Ֆրանսիայի և Հայաստանի կինոկենտրոնները համատեղ ուժերով կմշակեն կինոյի մասին օրենքի նախագիծը: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը: Նրա խոսքով նախագիծն իրականանալու է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի կինոշուկայի ընթացքում ձեռք բերած համաձայնության արդյունքում: Գևորգյանը հույս ունի, որ այն պատրաստ կլինի մինչև տարեվերջ:
Ըստ համաձայնագրի, Հայաստանում ֆրանսիական կողմի ուժերով հայ մասնագետները կվերապատրաստվեն Ֆրանսիայում: Մինչև տարեվերջ, 1-2 պրոդյուսեր կգնա վերապատրաստման, իսկ 2013 թ-ից սկսած կինոկենտրոնները կհամագործակցեն ավելի սերտ, կլինեն համատեղ արտադրանքներ: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, Ֆրանսիայի ազգային կինոկենտրոնը կֆինանսավորի ևս երկու հայկական նախագիծ:

Национальные киноцентры Армении и Франции совместными усилиями разработают законопроект о кино. Об этом во время встречи с журналистами сообщил директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян.
По его словам, проект будет реализован по итогам договоренности, достигнутой в ходе Кинорынка 65-го Каннского кинофестиваля. Геворкян надеется, что до конца года проект будет готов.
По условиям соглашения, при содействии французской стороны армянские специалисты пройдут переподготовку во Франции. До конца года 1 или 2 продюсера уедут во Францию для переподготовки, а с 2013 года киноцентры начнут осуществлять более тесное сотрудничество, будут сняты фильмы совместного производства.
Согласно предварительной договоренности, Национальный киноцентр Франции профинансирует еще два армянских проекта.