Ֆրանսիայի սպորտի նախարար Վալերի Ֆուրնեյրոնը հայտարարել այն մասին, որ կառավարության և ոչ մի ներկայացուցիչ ներկա չի գտնվի Եվրոպայի առաջնության ուկրաինական մասում ազգային հավաքկանի խաղերին:
Պատճառը նույնն է, ինչ մյուս եվրոպացի քաղաքական գործիչներինը`որպես բողոք Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի ապօրինի ձերբակալության, հաղորդում է L'Equipe-ը: Նշվում է, որ Ֆրանսիայի ԱԳՆ արդեն տեղեկացրել է ուկրաինական կողմին այդ որոշման մասին:
«Մենք հարում ենք այս դիրքորոշմանը` ի նշան հարգանքի այն արժեքների նկատմամբ, որոնք պետք է հարգվեն նաև եվրոպական հասարակությունում: Մենք մեր որոշման մասին արդեն հայտնել ենք ՈւԵՖԱ-ի ղեկավարությանը` դեմս Միշել Պլատինիին և ֆուտբոլի ազգային ֆեդերացիային: Մեզ հետ համակարծիք են նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և այլք»,-հայտարարել է Վալերի Ֆուրնեյրոնը:

Министр спорта Франции Валери Фурнейронобъявила о том, что ни один представитель правительства страны не будет присутствовать на матчах национальной сборной на украинской части чемпионата Европы.
Причина та же, что и у многих других европейских политиков – протест против незаконного содержания в тюрьме бывшего премьер-министра страны Юлии Тимошенко, информирует L'Equipe. Отмечается, что министерство иностранных дел Франции уже уведомило об этом решении украинскую сторону.
“Мы заняли эту позицию в знак уважения к ценностям, которые должны уважать в Европейском сообществе. В частности, речь идет о ситуации с Тимошенко. Мы уже уведомили о своем решении спортивное руководство УЕФА в лице Мишеля Платини и национальную футбольную федерацию. Вы видите, что наше мнение также разделяют канцлер Германии Ангела Меркель, глава Еврокомиссии Херман ван Ромпей и многие другие”, – заявила Валери Фурнейрон.