2012թ. սեպտեմբերի 17-18 ԼՂՀ մշակույթի ու երիտասարդության հարցերով նախարարությունը` Շուշիի «Կաչար» գիտական կենտրոնի և Արցախի պետական համալսարանի հետ համտեղ, Շուշիում կկազմակերպի «Շուշին հայ մշակույթի օջախ» թեմայով խորհրդաժողով` նվիրված Հայ գրատպության 500-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է Miasin.Ru-ն, խորհրդաժողովի նպատակն է նշված հոբելյանի համատեքստում վերաիմաստավորել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակույթի պատմական փուլերի և օրինաչափությունների զարգացումը, Շուշին` որպես հայկական մշակույթի օջախի, որպես հայ ժողովրդի եկեղեցական և հոգևոր կյանքում արվեստի տարբեր ուղղությունների յուրացման կենտրոնի, զարգացման առանձնահատկությունների ներկայացումը:
Նախատեսվում է, որ միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքը կիրականացվի հետևյալ թեմատիկ ուղղություններով` «Հայկական պարբերականների տպագրությունը Շուշիում», «Շուշիի հաերեն գրատապությունը», «Շուշիի հնագիտական մշակույթը», «Շուշիի հոգևոր և եկեղեցական կյանքը»,«Շուշիի արվեստի զարգացումը»:

On September 17-18, Ministry of Culture and Youth Affairs of Nagorno Karabakh Republic jointly with Artsakh State University and Kachar research center in Shushi organizes science conference on “Shushi, the hearth of Armenian culture”, dedicated to 500th anniversary of Armenian book printing.
According to Miasin.Ru, the conference aims to review the historical stages and development of Armenian culture in NKR, peculiarity of development of Shushi as Armenian culture hearth, center of different spheres of art and Armenia’s church life.
The conference is expected to address the following topics: “Armenian periodic book printing in Shushi”, “Archaeological culture in Shushi”, “Spiritual life in Shushi", “Development of art in Shushi”.