12 Հունիս 2012 - 11:10 AMT
Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն, կոչ է արել ԵՄ առաջնորդներին և եվրոպացի քաղաքական գործիչներին աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային և EURO-2012-ի խաղերի ընթացքում անտեսել երկրի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին:
«Յանուկովիչի հետ մեկ հարթակում կանգնելով կամ պարզապես նրա ձեռքը սեղմելով, դուք կօգնեք Ուկրաինայի ավտորիտար ռեժիմին »,-հայտարարել է Տիմոշենկոն ամերիկյան CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Ինչպես հաղորդվում էր, ԵՄ որոշում չէր կայացրել բոյկոտելու EURO-2012-ը, սակայն եվրոպացի քաղաքական գործիչները իրենք են որոշում` այցելել մրցաշարը ուկրաինական քաղաքներում, թե ոչ:

Экс-премьер министр Украины Юлия Тимошенко, отбывающая тюремный срок за нецелевое использование бюджетных средств, призвала лидеров Евросоюза и европейских политиков оказать поддержку Украине и проигнорировать президента страны Виктора Януковича на матчах EURO-2012.
“Стоя рядом на одной трибуне с Януковичем или просто пожав ему руку, вы поможете авторитарному режиму на Украине, который отбирает все права и свободы у граждан моей страны. В этот раз мы нуждаемся в вашей помощи, как никогда раньше”, – заявила Тимошенко в комментарии, переданном американской телекомпании CNN.
Как сообщалось, Евросоюз не принимал решения бойкотировать EURO-2012, однако европейские политики сами решают, посещать ли им турнир в украинских городах.