Հունիսի 4-ին ֆրանսիական Անսի քաղաքում բացվել է անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային փառատոնը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանը` «Ճանապարհորդություն» անունով ոչ մրցութային ծրագրում: Այստեղ ներկայացվում են փառատոնի սիրված ֆիլմերը, անվանի մուլտիպլիկատորների աշխատանքները և ներկա շուկայի առաջատար մուլտֆիլմերը:
«Սահակյանց փրոդաքշն» ընկերությունը ներկայանում է արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Սահակյանցի գործերի հետահայաց ցուցադրությամբ, որը կոչվում է «Ռոբերտ Սահակյանցի համարձակ, պարադոքսային և խենթ աշխարհը»: Ծրագրում ներկայացված են Սահակյանցի հայտնի և սիրված «Աղվեսագիրք» , «Կիկոս», «Բարեկենդան», «Խոսող ձուկը», «Կապույտ ծովում, սպիտակ փրփուրներում», «Սուտասան», «Սեղմակոճակ» , «Կացին», «Ամեն ինչ լավ է» մուլտֆիլմերը:
Հայկական 2-րդ ծրագիրը կոչվում է «Անկախ անիմացիայի 20 տարիները Հայաստանում»: Այստեղ ներկայացված են հայ մուլտիպլիկատորների 15 մուլտֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են անկախության առաջին տարիներին առկա սոցիալական և քաղաքական խնդիրներին:
Փառատոնի օրերին հայկական պատվիրակությունը կներկայանա նաև փառատոնի Անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային շուկայում «Սահակյանց փրոդաքշնի» տաղավարով: Այս հեղինակավոր շուկան արդեն 25 տարի է համարվում է աշխարհի մուլտարտադրողների օրացույցի կարևորագույն օրը:
Այս տարի փառատոնին մասնակցում է 7000 ներկայացուցիչ 80 երկրներից: Փառատոնի մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրում ցուցադրվելու է 500 ֆիլմ:
Մրցութային ծրագրում ընդգրկված է 10 լիամետրաժ, 49 կարճամետրաժ, 55 ավարտական և 60 հեռուստատեսային և կոմերցիոն ֆիլմ: Ոչ մրցութային ծրագրում ներառված են 10 լիամետրաժ, 40 կարճամետրաժ ֆիլմ և 5 փակ դիտում պրեմիերայից առաջ: Այսօրվա դրությամբ 120.000 տոմս է վաճառվել և դեռ հերթեր են գոյանում տոմսարկղերի մոտ:
Փառատոնի ընթացքում լինում են նաև մուլտարտադրող հեղինակավոր ընկերությունների մամուլի ասուլիսներ, գործնական դասընթացներ, ստեղծագործական ֆորումներ և այլ անակնկալ միջոցառումներ:
Կա նաև բացօթյա հսկա էկրան , որտեղ ցուցադրվում են հայտնի մուլտֆիլմեր , օրինակ` Դիսնեյի «Քնած դշխուհին և 7 քաջերը» մուլտֆիլմի վերականգնված տարբերակը նոր որակով:

4 июня во французском Анси открылся международный фестиваль анимационных фильмов, в котором принимает участие и делегация Армении, а именно во внеконкурсной программе под названием “Путешествие”. Студия “Роберт Саакянц продакшн” будет представлена ретроспективным показом работ заслуженного деятеля искусства РА, народного артиста РА, мультипликатора Роберта Саакянца. Программа называется “Решительный, парадоксальный и сумасшедший мир Роберта Саакянца”. В программу включены известные и полюбившиеся мультфильмы Роберта Саакянца “Кикос”, “Масленица”, “Говорящая рыба”, “Топор”, “Все хорошо”, “В синем море, в белой пене” и др.
Вторая армянская программа называется “20 лет независимой анимации в Армении”. Здесь представлены 15 мультфильмов армянских мультипликаторов, которые раскрывают социальные и политические проблемы, возникшие в первые годы независимости Армении.
В дни фестиваля армянская делегация будет представлена в павильоне Международного кинорынка анимационных фильмов “Саакянц продакшн”. Этот кинорынок вот уже на протяжении 25 лет считается важнейшим днем в календаре мировых производителей мультипликации. В этом году в фестивале принимают участие около 7000 представителей из 80 стран мира. В конкурсных и внеконкурсных программах фестиваля будет показано более 500 фильмов. В конкурсную программу вошли 10 полнометражных, 49 короткометражных, 55 дипломных и 60 телевизионных и коммерческих фильмов. Во внеконкурсную программу вошли 10 полнометражных, 40 короткометражных фильмов, и 5 закрытых показов до премьеры данных фильмов.