«Հրանտ Մաթևոսյան» հիմնադրամի տնօրեն Դ. Մաթևոսյանի գլխավորությամբ հայկական պատվիրակությունը մասնակցելու է Բեռլինի (հունիսի 1-4-ը) և Ջենովայի (հունիսի 7-10) պոեզիայի ամենամյա փառատոներին:
Այն կայանալու է Հայ գրատպության 500-ամյակի և Երևանը` գրքի 2012 թ. համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակման կապակցությամբ:
Դ. Մաթևոսյանին նշված փառատոներում հրավիրել են գործընկերային հանդիպումների (Բեռլինում` «Լիրիքլայն.օրգ» միջազգային նախագծի կողմից, Իտալիայում` որպես «Գրական տապան 2012»-ում ձևավորվող Հայաստանի պոեզիայի փառատոնի կազմակերպչի): Բեռլինի պոեզիայի փառատոնի հյուրն է նաև երիտասարդ բանաստեղծուհի Տաթևիկ Չախչախյանը:
Ջենովայի պոեզիայի փառատոնին հրավիրվել են «Դլե Մկոն Դե կիթառ և վոկալ» նախագծի ղեկավար Աշոտ Ադամյանը, մասնակցում են Արմինե Գեղամյանը, Քրիստինե Ղազարյանը և երիտասարդ բանաստեղծներ Նշան Աբասյանը, Հասմիկ Սիմոնյանը: Համերգը կհամադրվի բանաստեղծների ընթերցումներով: Փառատոնում հատուկ օր է նախատեսվում նաև հայկական խոհանոցի երաժշտական շնորհանդեսի համար, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

2 Июнь 2012 - 11:07 AMT
Директор фонда “Грант Матевосян” Д. Матевосян возглавит армянскую делегацию, которая примет участие в ежегодных фестивалях поэзии в Берлине (с 1 по 4 июня) и в Дженове (с 7 по 10 июня). Фестиваль будет приурочен к 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана всемирной столицей книги.
Также гостем фестиваля поэзии в Берлине будет молодая армянская поэтесса Татевик Чахчахян. В Фестивале поэзии в Дженове примут участие Ашот Адамян, Армине Гегамян, Кристине Казарян и молодые поэты Ншан Абасян, Асмик Симонян. Концерт будет совмещен с чтением поэзии. В фестивале отдельный день планируется посвятить музыкальной презентации армянской кухни, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.