, որ ներկայացմանը տվել է քաղաքական աստառ, և համարձակորեն խոսեց Սփյուռքի վտանգվածության մասին:
Մայիսի 26-ին ավարտվեց «Ազգային պատկերասրահ» 8-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը ներկայացավ 6 բազմազան համերգներով: Հատկապես սիրվեց վրացական «Սուլիկո» համույթը:
Անցած շաբաթ մեծ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը նշեց իր ծննդյան 88-ամյակը:
Հայ ընթերցասերների դատին հանձնվեց «Հայ հնատիպ գրքերի ձեռագիր հիշատակագրությունները» (1512-1572) գիրքը, որտեղ ներկայացվում է Հայերեն հնատիպ տպագիր գրքերից շատերի էջերին թողած ձեռագիր հիշատակարանները: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը հուշ-երեկոյով նշեց հայ ականավոր պետական և քաղաքական գործիչ Կարեն Դեմիրճյանի ծննդյան 80-ամյակը:

28 Май 2012 - 14:32 AMT
В течение недели проходил знаменитый 65-ый международный Каннский кинофестиваль, на который со всех концов света съехались известные деятели кино, журналисты. Как и в прошлом году, фотокорреспондент PanARMENIAN Photo Ваан Степанян освещал весь ход фестиваля от начала до конца, посредством фотографий и интересных материалов из фестивальной жизни.
Вчера, 27 мая фестиваль подошел к концу. Победителем стал фильм “Любовь” австрийского режиссера Михаэля Ханеке.
Председатель Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян представил на кинорынке Каннского кинофестиваля 15 кинопроектов. О контрактах, подписанных Арменией в Каннах, мы сможем узнать лишь по возвращении нашей делегации.
Еще одно крупное общеевропейское мероприятие состоялось на прошлой неделе в соседнем Азербайджане – здесь прошел конкурс “Евровидение 2012”, в котором приняли участие 42 страны.
В отличие от прошлых лет, когда страсти накалялись в вопросе выбора участника, в этом году у нас больше говорилось об участии Армении в конкурсе. Несмотря на то, что Армения отказалась от участия в “Евровидении 2012”, многие с нетерпением ждали его, чтобы узнать о нем чуть больше.
После долгих раздумий Общественная телекомпания Армении транслировала финал конкурса.
Победительницей стала Лорин, представляющая Швецию, чья песня “Euphoria” полюбилась и армянскому зрителю, букмекерские конторы Армении прогнозировали именно ее победу.
На прошлой неделе театр им. Г.Сундукяна вернулся из Лондона, где принимал участие в Международном шекспировском фестивале “Globe to Globe”. В театре представили видеоматериалы, свидетельствующие об огромном успехе армянского театра. Армения впервые за историю фестиваля поставила спектакль “Король Джон”. Постановщик спектакля Тигран Гаспарян использовал армянские мелодии в живом исполнении.
Спектакль на суд армянского зрителя будет представлен 20 июня с другими декорациями и светотехникой.
С 21 по 27 мая Армения присоединилась к провозглашенной 36-ой сессией Генеральной ассамблеи ЮНЕСКО “Международной неделе художественного образования”, в ходе которой были организованы различные мероприятия, музыкальным школам была предоставлена музыкальная литература. 24 мая состоялся Гала-концерт “недели”, на котором присутствовала первая леди Армении Рита Саргсян.
21 мая в Армении вновь выступила со спектаклем “Тигран Мец” американская актриса армянского происхождения Мари Роз Абусефян. Актирса не скрывает, что придала пьесе некий политический смысл, затронув вопросы, касающиеся армянской диаспоры.
26 мая завершился 8-ой международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея”, состоящий из 6 разных концертов. Особенно запомнилось и полюбилось армянской публике выступление грузинского ансамбля “Сулико”.
На прошлой неделе знаменитый шансонье Шарль Азнавур отметил свое 88-летие.
Вечером памяти Министерство культуры РА отметило 80-летие выдающегося общественного и политического деятеля Карена Демирчяна.