Առաջին 5 ամիսների արդյունքում Հայաստանի 12-ամսյա ինֆլյացիոն ցուցանիշը կազմել է 0.5 տոկոս: Այս մասին հունիսի 7-ին ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ, որն արդեն հրաժարական է տվել, սակայն շարունակում է աշխատել` նախքան նորի ձևավորումը, հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վաչե Գաբրիելյանը: Ընդ որում, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7.2 տոկոս: Ըստ նրա, արդյունաբերության աճը կազմել է 115.3 տոկոս, աճ է գրանցվել նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրությունում, արտահանման աճը կազմել է 117.8 տոկոս, ներկրմանը` 108.7:
Ինչ վերաբերում է պետբյուջեի կատարողականին, ապա այստեղ, Վաչե Գաբրիելյանի խոսքով, 2012թ հունվար-մայիս ամիսներին հարկային մուտքերը և պարտադիր սոցվճարումները կազմել են 322.7 մլրդ դրամ:
Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ ՀՀ պետբյուջեի ծախսերը կազմել են 341 մլրդ դրամ, պակասուրդը` 9.5 մլրդ, ինչը կես տարով նախատեսվածից քիչ է`պետբյուջեի եկամուտները 3 մլրդ դրամով ավելացնելու հաշվին: «Բացի այդ, պետբյուջեի ծախսերը թերակատարված են, ինչը կապված է սեզոնային գործոնի հետ, երբ մենք ծախսում ենք 7-8 տոկոսով պակաս»,-ասել է նա:
Այսպիսով, պետբյուջեի եկամուտները գերակատարվել են 0.5 մլրդ դրամով, արդյունքում Հայաստանի պետբյուջեի պակասուրդը նախատեսվածից քիչ է, ամփոփել է Վաչե Գաբրիելյանը:

7 Июнь 2012 - 07:45 AMT
12-месячный показатель инфляции в Армении по итогам первых 5 месяцев составил 0,5%. Об этом 7 июня на заседании правительства Армении, которое уже подало в отставку, но продолжает работать до формирования нового состава, заявил временно исполняющий обязанности министра финансов РА Ваче Габриелян. При этом, показатель экономической активности составил 7,2%. По его словам, рост промышленности составил 115,3 процентов, зафиксирован также рост производства электроэнергии, рост экспорта составил 117,8%, импорта – 108,7%.
Что же касается исполняемости госбюджета, то здесь, по словам Ваче Габриеляна, в январе-мае 2012 года налоговые поступления и обязательные соцвыплаты составили 322, 7 млрд драмов.
В связи с этим он добавил, что расходы госбюджета Армении составили 341 млрд. драмов, дефицит госбюджета составил 9,5 млрд драмов, что меньше запланированного на полугодие за счет увеличения доходов госбюджета на 3 млрд драмов. “Помимо этого, расходы госбюджета недовыполнены, что связано с сезонным фактором, когда мы тратим меньше на 7-8 процентов” – пояснил он.
Таким образом, доходы госбюджета перевыполнены на 0,5 млрд драмов, в результате дефицит госбюджета Армении меньше запланированного, резюмировал Ваче Габриелян.