Չեխիան կարող է եվրաինտեգրման ճանապարհին Հայաստանի հետ կիսել իր փորձը, որպեսզի վերջինս «այդ ճանապարհին չանի համանման սխալներ»: Այդ մասին իր հայ գործընկերոջ` ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանի, հետ հունիսի 4-ին տված համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Չեխիայի ԱԱՊ նախագահ Պետեր Կուզելին:
Տեղեկացված լինելով, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կառավարական պատվիրակության հետ գտնվում է Բրյուսելում, Պետեր Կուզելին կարևորություն է տվել ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագրին միանալն ու երկրում համապատասխան ինստիտուտների ստեղծմանը:
Հունիսի 3-4-ը երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Բելգիայի Թագավորության: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, մայրաքաղաք Բրյուսելում Տիգրան Սարգսյանը կայցելի Այ Բի Էյ (IBA) մոլեկուլյար ընկերություն, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ընկերության միջև տեղի կունենա համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման արարողություն:
Նույն օրը Տիգրան Սարգսյանը ելույթ կունենա Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնում (CEPS): Այցի ընթացքում նախատեսված է հանդիպումը Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենզի հետ` կուսակցության կենտրոնակայանում, ինչպես նաև մասնակցություն ԵԺԿ քաղաքական խորհրդաժողովին:
Կառավարության պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը:

Czech Republic may share experience with Armenia on its path to European integration, head of the Economic Chamber of Czechia said.
Informed about Minister of Economy Tigran Davtyan’s visit to Brussels, Petr Kužel attached great importance to launch of negotiations on joining free trade agreement and establishment of relevant institutions in the country.
On June 3, government delegation headed by Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan will pay a two day visit to Brussels. He will visit IBA Molecular business unit, with which RA Ministry of Economy will sign an agreement.
Prime Minister Sargsyan will further deliver a report at Center for European Policy Studies (CEPS). A meeting with European People's Party (EPP) and participation in its political conference is also planned.
The government delegation comprises Chief of Government Staff David Sargsyan, acting Minister of Economy Tigran Davtyan, acting Minister of Education and Science Armen Ashotyan, chair of RA National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and executive director of Armenian National Competitiveness Foundation Arman Khachatryan.