Հայաստանը դառնալու է Եվրոպական աուդիովիզուալ օբսերվատորիայի (European Audiovisual Observatory) անդամ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը: Նա ասել է, որ մայիսի 16-27-ը Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկայի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել կառույցի տնօրեն Վոլֆգանգ Քլոզի հետ, և քննարկել է Հայաստանի անդամակցության հարցը:
Կինոկենտրոնի տնօրենի խոսքով, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հավանություն է տվել այդ գաղափարին, և այժմ կինոկենտրոնը պատրաստում է համապատասխան փաստաթղթերը:
Կինոկառույցն ունի 38 անդամ: Անդամակցությունը կազմակերպությանը Հայաստանի համար կարևոր կլինի տեղեկատվական և ֆինանսական առումներով:

Армения станет членом Европейской аудиовизуальной обсерватории (European Audiovisual Observatory). Об этом сказал во время пресс-конференции директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян.
По его словам, с 16 по 27 мая в рамках Кинорынка 65-го Каннского кинофестиваля он встречался с директором данной структуры Вольфгангом Клоссом и обсудил вопрос членства Армении.
По словам директора киноцентра, министр культуры РА Асмик Погосян одобрила данную идею, и теперь киноцентр готовит соответствующие документы.
В настоящее время в Европейской аудиовизуальной обсерватории насчитывается 38 членов. Членство Армении будет иметь огромную роль как в информационном, так и в финансовом отношении.