Լույս է տեսել Deep Puple ռոք խմբի մեներգիչ Յան Գիլանի մասնակցությամբ երկու ֆիլմերի տեսասկավառակը:
«ՀայՌուսգազարդի» հովանավորությամբ թողարկված DVD-սկավառակի վրա ներկայացված են լեհական «Deep Puple-ի Յան Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը» ֆիլմի հայերեն տարբերակը և «Մեդիամաքսի» «Տան պատկերները» ֆիլմը, որը պատմում է Յան Գիլանի և Հայաստանի հոգևոր կապի մասին:
Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց «Մեդիամաքսի» տնօրեն Արա Թադևոսյանը, այն թողարկվել է 1000 օրինակով, որից մոտ 300-ը կբաժանվի Հայաստանի բոլոր երաժշտական դպրոցներին, իսկ մնացած մասը կտնօրինի «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը:
«Deep Puple-ի Յան Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը» ֆիլմում Գիլանը հրավիրում է ճամփորդել Լեհաստանով, որտեղ անցել են մեծ կոմպոզիտորի կյանքի վաղ տարիները:
«Տան պատկերները» պատմում է «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի ընթացքում 2009 թ-ին Յան Գիլանի Հայաստան այցի մասին, որտեղ նա ներկայացնում է իր փիլիսոփայական խոհերը:

В Армении выпущен видеоролик с участием солиста рок-группы “Deep Puple” Яна Гилана. При спонсорстве “Армросгазпрома” в DVD-диск вошли армянские версии польского фильма “Ян Гилан из “Deep Puple” рассказывает историю Шопена” и фильма “Образы дома” компании “Медиамакс”, который рассказывает о духовной связи Яна Гилана с Арменией.
Как сказал во время пресс-конференции директор компании “Медиамакс” Ара Тадевосян, диск выпущен в 1000 экземплярах, примерно 300 из которых будут распределены между музыкальными школами Армении, а остальными экземплярами распорядится компания “Армросгазпром”.
В фильме “Ян Гилан из “Deep Puple” рассказывает историю Шопена” Гилана приглашают путешествовать по Польше, где прошли ранние годы жизни великого композитора.
Фильм “Образы дома” рассказывает о визите в 2009 году Яна Гилана в Армению в рамках программы “Армения благодарна року”, где представлены его философские размышления.