Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 5-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2012թ. հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքի կազմակերպման հետ կապված հարցեր:
Զեկույցներով եւ ելույթներով հանդես են եկել վարչապետ Արա Հարությունյանը, գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, փրկարար ծառայության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը, գյուղի եւ գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրեն Վահրամ Բաղդասարյանն ու շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Բերքահավաքը արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով նախագահ Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչեւ 2012թ. հունիսի 10-ը հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ ձեւավորել օպերատիվ շտաբ, որը կիրականացնի անհրաժեշտ միջոցառումներ եւ առկա իրավիճակի մասին 10-օրյա պարբերականությամբ տեղեկանքներ կներկայացնի հանրապետության Նախագահին:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս գործընթացի ողջ ընթացքը պետք է լայնորեն լուսաբանվի զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

On June 5, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan convoked NKR Security Council meeting. Issues related to the organization of 2012 harvest activities were in focus of the meeting.
Artsakh Prime Minister Ara Harutunyan, Agriculture Minister Andranik Khachatryan, director of the rescue service Arthur Harutyunyan, director of the agriculture assistance fund Vahram Baghdasaryan and heads of regional administration delivered corresponding reports and speeches.
For efficient organization of the harvest activities President Sahakyan instructed the Ministers to set up operative headquarters to carry out all the necessary work and submit information on the situation to the President with a 10-day periodicity. The headquarters is to be formed by June 10, 2012.
Bako Sahakyan underlined that the whole process of this strategic issue would receive broad media coverage, central information department of Artsakh President Office reported.