29 Մայիս 2012 - 13:44 AMT
Ավստրիացի գիտնականները վիճակագրական մոդել են մշակել, որի օգնությամբ որոշել են ֆուտբոլի Եվրոպայի 2012թ. առաջնության հաղթողին:
«Գոյություն ունեն բուքմեյքերներ, գուշակ-կենդանիներ, վերջապես, մաթեմատիկոսներ կամ ավելի ճիշտ` փորձագետ-վիճակագիրներ: Նրանք բոլորը սեփական մեթոդների շնորհիվ արդեն գիտեն, թե ինչպիսին է լինելու Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջիկա մրցաշարի արդյունքը»,- գրում է Corriere della Sera հրատարակությունը: Ինչպես պնդում են Ինսբրուքի համալսարանի գիտնականները, EURO-ի հաղթող կճանաչվի Իսպանիան: Նույն այդ գիտնականները ճիշտ են գուշակել աշխարհի առաջնության հաղթողին, իսկ չորս տարի առաջ ճշգրիտ կանխատեսել են Ավստրիայում և Շվեյցարիայում կայացած Եվրոպայի առաջնության արդյունքները:
«EURO-2012-ում Իսպանիայի հաղթելու հավանականությունը 25,8% է: Եզրափակչում նա առավելության կհասնի Գերմանիայի հանդեպ»,- հայտնում է Ինսբրուքի համալսարանի վիճակագրության պրոֆեսոր Ահիմ Ցայլայսը: Նրան օժանդակում են գործընկերները Վիեննայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների համալսարանից: Նրանք հիմնվում են իրենց կողմից մշակված Buchmacher-Konsensus-Modell վիճակագրական մոդելի վրա, որում հաշվի են առնում 23 առաջատար բուքմեյքերական օնլայն գրասենյակների տվյալները»,- հաղորդում է հոդվածի հեղինակը:

29 Май 2012 - 12:39 AMT
Австрийские ученые разработали статистическую модель, при помощи которой определили победителя EURO-2012
Австрийские ученые разработали статистическую модель, при помощи которой определили победителя европейского футбольного чемпионата.
“Существуют букмекеры, животные-предсказатели, наконец, математики, или, вернее, эксперты-статистики. Все они, благодаря собственным методам, уже знают, каким будет итог предстоящего чемпионата Европы по футболу”, – пишет издание Corriere della Sera.
Как утверждают ученые из университета Инсбрука, на EURO победу одержит Испания. Эти же ученые правильно определили победителя мирового чемпионата, они же четыре года назад дали верный прогноз на европейский чемпионат, проходивший в Австрии и Швейцарии.
“Испания победит на EURO-2012 с вероятностью в 25,8%. В финале она одержит верх над Германией”, — заявляет профессор статистики Инсбрукского университета Ахим Цайлайс.
Его поддерживают коллеги из Венского университета экономики и финансов. Они опираются на разработанную ими статистическую модель Buchmacher-Konsensus-Modell, в которой учитываются данные 23 ведущих букмекерских онлайн-контор», — сообщает автор статьи.