11 Հունիս 2012 - 08:16 AMT
Անգլիական շախմատի ֆեդերացիան թուրքական ֆեդերացիայից պահանջում է Օլիմպիադայի մրցավարներին անաչառորեն նշանակել
Անգլիայի շախմատի ֆեդերացիան հրապարակել է Թուրքիայի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Ալի Նիհաթա Յազիչիի նամակի պաշտոնական պատասխանը, որում վերջինս հայտարարել էր կայանալիք Օլիմպիադային 7 ֆեդերացիաների մրցավարների աշխատանքից հրաժարվելու մասին: Ի պատասխան անգլիական ֆեդերացիան պնդում է, ու Յազիչիի հայտարարությունները հակասում են ՖԻԴԵ-ի կանոնադրության 1.2 կետին: Բացի այդ, նշվում է, որ Յազիչին խախտում է նաև ՖԻԴԵ-ի Էթիկական օրենսգրքի 2.2.3 կետը:
7 ֆեդերացիաների մրցավարների աշխատանքն արգելելը կարող է դիտարկվել որպես քաղաքական խտրականության ակտ, եզրափակվում է նամակում: Այս առնչությամբ անգլիական ֆեդերացիան խնդրում է ՖԻԴԵ-ի Էթիկայի հանձնաժողովին և Նախագահական խորհրդին վերանայել այս հարցը և պահանջել թուրքական ֆեդերացիայից մրցավարներին առանց խտրականության և անաչառորեն նշանակել:
Նամակը ստորագրել են ևս 5 ֆեդերացիաներ` Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի: Տուժած ևս մեկ ֆեդերացիայի` Վրաստանի, ստորագրությունը նշված չէ:

Английская шахматная федерация выпустила официальный ответ на письмо президента Турецкой шахматной федерации Али Нихата Язычи, в котором тот объявил об отказе семи федерациям в работе их судей на предстоящей Олимпиаде.
В ответе Английской федерации утверждается, что заявление Язычи нарушает пункт 1.2 Устава ФИДЕ, который гласит: "ФИДЕ занимается исключительно шахматной деятельностью. ФИДЕ – демократическая организация, которая основывается на принципах равноправия её членов. ФИДЕ – некоммерческая организация. Для ФИДЕ неприемлема дискриминация по национальным, политическим, расовым, социальным, религиозным признакам или по признаку пола”.
Кроме того, как указывается в письме, Язычи нарушает пункт 2.2.3 Этического кодекса ФИДЕ, в котором говорится об организаторах, директорах турниров, арбитрах и других должностных лицах, которые не выполняют свои обязанности беспристрастно и ответственно.
Запрет на работу арбитров семи федераций на Олимпиаде не может быть рассмотрен иначе чем дискриминационный политический акт, – заключается в письме. В связи с этим Английская федерация просит Президентский совет и Комиссию по этике ФИДЕ в срочном порядке рассмотреть этот вопрос и потребовать от Турецкой федерации назначить судей на Олимпиаду беспристрастно и без дискриминации.
К подписанию письма присоединились еще пять федераций: Франции, Германии, Швейцарии, Украины и США. Подпись еще одной пострадавшей федерации – грузинской – не указана.