Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հունիսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ հույների հետ ընկերական խաղում, որում իր սաները զիջել են նվազագույն հաշվով, չստացվեց խաղի կառուցումն ու հարձակումը: «Մենք նոր սխեմա էինք մտածել, ինչ-որ չափով երևի դրա հետ էր կապված նման արդյունքը: Առաջին խաղակեսում գնդակով խաղը չստացվեց, ինչպես նաև խնդիրներ եղան գնդակը խլելու և ստանդարտների հետ: Մրցակիցը հենց ստանդարտները լավ օգտագործեց, և գոլն էլ այդպիսի դիրքից խփվեց: Երկորդ կեսում խաղը կարգավորվեց, և կարողացանք ստեղծել գոլային պահեր: Ես հստակ տեսա, որ խաղացողները տարբեր պատրաստվածության աստիճան ունեին, ոմանք հոգնած էին, մյուսները վնասվածքներ ունեին, որոնք էլ խանգարեցին ողջ ուժող խաղալ»,- ասաց նա:
Հունիսի 5-ին Հանրապետական մարզադաշտում Հայաստանի ընտրանին ընկերական հանդիպում կանցկացնի ղազախների հետ: Ըստ մարզչի, այդ խաղում դիրքային փոփոխություններ կլինեն և կրկին կփորձարկվի նոր սխեմա: Մինասյանը ֆուտբոլիստներից պահանջվում է տակտիկական ճկունություն ցուցաբերել, ինչը ենթադրում է մրցակցի ոճից ելնելով` խաղի ընթացքում փոխել խաղի սխեման և արագ հարմարվել դրան: «Ղազախների խաղը ուսումնասիրել ենք և լավ ծանոթ ենք նրանց ոճին: Անգլիական ոճով են խաղում` կիրառելով երկար փոխանցումներ: Սակայն խաղաոճով Ղազախստանի հավաքականը նման չէ ԱԱ ընտրական խմբում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցներին»,- հավելեց նա:
Մարզիչն ընդգծեց, որ կազմի առումով արդեն կողմորոշվել է և միայն պաշտպանությունում մեկ խաղացողի հետ կապված հստակ որոշում չի կայացրել: Մինասյանն ասաց, որ Ռոման Բերեզովսկու փոխարեն հավաքականի դարպասը կպաշտպանի Գևորգ Կասպարովը:

4 Июнь 2012 - 09:05 AMT
Главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян 4 июня во время встречи с журналистами отметил, что во время товарищеской встречи с греками, в которой его подопечные уступили с минимальным разрывом, не получились построение игры и атаки. “Мы продумали новую схему, в какой–то степени, видимо, результат был связан именно с этим. В первой половине матча игра с мячом не удалась, были и проблемы со стандартами и с перехватом мяча. Наш соперник умело использовал именно эти стандарты. Во второй половине матча игра несколько стабилизировалась, были предприняты даже голевые атаки. Я ясно увидел, что у участников был различный уровень подготовки. Одни быстро уставали, другие получили травмы, а некоторые помешали команде выложиться в полную силу”,- сказал он.
5 июня сборная Армении по футболу на Республиканском стадионе проведет товарищескую встречу с командой Казахстана. По словам тренера, в этой игре ожидаются изменения в расстановках, вновь будет опробована новая тактическая схема. Вардан Минасян требует от футболистов проявления тактической гибкости, это предполагает изменение схемы и быструю адаптацию в ходе матча в зависимости от стиля противника. “Игру футболистов казахской команды мы успели изучить, и хорошо знакомы с ней. Они играют в английском стиле, с использованием длинных передач. Однако по стилю игры команда Казахстана похожа на игру соперников сборной Армении в отборочном турнире ЧМ”, – добавил он.
Тренер подчеркнул, что он уже определился с составом команды, и четкого решения пока не принял лишь относительно одного игрока в защите. Минасян сказал, что вместо Романа Березовского ворота сборной будет защищать Геворк Каспаров.