«Մետրոպոլիտան» օպերային թատրոնի մենակատար, բարիտոն Վլադիմիր Չեռնովը Հայաստանում կատարելու է հայ բանաստեղծների ստեղծագործությունների հիման վրա գրված երկը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ամերիկյան «Դիլիջան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, ջութակահար Մովսես Պողոսյանը: Փառատոնը հյուրընկալվել է «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնին: Համերգաշարը տեղի է ունենալու հունիսի 10-17-ը:
Չեռնովը կատարելու է ամերիկացի կոմպոզիտոր Յեն Քրաուզի «Նոկտյուրններ» կես ժամանոց ստեղծագործությունը, որը գրվել է Մեծարենցի, Տերյանի և Քուչակի բանաստեղծությունների հիման վրա: Այն առաջին անգամ կատարվել է «Դիլիջան» փառատոնի ժամանակ 2010թ-ին: Մովսես Պողոսյանի խոսքով, Չեռնովը երկու ամիս աշխատել է, որպեսզի լավ սովորի արտասանել հայերեն բառերը: Հուլիսին Չեռնովն այդ ստեղծագործությունը կատարելու է իտալական փառատոնի ժամանակ:
Համերգաշարի ընթացքում սպասվում է 5 համերգ կամերային երաժշտության տանը, 1-ը Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, մեկ բացօթյա համերգ Կասկադում, ևս մեկը` Դիլիջանում:
Փառատոնը կհյուրընկալի թվով 20 անուն կատարողների` Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր կլարնետահար Միշել Շուկովսկիին, սոպրանո Թոնի Արնոլդին և այլ հայտնի երաժիշտների:
Համերգաշարում, բացի համաշխարհային դասականների ստեղծագործություններից, հնչելու են նաև վերջին մի քանի տարիներին հայ կոմպոզիտորների հատուկ Դիլիջանի համար գրված գործեր:

8 Июнь 2012 - 11:43 AMT
Всемирно известный солист оперного театра “Метрополитен”, баритон Владимир Чернов исполнит в Армении произведение, написанное на основе работ армянских поэтов. Об этом во время пресс-конференции сказал художественный руководитель американского фестиваля “Дилижан”, скрипач Мовсес Погосян.
Фестиваль стал гостем армянского фестиваля “Ереванские перспективы”. Цикл концертов пройдет с 10 по 17 июня.
Владимир Чернов исполнит произведение “Ноктюрны” американского композитора Яна Крауса, написанное на основе работ Мецаренца, Теряна и Кучака. Оно впервые было исполнено во время фестиваля “Дилижан” в 2010 году.
По словам Мовсеса Погосяна, Чернов два месяца работал над своим армянским произношением. В июле произведение “Ноктюрны” будет исполнено Черновым во время фестиваля в Италии.
Цикл концертов состоится с 10 по 17 июня, ожидается 5 концертов в Доме камерной музыки, 1 – в концертном зале им. Арама Хачатуряна, один концерт под открытым небом в комплексе Каскад и еще один – в Дилижане.
Гостями фестиваля будут более 20 исполнителей и музыкальных групп, среди которых Евгений Кисин (российский пианист), Максим Венгеров (скрипач), Ким Кашкашян (американская альтистка), а также Лорин Мазель (американский дирижер, скрипач и композитор) и амстердамский оркестр Концертгебау.