Հայաստանը չորս մրցանակ է ստացել Աստանայում տեղի ունեցած ԱՊՀ երկրների «Գրքարվեստ» իններորդ միջազգային մրցույթում:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, Հայաստանը գրքեր և ալբոմներ էր ներկայացրել մրցույթի բոլոր յոթ անվանակարգերում:
«Մշակույթ, գիտություն, կրթություն» անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել Ֆ. Գրիգորյանի «Հայկական ազգային տարազ» ալբոմը («Անտարես» Մեդիա Հոլդինգ, 2011 թ.): «Տպագրվել է ԱՊՀ-ում» անվանակարգում երկրորդ մրցանակ է շնորհվել Հ. Իգիթյանի կազմած «Հայաստանի ժամանակակից արվեստի թանգարան» ալբոմը («Տիգրան Մեծ» հրատարակչություն ՓԲԸ, 2011 թ.): «Արվեստի գիրք» անվանակարգում երրորդ մրցանակի են արժանացել Ա. Սարգսյանի երկու գիրք-ալբոմները («Փրինթինֆո» ՍՊԸ, 2011 թ.): Հատուկ դիպլոմ է շնորհվել «Ուրբաթագիրք» հուշանվերային գրքին («Էդիթ Պրինտ» ՍՊԸ, 2011 թ.): Ղազախստանում մրցանակի է արժանացել հայկական մեկ ժողովածու ևս: «Մենք բարեկամ ենք» մատենաշարով Էդվարդ Միլիտոնյանի «Օդեղեն տուն» մանկական բանաստեղծությունների ժողովածուն (Ալմաթի, «Բալալար էդիբիետի» հրատարակչություն, 2012 թ.)՝ տպագրված ռուսերեն լեզվով, արժանացել է «Բարեկամություն» անվանակարգի երկրորդ մրցանակին:

2 Июнь 2012 - 10:57 AMT
Как сообщает официальный сайт Министерства культуры РА, Армения представила книги и альбомы во всех семи номинациях конкурса.
В номинации “Культура, наука, образование” второго приза удостоился альбом “Армянский народный костюм” Ф. Григоряна (Медиа холдинг “Антарес”, 2011 год). В номинации “Издано в СНГ” второго приза удостоился альбом “Музей современного искусства Армении”, составленный Г. Игитяном (ЗАО Издательство “Тигран Мец”, 2011 г.). В номинации “Книга по искусству” третий приз достался двум книгам-альбомам А. Саркисяна (ООО “Принтинфо”, 2011 г.).
Специального диплома удостоилась подарочная книга “Урбатагирк” (ООО “Эдит Принт”, 2011). В Казахстане приз получил еще один армянский сборник. Это сборник детских стихотворений Эдуарда Милитоняна “Воздушный дом” из серии “Мы – друзья” (Алма-Ата, издательство Балалар Эдибиети”, 2012 г.) на русском языке, удостоенный третьего приза в номинации “Дружба”.